Jak je to s podporou Izraele po událostech v Pásmu Gazy? Dvojí pohled na postavení Palestinců
Po sobotním vpádu Palestinců na jižní hranice Izraele premiér Benjamin Netanjahu označil události za „válku“ a slíbil, že národní armáda použije veškerou svou sílu, aby zničila Hamás. Obyvatelům Pásma Gazy navrhl opustit domy a slíbil, že Izrael za tento „černý den“ pomstí.
V pondělí izraelský ministr obrany Yoav Gallant nařídil kompletní obklíčení Pásma Gazy s odříznutím elektřiny, jídla, paliva a vody. Následně oznámil leteckou ofenzivu proti Pásmu Gazy, později i pozemní. Reakci Izraele podpořil v sobotním příspěvku prezident České republiky Petr Pavel. „Tato agresivní akce nutně vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele, která přinese mnoho obětí. Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu a s velkou dávkou dobré vůle,“ napsal Pavel.
K reakci prezidenta se vyjádřil politický analytik Štěpán Kotrba. „Je vcelku logické, že agresivní akce Hamásu vyvolá tvrdou a oprávněnou reakci Izraele. Ale od roku 1987, odkdy radikální hnutí Hamás vládne v Pásmu Gazy, zde už nežijí mírumilovní a nevinní. Ti už se dávno odstěhovali,“ poznamenal expert v komentáři pro neČT24. Připomínáme, že v palestinské exklávě bydlí podle odhadu z minulého roku 2,38 milionu obyvatel.
„U jednacího stolu a s velkou dávkou dobré vůle se setkalo sekulární OOP s Hamásem na konferenci v Tunisu a v Chartúmu. Mírové dohody z Osla (30. srpna 1993), které ukončily první intifádu, Hamás nikdy neuznal. Jásir Arafat a později Mahmůd Abbás komunikovali s Izraelem racionálně. Ale ani oni se nedokázali s Hamásem dohodnout na ničem. Ano, tato válka bude mít mrtvé. Většina jich bude na straně Palestinců. Ale... jak už řekl prezident Miloš Zeman: s teroristy se nevyjednává, ale bojuje,“ uvedl na závěr Kotrba.
Odlišný názor vyslovil v příspěvku na Facebooku Eduard Chmelár, zakladatel slovenského spolku Sjednocených za mír. Politolog a spisovatel v tomto rozsáhlém komentáři podotkl, že mezinárodní právo poskytuje Palestincům prostřednictvím OSN právo na odboj proti okupaci, včetně ozbrojeného.
„Odpovědnost za to, co se tam děje, leží na izraelském apartheidu a osadnické kolonizaci. Palestinci dlouhodobě čelí vyhánění z vlasti, ničení jejich domovů, protiprávnímu zabírání jejich půdy a vody, jsou vystavováni násilí ozbrojených osadníků a izraelských vojáků, jejich děti jsou vězněny a mučeny, dospělé drží v detenčních vazbách, žijí oddělení segregační zdí, odebírají jím právo na pobyt a slučování rodin, brání jím v návštěvě posvátných míst a ve svobodném vyznávání jejich víry a názorů,“ konstatoval Chmelár.
Konkrétní čísla k tomuto tématu na půdě Evropského parlamentu nedávno vyslovila irská poslankyně Clare Dalyová, která připomněla, že od roku 2008 v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu zahynulo a bylo zraněno 150 000 civilistů, včetně 33 000 dětí.
Chmelár také poukázal na pokrytectví v přístupu západních států a politiků vůči Palestině v porovnání s Ukrajinou. „Nemůžete na jedné straně podporovat bojovníky za svobodu na Ukrajině a na straně druhé nazývat palestinské povstalce teroristy… Není správné používat termín ,terorismus´ ve válce, kdy jej Spojené státy uplatňují pouze vůči jedné straně a řádění izraelské armády nechávají bez povšimnutí,“ poznamenal politolog.
V závěru apeloval vrátit Palestincům jejich práva, svobodu a nezávislost. Podle Chmelára jiná cesta k bezpečnosti a míru není. Vyzdvihl i fakt, že Západ dlouhodobě překrucuje vztah agresor – obránce.
Příkladem tomu uvedl jednání Spojených států v řadě konfliktů: „Americké impérium se obává terorismu, ale vyzbrojilo teroristy v Libyi a Sýrii. Obávají se vzrůstajícího neonacismu, ale vyzbrojili neonacisty na Ukrajině. Vyčítají Číně útlak Ujgurů, ale sami odvlekli přední ujgurské separatisty do věznice Guantánamo.“