Hampl o nálepkování opozice vládními politiky: brání tím veřejnému dialogu
Případu věnoval pozornost i premiér Petr Fiala. Žádal po šéfce poslaneckého klubu ANO Schillerové, aby se omluvila předsedkyni Poslanecké sněmovny Pekarové, kterou přirovnala k mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovové. Ke slovní přestřelce dvou političek došlo poté, so Pekarová označila mírový apel Aleny Schillerové za proruské gesto.
Během jednání Poslanecké sněmovny 16. ledna poslankyně Schillerová upozornila na kontext svých slov o míru. V rozhovoru varovala před dalším zvyšováním výdajů na obranu bez zohledňování ekonomické situace v zemi v době pokračující hospodářské recese.
Zároveň nedávno okresní soud v Praze stanovil, že místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová nemusí ze svého účtu na Facebooku odstraňovat vyjádření k Alianci pro rodinu, kterou označila za Putinův hlas v Evropě.
„Nepoužívají to označení vůči vší politické konkurenci. Paní Pirátka se tak nevyjadřuje třeba vůči ODS. Používají to vůči těm silám, o kterých se domnívají, že nemají právo vstupovat do veřejného dialogu. Což je historicky normální. Kníže může nadávat sedlákovi, ale pokud by mu to sedlák oplatil, jde o urážku majestátu,“ poznamenal sociolog a publicista Petr Hampl v komentáři pro neČT24.
Opakované využití „proruské karty" k očerňování oponentů se stalo pravidelným již během předvolební kampaně pětikoalice. Využití této terminologie na sociálních sítích a ve veřejném prostoru přitom může způsobit záměrné vyloučení věcné debaty mezi zástupci koalice a nespokojenými občany. Hampl se však domnívá, že současná vláda o dialog se spoluobčany zájem nemá.
„Jakou debatu? Ti lidé přece žádnou debatu nevedou, ani jí nejsou schopni. Ti lidé jsou omezeni na opakování propagandistických klišé a iracionální výkřiky. Na to žádné věcné argumenty nepotřebujete,“ poznamenal publicista.