https://42tcen.com/index.php/entry/vlade-se-hodi-pripominat-to-nejhorsi-u-sovetu-to-nejlepsi-u-spojencu-a-nerikat-nic-o-nemcich
Vládě se hodí připomínat to nejhorší u Sovětů, to nejlepší u Spojenců a neříkat nic o Němcích
Vládě se hodí připomínat to nejhorší u Sovětů, to nejlepší u Spojenců a neříkat nic o Němcích
Bloger a politický komentátor Daniel Sterzik (Vidlák) se pozastavil nad pohledem současné politické garnitury na dějiny druhé světové války. V roz... - 06.05.2024, 42TČen
2024-05-06T03:01:13
2024-05-10T12:05:37
Druhá světová válka
VIDLÁKŮV DALEKOHLED
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1715000454_Vidlak-Youtube.jpg
V souvislosti s ukončením druhé světové války se v České republice dlouhá léta usilovně připomíná podíl Američanů, ale podíl Sovětů se naopak bagatelizuje. Postupně odchází generace lidí, kteří jsou svědky či účastníky této doby a mohou vyprávět o dějinách i z jiného úhlu pohledu. Jak si podle Vás bude připomínat konec války příští generace? To záleží na tom, kdo zvítězí, ne? Dějiny vždycky píší vítězové. Jak říká klasik, budoucnost je daná, mění se vždycky jen minulost. Informace nikam nezmizely. Všechno se dá dohledat do nejmenších detailů. Teď už jde jen o to, kdo vypisuje granty na zkoumání minulosti a jak potřebuje, aby to vyšlo. Znáte to, Caesar byl slavný vítězný vojevůdce, nikdo neřeší ty statisíce povražděných Galů. Kolik lidí ví, kdo byl Vercingetorix? Nemají-li být dějiny přepisovány podle nových vítězů, tak prostě nesmějí vyhrát. Pokud vyhrají, přepíší si to, jak budou potřebovat, dají si to do učebnic a bude to. Co Vy osobně považujete za vhodnou formu připomenutí dějin druhé světové války? Víte, já samozřejmě nemám nic proti připomínání dějin u pomníků, kladení věnců, pietním aktům a podobně, ale nejdůležitější je dějepis. Nejdůležitější je, co se o válce naučí naše děti ve škole a co se dozvědí doma. Pokud u dětí nevzbudíme zájem o naše vlastní dějiny, tak si je budou muset znovu prožít. Proč nyní chátrá zejména pomník padlým zaměstnancům Škodových závodů, připomínající oběti spojeneckých náletů na Škodovku? Protože současnému režimu se hodí připomínat to nejhorší u Sovětů a to nejlepší u Spojenců. A raději neříkat nic o Němcích, kvůli kterým se to všechno stalo. Já osobně bych neboural žádné pomníky. Buď přijmeme naše dějiny kompletně se všemi pozitivy i negativy, anebo nejsme žádný opravdový národ. Ministerstvo kultury avizovalo vydání nové učebnice dějepisu. Co můžeme očekávat od nové učebnice? Tak to je jednoduché. Dozvíme se dějiny genderu a nedozvíme se raději nic o dějinách dvacátého století. Tam jaksi pro náš malý stát pořád není jasno, co bylo dobře a co bylo špatně. Ono se to přes nás pořád přelévá a není jasné, kdo u nás bude rozhodovat za pár let. Takže není divu, že se děti budou genderově učit především o pí.ovinách. To je bezpečné.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Vládě se hodí připomínat to nejhorší u Sovětů, to nejlepší u Spojenců a neříkat nic o Němcích

Bloger a politický komentátor Daniel Sterzik (Vidlák) - 42TČen
© Youtube / Pavel Cimbál
Bloger a politický komentátor Daniel Sterzik (Vidlák) se pozastavil nad pohledem současné politické garnitury na dějiny druhé světové války. V rozhovoru pro neČT24 uvedl, od čeho bude odvozovat vnímání dějin v příštích generacích a zavtipkoval o možném obsahu nové učebnice dějepisu.

V souvislosti s ukončením druhé světové války se v České republice dlouhá léta usilovně připomíná podíl Američanů, ale podíl Sovětů se naopak bagatelizuje. Postupně odchází generace lidí, kteří jsou svědky či účastníky této doby a mohou vyprávět o dějinách i z jiného úhlu pohledu. Jak si podle Vás bude připomínat konec války příští generace?

To záleží na tom, kdo zvítězí, ne? Dějiny vždycky píší vítězové. Jak říká klasik, budoucnost je daná, mění se vždycky jen minulost. Informace nikam nezmizely. Všechno se dá dohledat do nejmenších detailů. Teď už jde jen o to, kdo vypisuje granty na zkoumání minulosti a jak potřebuje, aby to vyšlo. Znáte to, Caesar byl slavný vítězný vojevůdce, nikdo neřeší ty statisíce povražděných Galů. Kolik lidí ví, kdo byl Vercingetorix?

Nemají-li být dějiny přepisovány podle nových vítězů, tak prostě nesmějí vyhrát. Pokud vyhrají, přepíší si to, jak budou potřebovat, dají si to do učebnic a bude to.

Co Vy osobně považujete za vhodnou formu připomenutí dějin druhé světové války?

Víte, já samozřejmě nemám nic proti připomínání dějin u pomníků, kladení věnců, pietním aktům a podobně, ale nejdůležitější je dějepis. Nejdůležitější je, co se o válce naučí naše děti ve škole a co se dozvědí doma. Pokud u dětí nevzbudíme zájem o naše vlastní dějiny, tak si je budou muset znovu prožít.

Proč nyní chátrá zejména pomník padlým zaměstnancům Škodových závodů, připomínající oběti spojeneckých náletů na Škodovku?

Protože současnému režimu se hodí připomínat to nejhorší u Sovětů a to nejlepší u Spojenců. A raději neříkat nic o Němcích, kvůli kterým se to všechno stalo. Já osobně bych neboural žádné pomníky. Buď přijmeme naše dějiny kompletně se všemi pozitivy i negativy, anebo nejsme žádný opravdový národ.

Ministerstvo kultury avizovalo vydání nové učebnice dějepisu. Co můžeme očekávat od nové učebnice?

Tak to je jednoduché. Dozvíme se dějiny genderu a nedozvíme se raději nic o dějinách dvacátého století. Tam jaksi pro náš malý stát pořád není jasno, co bylo dobře a co bylo špatně. Ono se to přes nás pořád přelévá a není jasné, kdo u nás bude rozhodovat za pár let. Takže není divu, že se děti budou genderově učit především o pí.ovinách. To je bezpečné.