<
https://42tcen.com/entry/muze-aspartam-vyvolat-rakovinu-odbornik-zhodnotil-nebezpeci-sladidla-v-coca-cole
Může aspartam vyvolat rakovinu? Odborník zhodnotil nebezpečí sladidla v Coca-Cole
Může aspartam vyvolat rakovinu? Odborník zhodnotil nebezpečí sladidla v Coca-Cole
Nebezpečí umělého sladidla aspartamu (aspartame E951) nebylo dokázáno, nebo se značně zveličuje. Nejnovější zprávy Reuters o tom, že Mezinárod... - 01.07.2023, 42TČen
2023-07-01T01:49:31
2023-07-01T09:40:57
Coca-Cola
Aspartam
Rakovina
WHO
Sladidlo
E951
IARC
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/5165557.jpg
Prohlásil to vedoucí laboratoře chemie potravin Federálního výzkumného centra výživy a biotechnologie RF Vladimir Bessonov. Oznámil, že zkoumání tohoto sladidla se provádí od roku 1981. A na samém začátku, když se přijímalo rozhodnutí o možnosti jeho použití, a také později, se prováděly četné seriózní výzkumy bezpečnosti aspartamu. Ten poslední se konal v roce 2016. A v březnu roku 2023 byly projednány normativy jeho použití. „Zatím všechno nasvědčuje tomu, že v množstvích stanovených pro jeho spotřebu je bezpečný pro současnou i budoucí generaci. A status eventuálního kancerogenu svědčí jen o tom, že tento produkt si vyžaduje větší pozornost,“ říká Bessonov. Podotkl, že jde o návrh považovat aspartam jen za eventuální kancerogen. Tento status mají například sluneční světlo, extrakt aloe pravé, slanina nebo etanol. V každém případě s podobným návrhem přišla zatím jen jedna organizace. Musí ho ještě zhodnotit odborné společenství. Všechny vědecké studie týkající se bezpečnosti jakýchkoli potravinových aditiv projednává Sjednocený expertní výbor FAO/WHO pro potravinová aditiva (JECFA). A teprve potom se přijímá konsolidované rozhodnutí, podotkl odborník. „Pochyby o bezpečnosti potravinových aditiv a ingredientů se vždy vykládají ve prospěch jejich zákazu. Tyto pochyby však musí být odůvodněné,“ vysvětlil Vladimir Bessonov.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Může aspartam vyvolat rakovinu? Odborník zhodnotil nebezpečí sladidla v Coca-Cole

Sodovka - 42TČen
© © Fotolia/Brent Hofacker
Nebezpečí umělého sladidla aspartamu (aspartame E951) nebylo dokázáno, nebo se značně zveličuje. Nejnovější zprávy Reuters o tom, že Mezinárodní agentura pro zkoumání rakoviny (IARC) ho může označit za „eventuální kancerogen“, vypadá to jako snaha o vytvoření informačního rozruchu, nic více.

Prohlásil to vedoucí laboratoře chemie potravin Federálního výzkumného centra výživy a biotechnologie RF Vladimir Bessonov.

Oznámil, že zkoumání tohoto sladidla se provádí od roku 1981. A na samém začátku, když se přijímalo rozhodnutí o možnosti jeho použití, a také později, se prováděly četné seriózní výzkumy bezpečnosti aspartamu. Ten poslední se konal v roce 2016. A v březnu roku 2023 byly projednány normativy jeho použití.

„Zatím všechno nasvědčuje tomu, že v množstvích stanovených pro jeho spotřebu je bezpečný pro současnou i budoucí generaci. A status eventuálního kancerogenu svědčí jen o tom, že tento produkt si vyžaduje větší pozornost,“ říká Bessonov.

Podotkl, že jde o návrh považovat aspartam jen za eventuální kancerogen. Tento status mají například sluneční světlo, extrakt aloe pravé, slanina nebo etanol.

V každém případě s podobným návrhem přišla zatím jen jedna organizace. Musí ho ještě zhodnotit odborné společenství. Všechny vědecké studie týkající se bezpečnosti jakýchkoli potravinových aditiv projednává Sjednocený expertní výbor FAO/WHO pro potravinová aditiva (JECFA). A teprve potom se přijímá konsolidované rozhodnutí, podotkl odborník.

„Pochyby o bezpečnosti potravinových aditiv a ingredientů se vždy vykládají ve prospěch jejich zákazu. Tyto pochyby však musí být odůvodněné,“ vysvětlil Vladimir Bessonov.