https://42tcen.com/entry/fico-a-orban-maji-shodne-zajmy-vidlak-uvedl-proc-budou-staty-ve-v4-tahnout-za-jeden-provaz
Fico a Orbán mají shodné zájmy. Vidlák uvedl, proč budou státy ve V4 táhnout za jeden provaz
Fico a Orbán mají shodné zájmy. Vidlák uvedl, proč budou státy ve V4 táhnout za jeden provaz
Ve středu 22. listopadu v Praze proběhne setkání prezidentů států Visegrádské čtyřky. Bloger a politický analytik Vidlák v komentáři pro neČT... - 20.11.2023, 42TČen
2023-11-20T11:45:00
2023-11-23T08:08:43
VIDLÁKŮV DALEKOHLED
Názory
Visegrádská čtyřka
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Orban-Fico.jpg
Říkám to strašně nerad a vysloveně mě to bolí, ale Visegrádská čtyřka je v této chvíli neakceschopná, protože netáhne za jeden provaz. Na jedné straně jsou zde Fico a Orbán, kteří mají v rámci V4 shodné zájmy. Oba státy se shodují na hodnocení války na Ukrajině, oba by si přály mír a rozumnou spolupráci s Ruskem i s Ukrajinou. Oba státy jsou závislé na ropovodech a plynovodech, které vedou z východu na západ a ne naopak. Oba státy potřebují na Ukrajině klid a v Rusku vstřícnost. Pak je tady Polsko, pro které je Rusko tradiční nepřítel a má spoustu zájmů na Ukrajině. Polsko si hraje svoji vlastní hru, a i když se se Slovenskem a Maďarskem shodne na postojích třeba k migraci či k evropským dotacím, neshodnou se na Rusku a politice vůči Ukrajině. To platí i za situace, kdy Poláci hodnotí vztahy s Ukrajinou jako špatné. A pak je tu Česká republika, která za současné vlády v podstatě V4 opustila a přiklání se k „Západu“, ačkoliv nikdo vlastně už neví, jaký Západ to vlastně je. Fiala i Petr Pavel by byli vlastně nejraději, kdyby žádná V4 nebyla. Za těchto okolností nepředpokládám, že by Visegrádská čtyřka jakkoliv našla společnou řeč. Budeme rádi, když udrží současnou úroveň vztahů a současnou úroveň spolupráce. Budeme si muset počkat na konec války na Ukrajině a několikery volby, aby se věci po všech stránkách vyjasnily. Fico, Orbán, Fiala a (končící) Morawiecki, to v této chvíli prostě nepůjde dohromady. Nemůže jít.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Fico a Orbán mají shodné zájmy. Vidlák uvedl, proč budou státy ve V4 táhnout za jeden provaz

Viktor Orbán a Robert Fico - 42TČen
© Twitter / Viktor Orbán
Ve středu 22. listopadu v Praze proběhne setkání prezidentů států Visegrádské čtyřky. Bloger a politický analytik Vidlák v komentáři pro neČT24 uvažuje, jakým směrem se bude toto společenství vyvíjet s ohledem na současnou ekonomickou a geopolitickou situaci.

Říkám to strašně nerad a vysloveně mě to bolí, ale Visegrádská čtyřka je v této chvíli neakceschopná, protože netáhne za jeden provaz. Na jedné straně jsou zde Fico a Orbán, kteří mají v rámci V4 shodné zájmy. Oba státy se shodují na hodnocení války na Ukrajině, oba by si přály mír a rozumnou spolupráci s Ruskem i s Ukrajinou. Oba státy jsou závislé na ropovodech a plynovodech, které vedou z východu na západ a ne naopak. Oba státy potřebují na Ukrajině klid a v Rusku vstřícnost.

Pak je tady Polsko, pro které je Rusko tradiční nepřítel a má spoustu zájmů na Ukrajině. Polsko si hraje svoji vlastní hru, a i když se se Slovenskem a Maďarskem shodne na postojích třeba k migraci či k evropským dotacím, neshodnou se na Rusku a politice vůči Ukrajině. To platí i za situace, kdy Poláci hodnotí vztahy s Ukrajinou jako špatné.

A pak je tu Česká republika, která za současné vlády v podstatě V4 opustila a přiklání se k „Západu“, ačkoliv nikdo vlastně už neví, jaký Západ to vlastně je. Fiala i Petr Pavel by byli vlastně nejraději, kdyby žádná V4 nebyla.

Za těchto okolností nepředpokládám, že by Visegrádská čtyřka jakkoliv našla společnou řeč. Budeme rádi, když udrží současnou úroveň vztahů a současnou úroveň spolupráce. Budeme si muset počkat na konec války na Ukrajině a několikery volby, aby se věci po všech stránkách vyjasnily.

Fico, Orbán, Fiala a (končící) Morawiecki, to v této chvíli prostě nepůjde dohromady. Nemůže jít.