Co si myslíte o rozhovoru slovenského premiéra Robert Fica pro ruskou televizi a reakci, která následovala?
Daniel Sterzik: Já myslím, že to Robert Fico udělal schválně, protože mu muselo být jasné, jaký řev bude následovat v celé Evropě, kde máme hentu svobodu slova. A udělal to podle mě proto, že zanedlouho přijde chvíle, kdy bude nutné s Ruskem jednat na nejvyšší úrovni a zachraňovat situaci. A bude dobré, aby se do té doby všichni liberálové vyřvali, vyexhibovali, vyzvraceli, zademonstrovali si, přivolávali pomstu i smrt... vysílili se tím, obyčejní lidé si na to zvyknou a pak bude moci slovenská vláda v klidu přijet do Moskvy a domluvit si tam ropu, plyn, železnou rudu a uhlí za rozumné ceny.
Američané už nebudou mít Evropu jako klíčovou prioritu, prohlásil Fiala v rozhovoru pro Deník. Souhlasíte s tímto tvrzením? Připravuje tím premiér veřejné mínění, že břemeno vojenské a jiné podpory Ukrajiny naplno převezme Evropa?
Premiér může veřejné mínění připravovat na co chce, on ho stejně už nikdo neposlouchá. Ale měl by se připravit na to, že Američané nebudou mít jako prioritu i pana Fialu. To znamená, že by mu nemuseli poskytovat podporu, nemuseli by posílat peníze neziskovkám, aby ho chválily. Také by se mohlo stát, že světově nejméně oblíbený premiér by mohl být ponechán osudu... tedy svému naštvanému národu.
A jestli bude Evropa podporovat Ukrajinu? Možná ano, ale od začátku všichni víme, že rozhodující je podpora z USA, ne z Bruselu.
Hegemonie Spojených států se nyní zpochybňuje. Jak se vítezství Trumpa nebo Harrisové promítne do americké hegemonie? Může urychlit nebo naopak zpomalit proces ztráty tohoto postavení?
Proces slábnutí Spojených států je dlouhodobá záležitost. Nebo možná lépe řečeno, zatímco USA stagnují, globální jih a východ sílí. Američané se tomuto trendu snažili čelit svou válkou proti terorismu i proxy válkou proti Rusku. Výsledkem ovšem není vzestup hegemona, ale naopak urychlení ztráty postavení. Na tom nic nezmění ani Trump ani Harrisová.
Když impérium nemůže porazit nepřítele, může ale ještě vydrancovat spojence. A v tomto ohledu bude Trump zřejmě agilnější než Harrisová, bude mít menší skrupule a bude přímočařejší. Záchrana Ameriky se bude dělat na evropský úkor. Trump se tím netají a Kamala vlastně také ne.
Česká republika podle Eurostatu zůstává čtvrtou zemí v EU s nejvyššími cenami elektřiny. Fiala před rokem slíbil, že se provede odkup menšinových akcionářů pro zestátnění ČEZu. Co brání uskutečnit tento plán?
Já nevím... menšinoví akcionáři? Německé politické kruhy? Globální oligarchie? Římský klub, skupina Bilderberg, kamarádi z Aspenu... nevím. Ať je to kdokoliv, Fiala se mu neumí postavit a raději je národem proklínán. Doufejme, že příští vláda bude mít víc kuráže vzít zemi zpátky do svých rukou.
Češi nadále šetří energie (podle údajů STEM plánuje méně topit až 37 % rodin). Některé podniky automobilového průmyslu zavírají nebo omezují výrobu kvůli poklesu poptávky na evropském trhu. Je pravděpodobné, že vláda přistoupí k částečné regulaci cen energií na podporu svých občanů a ekonomiky?
Tahle vláda neudělala pro české občany nic a že by teď najednou změnila svoje priority? Ve Strakovce se přece stále ještě sní o porážce Ruska. Markéta Pekarová Adamová nedávno prohlásila, že Rusko je obr na hliněných nohách. Někde jsem slyšel, že „se prý podařilo najít“ dalších pětačtyřicet miliard korun pro Ukrajinu... jinými slovy, vláda je zase vytáhla z našich kapes.
Já od této vlády žádnou sebereflexi neočekávám. Chci od ní už jen jedno - drtivou volební porážku. Tak drtivou, že to vejde do českého folklóru. Dopadli nikoliv jako sedláci u Chlumce, ale dopadli jako Fiala ve volbách.