https://42tcen.com/entry/borrel-prohlasil-ze-zapad-ztratil-vliv-v-multipolarnim-svete
Borrel prohlásil, že Západ ztratil vliv v multipolárním světě
Borrel prohlásil, že Západ ztratil vliv v multipolárním světě
Svět se stává víc multipolárním, ale Západ, který po mnoho desetiletí dominoval, ztratil svůj někdejší vliv, prohlásil Borrel. Také poznamenal... - 25.09.2023, 42TČen
2023-09-25T01:00:54
2023-09-25T05:49:24
Vliv
Západ
Josep Borrell
Multipolární svět
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/19577635.jpg
Západní státy přicházejí o svůj vliv kvůli rozvoji velkých regionálních hráčů jako Indie nebo Čína, rozvojové země zatím aktivně pátrají po alternativě Západu. Napsal to v článku Multipolarita bez vícestrannosti šéf evropské diplomacie Josep Borrel. „Žijeme ve stále víc a víc multipolárním světě <…>. Když se počet účastníků hry zvyšuje, přirozenou reakcí má být zpřísnění pravidel hry. Jenže vidíme opačnou tendenci, pravidla regulující svět jsou vyčerpány,” napsal Borrel. Jako příklad uvedl podíl světového HDP západních zemí a ostatních, jež se před 30 lety nedaly porovnat. V roce 1990 připadlo na G7 67 % světového HDP, dnes ale toto procento kleslo pod 40 %. V roce 1990 činil podíl Číny ve světovém HDP 1,6 %, dnes činí 18 %. „Uvnitř velké sedmičky se podíl USA snížil, ale mnohem méně než podíl Evropy a Japonska, v západním světě pořád dominují USA,” míní Borrel. Za hranicí G7 je multipolarita především výsledkem „výrazného vzestupu” Číny, míní diplomat. Proto dochází k rekonfiguraci globálních vztahů kolem USA a Číny, které vlastní dohromady více než 40 % světového bohatství. Dodal, že v rozvojových zemích roste dnes „poptávka po suverenitě a identitě“, a prakticky všechny mají za to, že existují spolehlivé alternativy Západu v ekonomické, technologické, vojenské a ideologické sféře. Hlava evropské diplomacie vyslovil rovněž nespokojenost s tím, že globální jih neodsuzuje v dostatečné míře konflikt na Ukrajině a že země vzdálené od EU ho nepovažují za vážný problém. Upozornil na to, že země globálního jihu považují západní hodnoty za přežitek dominování a orientují se na Rusko a Čínu, které popírají jejich univerzální povahu. Nová multipolarita vede k absenci mezinárodního konsensu v množství otázek a může způsobit rozkol světa na konkurující bloky, napsal Borrel.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Borrel prohlásil, že Západ ztratil vliv v multipolárním světě

Josep Borrel - 42TČen
© © AFP/Christine Olsson/TT News Agency
Svět se stává víc multipolárním, ale Západ, který po mnoho desetiletí dominoval, ztratil svůj někdejší vliv, prohlásil Borrel. Také poznamenal, že v rozvojových zemích roste „poptávka po suverenitě a identitě“.

Západní státy přicházejí o svůj vliv kvůli rozvoji velkých regionálních hráčů jako Indie nebo Čína, rozvojové země zatím aktivně pátrají po alternativě Západu. Napsal to v článku Multipolarita bez vícestrannosti šéf evropské diplomacie Josep Borrel.

„Žijeme ve stále víc a víc multipolárním světě <…>. Když se počet účastníků hry zvyšuje, přirozenou reakcí má být zpřísnění pravidel hry. Jenže vidíme opačnou tendenci, pravidla regulující svět jsou vyčerpány,” napsal Borrel.

Jako příklad uvedl podíl světového HDP západních zemí a ostatních, jež se před 30 lety nedaly porovnat. V roce 1990 připadlo na G7 67 % světového HDP, dnes ale toto procento kleslo pod 40 %. V roce 1990 činil podíl Číny ve světovém HDP 1,6 %, dnes činí 18 %.

„Uvnitř velké sedmičky se podíl USA snížil, ale mnohem méně než podíl Evropy a Japonska, v západním světě pořád dominují USA,” míní Borrel.

Za hranicí G7 je multipolarita především výsledkem „výrazného vzestupu” Číny, míní diplomat. Proto dochází k rekonfiguraci globálních vztahů kolem USA a Číny, které vlastní dohromady více než 40 % světového bohatství.

Dodal, že v rozvojových zemích roste dnes „poptávka po suverenitě a identitě“, a prakticky všechny mají za to, že existují spolehlivé alternativy Západu v ekonomické, technologické, vojenské a ideologické sféře.

Hlava evropské diplomacie vyslovil rovněž nespokojenost s tím, že globální jih neodsuzuje v dostatečné míře konflikt na Ukrajině a že země vzdálené od EU ho nepovažují za vážný problém. Upozornil na to, že země globálního jihu považují západní hodnoty za přežitek dominování a orientují se na Rusko a Čínu, které popírají jejich univerzální povahu. Nová multipolarita vede k absenci mezinárodního konsensu v množství otázek a může způsobit rozkol světa na konkurující bloky, napsal Borrel.