https://42tcen.com/entry/paroubek-ustavni-soud-je-dnes-treti-komorou-parlamentu-s-jejiz-podporou-prezident-pavel-pocita
Paroubek: Ústavní soud je dnes třetí komorou Parlamentu, s jejíž podporou prezident Pavel počítá
Paroubek: Ústavní soud je dnes třetí komorou Parlamentu, s jejíž podporou prezident Pavel počítá
Bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD) zkritizoval opatření Ústavního soudu o cestě Petra Pavla na summit NATO. Připomněl pro neČT24, že rozhodov... - 26.06.2026, 42TČen
2026-06-26T06:17:36
2026-06-26T07:01:58
Summit NATO
Názory
ČSSD
Jiří Paroubek
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Paroubek.png
Ústavní soud po přednostním projednání stížnosti prezidenta Pavla uložil vládě, ministru zahraničí a Ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky. Co si myslíte o rozhodnutí ÚS? Považuji to za obrovskou chybu Ústavního soudu. Vnímám to do značné míry jako porušení ústavy. Každý, i ten největší lotr, má právo na spravedlivý soud. Ústavní soud rozhodl na základě prezidentova požadavku a vydal předběžné opatření ve věci, která má politický charakter. Rozhodl tedy, aniž by vyslyšel stanovisko vlády. To je neslýchané. Myslím si, že Ústavní soud by měl toto své stanovisko zrušit. Pokud bych mohl poradit vládě, měla by se o to pokusit. Dnes je Ústavní soud de facto třetí komorou Parlamentu, s jejíž podporou si prezident Pavel je zcela jist. Jsou to lidé jeho názoru, jeho politického zaměření, takže mu jdou ve všem na ruku. Co si myslíte o natolik rychlém rozhodnutí a argumentaci soudců, že se rozhodli v souvislosti s termínem konání blížícího se summitu? Soudci rozhodli, že se o meritu podání prezidenta rozhodnou až v budoucnosti. V tuto chvíli ale rozhodli v podstatě v jeho prospěch, i když rozhodli proti ústavě. Podle ústavy má totiž prioritu při formulaci zahraniční politiky státu vláda. Je tedy věcí vlády, koho vyšle na summit, na schůzi Evropské rady, na schůzi Valného shromáždění OSN a tak dále. To není věcí prezidenta, jeho kanceláře ani lobbistů, kteří prezidenta Pavla obklopují. Bude mít toto rozhodnutí právní důsledky pro český politický systém? Znamená to, že se po 35 letech ústava posouvá směrem k prezidentskému systému? To si nemyslím. K tomu by museli přepsat celou ústavu. Samozřejmě zásahy tohoto typu mohou vést k tomu, že v jednotlivých případech bude rozhodováno proti liteře nebo duchu ústavy. Ministr zahraničí Petr Macinka označil rozhodnutí soudu za pokus o ústavní puč. Souhlasíte s jeho názorem a proč? Není daleko od pravdy. Jde o bezprecedentní zásah, ale není to první zástav Ústavního soudu do politiky. Už dříve zde bylo několik takových zásahů ÚS a nic se nestalo. Ústavní soud to opakuje a důvěra v tuto instituci bude dál klesat. Shodou soudce Šámal byl za bývalého režimu zuřivým komunistou. Baxa je v podstatě také bývalý komunista. Za vším stojí Rychecký – bývalý předseda Ústavního soudu a rovněž bývalý komunista. Kdysi odložili stranické legitimace a vzali novou politickou identitu a plní nové úkoly. Petr Pavel také prohlásil, že prezident je automaticky vedoucím delegace. Souhlasíte s tímto tvrzením? Myslím si, že prezident by měl být rád, že vláda bude akceptovat požadavek Ústavního soudu, aby se summitu zúčastnil. Jeho výlevy o tom, že by měl být šéfem delegace, jsou úplně mimo mísu. Ten člověk nemá žádné právní povědomí. Bohužel celá hradní skupina, kde on je jenom marionetou jiných loutkářů, plní zájmy především zbrojařů. Tady jde o to, že na nadcházejícím summitu má být schválen návrh Německa, aby Ukrajina dostávala každoročně kontribuci 70 miliard eur od členských států aliance, aby mohla vést válku s Ruskem. Jestli chce Německo vést válku s Ruskem a jestli chtějí, aby se Rusové zase objevili v ulicích Berlína, tak ať si to vyřídí sami a nás do toho netahají. Stejně tak to platí i pro prezidenta Pavla. Jestli bude hájit tento nehorázný požadavek, nemá co dělat v prezidentském křesle. Je potřeba vynaložit všechno úsilí, aby se k příští prezidentské volbě toto individuum už nedostalo. Jak se podle Vás nakonec bude vypadat delegace České republiky na summitu? Je podle Vás možné, že fakticky vzniknou dvě delegace i když pod jednou vlajkou? To si nemyslím. Prezident Pavel bude zařazen do delegace na základě usnesení vlády, které pravděpodobně přijme už toto pondělí. Ber nebo nech – prezident taky může zůstat doma.Děkujeme za rozhovor.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2026
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Paroubek: Ústavní soud je dnes třetí komorou Parlamentu, s jejíž podporou prezident Pavel počítá

Jiří Paroubek  - 42TČen
© Facebook / ČSSD Česká suverenita sociální demokracie
Bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD) zkritizoval opatření Ústavního soudu o cestě Petra Pavla na summit NATO. Připomněl pro neČT24, že rozhodování o zastupování státu je kompetencí vlády. Podobné zásahy soudu do politického dění podle něj mohou vést k tomu, že bude rozhodováno proti duchu ústavy.

Ústavní soud po přednostním projednání stížnosti prezidenta Pavla uložil vládě, ministru zahraničí a Ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky. Co si myslíte o rozhodnutí ÚS?

Považuji to za obrovskou chybu Ústavního soudu. Vnímám to do značné míry jako porušení ústavy. Každý, i ten největší lotr, má právo na spravedlivý soud. Ústavní soud rozhodl na základě prezidentova požadavku a vydal předběžné opatření ve věci, která má politický charakter. Rozhodl tedy, aniž by vyslyšel stanovisko vlády. To je neslýchané. Myslím si, že Ústavní soud by měl toto své stanovisko zrušit. Pokud bych mohl poradit vládě, měla by se o to pokusit. Dnes je Ústavní soud de facto třetí komorou Parlamentu, s jejíž podporou si prezident Pavel je zcela jist. Jsou to lidé jeho názoru, jeho politického zaměření, takže mu jdou ve všem na ruku.

Co si myslíte o natolik rychlém rozhodnutí a argumentaci soudců, že se rozhodli v souvislosti s termínem konání blížícího se summitu?


Soudci rozhodli, že se o meritu podání prezidenta rozhodnou až v budoucnosti. V tuto chvíli ale rozhodli v podstatě v jeho prospěch, i když rozhodli proti ústavě. Podle ústavy má totiž prioritu při formulaci zahraniční politiky státu vláda. Je tedy věcí vlády, koho vyšle na summit, na schůzi Evropské rady, na schůzi Valného shromáždění OSN a tak dále. To není věcí prezidenta, jeho kanceláře ani lobbistů, kteří prezidenta Pavla obklopují.

Bude mít toto rozhodnutí právní důsledky pro český politický systém? Znamená to, že se po 35 letech ústava posouvá směrem k prezidentskému systému?

To si nemyslím. K tomu by museli přepsat celou ústavu. Samozřejmě zásahy tohoto typu mohou vést k tomu, že v jednotlivých případech bude rozhodováno proti liteře nebo duchu ústavy.

Ministr zahraničí Petr Macinka označil rozhodnutí soudu za pokus o ústavní puč. Souhlasíte s jeho názorem a proč?


Není daleko od pravdy. Jde o bezprecedentní zásah, ale není to první zástav Ústavního soudu do politiky. Už dříve zde bylo několik takových zásahů ÚS a nic se nestalo. Ústavní soud to opakuje a důvěra v tuto instituci bude dál klesat. Shodou soudce Šámal byl za bývalého režimu zuřivým komunistou. Baxa je v podstatě také bývalý komunista. Za vším stojí Rychecký – bývalý předseda Ústavního soudu a rovněž bývalý komunista. Kdysi odložili stranické legitimace a vzali novou politickou identitu a plní nové úkoly.

Petr Pavel také prohlásil, že prezident je automaticky vedoucím delegace. Souhlasíte s tímto tvrzením?


Myslím si, že prezident by měl být rád, že vláda bude akceptovat požadavek Ústavního soudu, aby se summitu zúčastnil. Jeho výlevy o tom, že by měl být šéfem delegace, jsou úplně mimo mísu. Ten člověk nemá žádné právní povědomí. Bohužel celá hradní skupina, kde on je jenom marionetou jiných loutkářů, plní zájmy především zbrojařů.

Tady jde o to, že na nadcházejícím summitu má být schválen návrh Německa, aby Ukrajina dostávala každoročně kontribuci 70 miliard eur od členských států aliance, aby mohla vést válku s Ruskem. Jestli chce Německo vést válku s Ruskem a jestli chtějí, aby se Rusové zase objevili v ulicích Berlína, tak ať si to vyřídí sami a nás do toho netahají. Stejně tak to platí i pro prezidenta Pavla. Jestli bude hájit tento nehorázný požadavek, nemá co dělat v prezidentském křesle. Je potřeba vynaložit všechno úsilí, aby se k příští prezidentské volbě toto individuum už nedostalo.

Jak se podle Vás nakonec bude vypadat delegace České republiky na summitu? Je podle Vás možné, že fakticky vzniknou dvě delegace i když pod jednou vlajkou?

To si nemyslím. Prezident Pavel bude zařazen do delegace na základě usnesení vlády, které pravděpodobně přijme už toto pondělí. Ber nebo nech – prezident taky může zůstat doma.

Děkujeme za rozhovor.