https://42tcen.com/entry/media-nejhorlivejsi-spojenci-ukrajiny-v-evrope-zacali-ustupovat
Média: Nejhorlivější spojenci Ukrajiny v Evropě začali ustupovat
Média: Nejhorlivější spojenci Ukrajiny v Evropě začali ustupovat
Nejhorlivější spojenci Ukrajiny v Evropě začali ustupovat kvůli blížícím se volbám a dalším vnitřním problémům, píše Politico. - 25.09.2023, 42TČen
2023-09-25T09:57:50
2023-09-25T04:16:55
Ukrajina
Evropská unie
Vojenský konflikt
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/wwwwwww.gif
List uvádí, že nejvýraznějším příkladem je Polsko, jehož premiér Mateusz Morawiecki oznámil na pozadí prudkého sporu s Kyjevem o dodávce obilí, že Polsko přestává s dodávkami zbraní Ukrajině. Západní diplomat, který si nepřál uvedení svého jména, řekl listu Politico, že spor o obilí mezi Varšavou a Kyjevem svědčí o vážných obavách ohledně možnosti vstupu Ukrajiny do EU. „Polsko rok a půl štvalo každého člena EU, který projevil aspoň špetku kolísání ohledně (pozn. red. podpory) Ukrajiny. Teď ale ukázala svoji pravou tvář,” přiznal diplomat. Politico píše, že nehledě na pokušení vysvětlit toto napětí volební kampaní v Polsku existují důvody se domnívat, že se zachová také po volbách. Problém pro Kyjev spočívá v tom, že podpora slábne nejen ve Varšavě. Estonská premiérka Kaja Kallasová, která „nejhlasitěji a nejaktivněji” mluvila o podpoře Ukrajiny, byla považována za „ztělesnění nadšené východní Evropy“, ale její autorita byla zpochybněna kvůli skandálu s jejím manželem, který byl spolumajitelem společnosti, jež měla byznys v Rusku. Kallasová, která žádala, aby ostatní zrušili všechny obchodní vztahy s Ruskem, „ztichla“, kvůli čemuž Kyjev „ztratil jednu ze svých nejaktivnějších stoupenkyň” na Západě, uvádí se v článku. Také Slovensko, které bylo jedním z „nejhorlivějších stoupenců“ Ukrajiny, může změnit kurs po volbách 30. září. Bývalý premiér Robert Fico je proti sankcím vůči Rusku a dalším dodávkám zbraní Kyjevu, přičemž, jak svědčí údaje průzkumu Politico, „se blíží k vítězství” v těchto volbách. Evropská komise přijala 15. září rozhodnutí, že neprodlouží restrikce proti dovozu čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika pohraničních zemí EU, ale nařídila Kyjevu, aby zavedl kontrolu nad exportem. Vlády Slovenska, Maďarska a Polska pak prohlásily, že prodlužují tyto restrikce jednostranně. Volodymyr Zelenskyj poté v projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že někteří přátelé Kyjeva v Evropě odmítli nákup ukrajinského obilí, čímž „nahrávají” Rusku.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Média: Nejhorlivější spojenci Ukrajiny v Evropě začali ustupovat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj - 42TČen
© Foto: Marie Odgaard/Ritzau Scanpix/AFP
Nejhorlivější spojenci Ukrajiny v Evropě začali ustupovat kvůli blížícím se volbám a dalším vnitřním problémům, píše Politico.

List uvádí, že nejvýraznějším příkladem je Polsko, jehož premiér Mateusz Morawiecki oznámil na pozadí prudkého sporu s Kyjevem o dodávce obilí, že Polsko přestává s dodávkami zbraní Ukrajině.

Západní diplomat, který si nepřál uvedení svého jména, řekl listu Politico, že spor o obilí mezi Varšavou a Kyjevem svědčí o vážných obavách ohledně možnosti vstupu Ukrajiny do EU.

„Polsko rok a půl štvalo každého člena EU, který projevil aspoň špetku kolísání ohledně (pozn. red. podpory) Ukrajiny. Teď ale ukázala svoji pravou tvář,” přiznal diplomat.

Politico píše, že nehledě na pokušení vysvětlit toto napětí volební kampaní v Polsku existují důvody se domnívat, že se zachová také po volbách. Problém pro Kyjev spočívá v tom, že podpora slábne nejen ve Varšavě.

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která „nejhlasitěji a nejaktivněji” mluvila o podpoře Ukrajiny, byla považována za „ztělesnění nadšené východní Evropy“, ale její autorita byla zpochybněna kvůli skandálu s jejím manželem, který byl spolumajitelem společnosti, jež měla byznys v Rusku.

Kallasová, která žádala, aby ostatní zrušili všechny obchodní vztahy s Ruskem, „ztichla“, kvůli čemuž Kyjev „ztratil jednu ze svých nejaktivnějších stoupenkyň” na Západě, uvádí se v článku.

Také Slovensko, které bylo jedním z „nejhorlivějších stoupenců“ Ukrajiny, může změnit kurs po volbách 30. září. Bývalý premiér Robert Fico je proti sankcím vůči Rusku a dalším dodávkám zbraní Kyjevu, přičemž, jak svědčí údaje průzkumu Politico, „se blíží k vítězství” v těchto volbách.

Evropská komise přijala 15. září rozhodnutí, že neprodlouží restrikce proti dovozu čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika pohraničních zemí EU, ale nařídila Kyjevu, aby zavedl kontrolu nad exportem. Vlády Slovenska, Maďarska a Polska pak prohlásily, že prodlužují tyto restrikce jednostranně. Volodymyr Zelenskyj poté v projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že někteří přátelé Kyjeva v Evropě odmítli nákup ukrajinského obilí, čímž „nahrávají” Rusku.