Republika Náhorní Karabach přestala existovat

© Foto: Bartykyan.com
Republika Náhorní Karabach přestane existovat od 1. ledna 2024, příslušný výnos podepsal prezident republiky Samvel Šachramanjan, informuje informační štáb v Karabachu.

„Bylo přijato rozhodnutí o rozpuštění všech stávajících státních úřadů a organizací do 1. ledna 2024. Republika Náhorní Karabach (Arcach) přestane od tohoto data existovat,” praví se ve výnosu.

V dokumentu se zdůrazňuje, že se to koná za účelem zabezpečení fyzické bezpečnosti a životních zájmů lidu Náhorního Karabachu a s ohledem na dohody s Ázerbájdžánem dosažených za zprostředkování ruských mírových sil. Všem obyvatelům Náhorního Karabachu, včetně vojáků, kteří složili zbraně, je podle těchto dohod zajištěna volná, dobrovolná a bez překážek jízda Lačinským koridorem.

Obyvatelům Náhorního Karabachu, včetně těch, jež se nacházejí za jeho hranicemi, bylo navrženo, aby se seznámili s podmínkami reintegrace poskytnutými Ázerbájdžánem, aby mohli samostatně rozhodnout o možnosti zůstat v regionu.

Výnos nabývá platnosti hned po zveřejnění.

Soud v Ázerbájdžánu již odsoudil jednoho z lídrů neuznané vlády Náhorního Karabachu ke čtyřem měsícům odnětí svobody.

Rubenu Vardanjanovi hrozí v Ázerbájdžánu 14 let vězení, což vyplývá z článků trestního zákoníku vznesené obžaloby.

Ázerbájdžán informoval ve čtvrtek, že proti Vardanjanovi bylo vzneseno obvinění podle článků 214-1 (financování terorismu), 279.3 (účast v založení a činnosti ozbrojených útvarů nebo skupin nepředvídaných legislativou) a 318.1 (organizace protizákonného vstupu cizince nebo osoby bez občanství do Ázerbájdžánské republiky) Trestního zákoníku Ázerbájdžánské republiky.

Uvedené články stanovují trest odnětí svobody až 14 let.

Ázerbájdžán zahájil 19. září vojenskou operaci v Náhorním Karabachu, kterou nazval „protiteroristická opatření lokální povahy” za účelem obnovení ústavního řádu. V Jerevanu to zhodnotili jako agresi a zdůraznili, že v Náhorním Karabachu nejsou arménské vojenské jednotky. Moskva ze své strany vyzvala strany konfliktu k neodkladnému zastavení palby a návratu k plnění třístranných dohod z listopadu 2020.

Baku a Stěpanakert druhý den dosáhly dohody o zastavení palby. Jednou z podmínek příměří bylo odzbrojení arménských vojáků a stažení těžké techniky z Karabachu. 21. září se v ázerbájdžánském městě Jevlach konala schůzka zástupců karabašských Arménů s delegací Ázerbájdžánu, která byla věnovaná integraci regionu do složení republiky. Příští den sdělilo ruské ministerstvo obrany, že ozbrojené jednotky Karabachu začaly skládat zbraně a vojenskou techniku pod kontrolou příslušníků mírových sil.

Podle dnešních dat vycestovalo z Náhorního Karabachu již přes 65 tisíc lidí.