https://42tcen.com/entry/nepruhledny-restart-ceska-rozsahla-billboardova-kampan-fialy-vyvolava-velke-otazniky-mezi-experty
Neprůhledný restart Česka: rozsáhlá billboardová kampaň Fialy vyvolává velké otazníky mezi experty
Neprůhledný restart Česka: rozsáhlá billboardová kampaň Fialy vyvolává velké otazníky mezi experty
Petr Fiala zahájil velkou kampaň Restart Česka, která má představovat Fialovu vizi toho, kam by se země měla posunout. Kampaň je vedena napříč re... - 20.10.2023, 42TČen
2023-10-20T05:52:18
2023-10-20T09:32:58
Česká republika
Petr Fiala
Restart Česka
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/ddd.gif
Premiérovu kampaň totiž primárně dělá nezisková organizace Pravý břeh – Institut Petra Fialy, která coby zapsaný spolek nemá žádný primární zisk. Součástí vedené kampaně je kolem 150 billboardů, což z ní dělá docela masivní akci, která vyžaduje značné finanční prostředky. Na webových stránkách kampaně ani na webu Pravého břehu není o financích žádná zmínka. Michal Chládek z Pravého břehu však na dotaz novinářů uvedl, že financování kampaně bude vykázáno v souladu s platnými předpisy a náklady se budou pohybovat v řádu vyšších stovek tisíc korun. Na otázky, odkud peníze na zaplacení kampaně jsou, kdo je Pravému břehu poskytl, Chládek už nereagoval. Jak ale uvedl dlouholetý marketingový expert z velké reklamní agentury, je částka stovek tisíc korun za více než stovku billboardů po celé České republice směšná a nereálná. „Z vlastní zkušenosti mohu říci, že kampaň takového rozsahu stojí miliony, a ne statisíce korun. Mám za sebou bezpočet kampaní a tohle vidím v řádech milionů. Pokud mají bigboardy, tak rozhodně. Kromě toho jsem viděl, že získali hodně prémiová místa. Reálné jsou miliony, žádné statisíce. Je samozřejmě otázka, zda skutečná částka za kampaň zaplacená bude odpovídat i tomu, co zaplatí přímo Pravý břeh. Jestli třeba většinu nezaplatí někdo jiný, ale to jsou jen spekulace. Rozhodně se těším na vyúčtování kampaně. Jednoznačně mohu říct, že statisíce jsou nesmysl, za tohle by nikdo nehnul prstem. Pokud ano, tak bych rád takovou firmu poznal, abychom věděli, u koho příště objednávat billboardy,“ sdělil PL zkušený expert na reklamu, který se podílí i na realizaci politických kampaní, a proto si přál zůstat v anonymitě. Otázky ohledně premiérovy kampaně Restart Česka vznikají i u politologa Lukáše Jelínka. „Na to, aby si malá neziskovka mohla dovolit takovouto kampaň, potřebuje skutečně štědré sponzorské zdroje. V případě předsedy vlády bychom měli znát, odkud tyto štědré sponzorské zdroje plynou. Kdyby kampaň financovala ODS nebo třeba Hospodářská komora či jiný silný subjekt, který má stejné zájmy jako premiér, a dělali by společně kampaň, působilo by to pochopitelně a člověk by se po penězích moc neptal. Musela by to být organizace, která na první pohled takové peníze má. Jenže právě proto, že trošku znám financování občanských spolků a dalších sdružení, které mají blízko k politickým stranám, dobře vím, že žádnými extra zvláštními rozpočty neoplývají. Tím spíš by bylo dobré vědět, jestli se náhodou jenom nepřeposlaly přes Pravý břeh nějaké peníze, o jejichž původu nemáme vědět. To jsou všechno legitimní otázky, které by měly jít jak na Petra Fialu, tak na Pravý břeh, ale sám na ně odpovědi nemám,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jelínek.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Neprůhledný restart Česka: rozsáhlá billboardová kampaň Fialy vyvolává velké otazníky mezi experty

ddd.gif - 42TČen
© Foto: Facebook / Tomáš Roreček
Petr Fiala zahájil velkou kampaň Restart Česka, která má představovat Fialovu vizi toho, kam by se země měla posunout. Kampaň je vedena napříč republikou, včetně množství billboardů, plakátů, on-line bannerů a grafických příspěvků na sociálních sítích. Její financování je však zahaleno tajemstvím.

Premiérovu kampaň totiž primárně dělá nezisková organizace Pravý břeh – Institut Petra Fialy, která coby zapsaný spolek nemá žádný primární zisk. Součástí vedené kampaně je kolem 150 billboardů, což z ní dělá docela masivní akci, která vyžaduje značné finanční prostředky. Na webových stránkách kampaně ani na webu Pravého břehu není o financích žádná zmínka.

Michal Chládek z Pravého břehu však na dotaz novinářů uvedl, že financování kampaně bude vykázáno v souladu s platnými předpisy a náklady se budou pohybovat v řádu vyšších stovek tisíc korun. Na otázky, odkud peníze na zaplacení kampaně jsou, kdo je Pravému břehu poskytl, Chládek už nereagoval.

Jak ale uvedl dlouholetý marketingový expert z velké reklamní agentury, je částka stovek tisíc korun za více než stovku billboardů po celé České republice směšná a nereálná.

„Z vlastní zkušenosti mohu říci, že kampaň takového rozsahu stojí miliony, a ne statisíce korun. Mám za sebou bezpočet kampaní a tohle vidím v řádech milionů. Pokud mají bigboardy, tak rozhodně. Kromě toho jsem viděl, že získali hodně prémiová místa. Reálné jsou miliony, žádné statisíce. Je samozřejmě otázka, zda skutečná částka za kampaň zaplacená bude odpovídat i tomu, co zaplatí přímo Pravý břeh. Jestli třeba většinu nezaplatí někdo jiný, ale to jsou jen spekulace. Rozhodně se těším na vyúčtování kampaně. Jednoznačně mohu říct, že statisíce jsou nesmysl, za tohle by nikdo nehnul prstem. Pokud ano, tak bych rád takovou firmu poznal, abychom věděli, u koho příště objednávat billboardy,“ sdělil PL zkušený expert na reklamu, který se podílí i na realizaci politických kampaní, a proto si přál zůstat v anonymitě.

Otázky ohledně premiérovy kampaně Restart Česka vznikají i u politologa Lukáše Jelínka.

„Na to, aby si malá neziskovka mohla dovolit takovouto kampaň, potřebuje skutečně štědré sponzorské zdroje. V případě předsedy vlády bychom měli znát, odkud tyto štědré sponzorské zdroje plynou. Kdyby kampaň financovala ODS nebo třeba Hospodářská komora či jiný silný subjekt, který má stejné zájmy jako premiér, a dělali by společně kampaň, působilo by to pochopitelně a člověk by se po penězích moc neptal. Musela by to být organizace, která na první pohled takové peníze má. Jenže právě proto, že trošku znám financování občanských spolků a dalších sdružení, které mají blízko k politickým stranám, dobře vím, že žádnými extra zvláštními rozpočty neoplývají. Tím spíš by bylo dobré vědět, jestli se náhodou jenom nepřeposlaly přes Pravý břeh nějaké peníze, o jejichž původu nemáme vědět. To jsou všechno legitimní otázky, které by měly jít jak na Petra Fialu, tak na Pravý břeh, ale sám na ně odpovědi nemám,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jelínek.