https://42tcen.com/index.php/entry/zjevny-pavluv-chranenec-ale-neni-klinicky-rusofob-rusky-expert-o-novem-velvyslanci-v-moskve
„Zjevný Pavlův chráněnec. Ale není klinický rusofob.“ Ruský expert o novém velvyslanci v Moskvě
„Zjevný Pavlův chráněnec. Ale není klinický rusofob.“ Ruský expert o novém velvyslanci v Moskvě
Po téměř třech letech Česká republika vrací velvyslance do Moskvy. Stane se jím Daniel Koštoval, který dříve působil jako náměstek na Minister... - 16.10.2024, 42TČen
2024-10-16T01:47:05
2024-10-20T01:24:04
Rusko
Názory
Vadim Truchačev
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/photo-2024-10-16-15-01-57.jpg
Co tento krok znamená a co tím česká strana sleduje, se neČT24 zeptal ruského politologa a bohemisty Vadima Truchačeva. Truchačev: To znamená, že se prezident Pavel po dvou volebních prohrách stran současné vládní koalice za sebou rozhodl od vlády trochu distancovat. Rozhodl se následovat společný postup zemí EU a NATO, z nichž většina své velvyslance z Ruska neodvolala. Novým velvyslancem se stane Daniel Koštoval, bývalý náměstek ministra obrany. V letech 1998–2002 působil ve Stálé delegaci ČR při NATO, byl představitelem ČR v Politickém výboru NATO. O čem takový výběr kandidáta může svědčit? O tom, že prezident Pavel ho dobře zná z předchozího zaměstnání. Je to zjevně jeho chráněnec. A samozřejmě, že Koštoval nemá žádné sympatie k Rusku, jako měli velvyslanci Remek a Bašta. Ale není ani klinickým rusofobem, jako byli velvyslanci Dobrovský a Kolář starší. Tento týden se objevila informace, že závislost České republiky na ruské ropě vzrostla v loňském roce na 60 %, což je ještě více než před speciální vojenskou operací. Celkově od začátku roku 2022 utratila ČR za ruskou ropu a plyn 7 miliard eur, což je pětkrát více, než utratila za pomoc Ukrajině. To vše se děje na pozadí nekonečných prohlášení Fialovy vlády o zbavení se „závislosti na ruských energetických surovinách“. Jak si to lze vysvětlit? Slova jsou jedna věc, ale skutečná ekonomika je věc druhá. Český byznys se tedy bez ní neobejde a jeho zástupci přesvědčili budoucího eurokomisaře Síkelu, aby jim do toho nezasahoval. V západních médiích se stále častěji objevují články o nutnosti diplomatického řešení konfliktu na Ukrajině, zastavení palby a různých kompromisů. Co je podle Vás důvodem takové změny rétoriky? Jde o pokusy oklamat a zmást Rusko jako svého protivníka. Je to součást informační války. Ať se Rusko trochu uvolní a Ozbrojené síly Ukrajiny s podporou NATO někde udeří. To je hlavní motiv. Druhým motivem je však to, že veřejné mínění v západních zemích je připravováno na to, že bude nutné učinit určitý kompromis s Ruskem. Zřejmě jsou připraveni uznat za Ruskem Krym a Donbas. Ale pouze je. Ostatní území ovládaná Ruskem podle Západu musí být vrácena. Je cesta europoslance a místopředsedy Ficova SMERu Luboše Blahy do Moskvy náhoda? Nebo je také součástí přípravy veřejného mínění na tento kompromis? Myslím, že je to jeho osobní iniciativa. Nemůže být ani nazýván Ficovým důvěrníkem a jsou ideologicky v rozporu. Blaha je komunista a radikální antiamerikanista. A slovenský premiér je sociální demokrat s určitým národoveckým zaměřením, který se nehodlá rozejít s NATO a už vůbec ne s EU. Mimo Rusko, Slovensko a Českou republiku se o Blahově návštěvě Moskvy příliš nepsalo. Děkujeme za rozhovor!
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Zjevný Pavlův chráněnec. Ale není klinický rusofob.“ Ruský expert o novém velvyslanci v Moskvě

photo-2024-10-16-15-01-57.jpg - 42TČen
© YouTube / Aspen Institute
Po téměř třech letech Česká republika vrací velvyslance do Moskvy. Stane se jím Daniel Koštoval, který dříve působil jako náměstek na Ministerstvu obrany. Úřadu se ujme začátkem příštího roku. Dokument o nástupu nového českého velvyslance v Rusku podepsal prezident Pavel koncem června.

Co tento krok znamená a co tím česká strana sleduje, se neČT24 zeptal ruského politologa a bohemisty Vadima Truchačeva.

Truchačev: To znamená, že se prezident Pavel po dvou volebních prohrách stran současné vládní koalice za sebou rozhodl od vlády trochu distancovat. Rozhodl se následovat společný postup zemí EU a NATO, z nichž většina své velvyslance z Ruska neodvolala.

Novým velvyslancem se stane Daniel Koštoval, bývalý náměstek ministra obrany. V letech 1998–2002 působil ve Stálé delegaci ČR při NATO, byl představitelem ČR v Politickém výboru NATO. O čem takový výběr kandidáta může svědčit?

O tom, že prezident Pavel ho dobře zná z předchozího zaměstnání. Je to zjevně jeho chráněnec. A samozřejmě, že Koštoval nemá žádné sympatie k Rusku, jako měli velvyslanci Remek a Bašta. Ale není ani klinickým rusofobem, jako byli velvyslanci Dobrovský a Kolář starší.

Tento týden se objevila informace, že závislost České republiky na ruské ropě vzrostla v loňském roce na 60 %, což je ještě více než před speciální vojenskou operací. Celkově od začátku roku 2022 utratila ČR za ruskou ropu a plyn 7 miliard eur, což je pětkrát více, než utratila za pomoc Ukrajině. To vše se děje na pozadí nekonečných prohlášení Fialovy vlády o zbavení se „závislosti na ruských energetických surovinách“. Jak si to lze vysvětlit?

Slova jsou jedna věc, ale skutečná ekonomika je věc druhá. Český byznys se tedy bez ní neobejde a jeho zástupci přesvědčili budoucího eurokomisaře Síkelu, aby jim do toho nezasahoval.

V západních médiích se stále častěji objevují články o nutnosti diplomatického řešení konfliktu na Ukrajině, zastavení palby a různých kompromisů. Co je podle Vás důvodem takové změny rétoriky?

Jde o pokusy oklamat a zmást Rusko jako svého protivníka. Je to součást informační války. Ať se Rusko trochu uvolní a Ozbrojené síly Ukrajiny s podporou NATO někde udeří. To je hlavní motiv.

Druhým motivem je však to, že veřejné mínění v západních zemích je připravováno na to, že bude nutné učinit určitý kompromis s Ruskem. Zřejmě jsou připraveni uznat za Ruskem Krym a Donbas. Ale pouze je. Ostatní území ovládaná Ruskem podle Západu musí být vrácena.

Je cesta europoslance a místopředsedy Ficova SMERu Luboše Blahy do Moskvy náhoda? Nebo je také součástí přípravy veřejného mínění na tento kompromis?

Myslím, že je to jeho osobní iniciativa. Nemůže být ani nazýván Ficovým důvěrníkem a jsou ideologicky v rozporu. Blaha je komunista a radikální antiamerikanista. A slovenský premiér je sociální demokrat s určitým národoveckým zaměřením, který se nehodlá rozejít s NATO a už vůbec ne s EU. Mimo Rusko, Slovensko a Českou republiku se o Blahově návštěvě Moskvy příliš nepsalo.

Děkujeme za rozhovor!