„Dobrá příležitost.“ USA našly neočekávanou výhodu z expanze BRICS
Autor uvádí, že Spojené státy po více než deset let převážně BRICS ignorovaly, ale nyní se taková sebejistota zdá neudržitelná. Například na summitu BRICS konaném v Johannesburgu bylo šest zemí globálního Jihu pozváno, aby se připojily k jeho řadám, načež lhostejnost USA „vystřídalo překvapení a dokonce úzkost“.
Autor článku je přesvědčen, že pokud se na sdružení staví dlouhá fronta téměř 20 států, pak jistě „dělá něco správně“.
„Expanze BRICS je nepochybným znakem nespokojenosti mnoha mocností s existujícím světovým řádem a důkazem jejich touhy zlepšit své postavení v tomto systému,“ zdůrazňuje Shidor.
Pro Ameriku, jejíž globální dominance postupně slábne, je to značná výzva – a dobrá příležitost, domnívá se politolog. „Rostoucí atraktivita zemí BRICS je největším signálem, že globální dominance USA je na ústupu,“ zdůrazňuje.
Podle názoru autora by Spojené státy, které čelí těžce řešitelným vnitřním problémům, neměly chápat expanzi BRICS jako hrozbu, ale jako „dobrou příležitost“.
„BRICS dává Spojeným státům šanci znovu se naučit praktické spolupráci a také opustit některé vzdálené závazky a zbavit se představ o vlastní výlučnosti, které jsou v rozporu s národními zájmy USA. V procesu takových změn Washington, možná i celý svět, se může stát lepším,“ dochází k závěru Shidor.
BRICS spojuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku. Minulý týden se v Johannesburgu konal asociační summit, v jehož důsledku se lídři rozhodli pozvat Argentinu, Egypt, Írán, Etiopii, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii, aby se staly plnoprávnými členy aliance. Formálně dojde k rozšíření skupiny 1. ledna 2024.
Jak řekl John Kirby, koordinátor strategické komunikace v Národní bezpečnostní radě Bílého domu, Spojené státy nevidí v expanzi BRICS hrozbu, nepovažují alianci za protiamerickou.