https://42tcen.com/entry/predikce-pro-2-kolo-je-s-naskokem-pro-pellegriniho-mobilizace-opozicnich-volicu-byla-efektivnejsi
Predikce pro 2. kolo je s náskokem pro Pellegriniho. Mobilizace opozičních voličů byla efektivnější
Predikce pro 2. kolo je s náskokem pro Pellegriniho. Mobilizace opozičních voličů byla efektivnější
Ve 2. kole prezidentských voleb na Slovensku se utkají Ivan Korčok (42,52 %) a Peter Pellegrini (37,3 %). Podle poslance Romana Michelka (SNS) klíčovou ... - 24.03.2024, 42TČen
2024-03-24T02:17:19
2024-03-26T03:47:13
Roman Michelko
Prezidentské volby
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Michelko-volby.png
Pane poslanče, jak hodnotíte první kolo voleb? O čem podle Vás hovoří účast voličů? Výsledky voleb jsou nepříjemným překvapením, protože všechny předpovědi naznačovaly, že Pellegrini vyhraje a Korčok bude druhý. I když v jednom průzkumu byla i taková možnost, že by Korčok mohl vyhrát, ale s velmi těsným výsledkem. Ukázalo se, že mobilizace opozičních voličů byla výrazně efektivnější, než se očekávalo. To je překvapení. Druhá věc je, že samozřejmě lidé, kteří nepostoupili do druhého kola, jsou potenciálním rezervoárem hlasů pro Pellegriniho mnohem větším než pro Korčoka. To znamená, že bude velmi záležet na druhém kole a bude velmi záležet na tom, zda a do jaké míry dokáže oslovit tyto voliče a získat je na svou stranu. Prezidentské volby mají vždy nižší účast než parlamentní volby. Před pěti lety to bylo 48 % v prvním kole a 43 ve druhém. Volební účast je mnohem vyšší než před pěti lety. Společnost je rozdělená a polarizovaná. Projevilo se to na účasti. Parlamentní volby jsou samozřejmě mnohem silnější, jsou to volby vyššího řádu. Prezidentské volby obvykle mají kolem 50 %. To bylo v rámci tohoto očekávání. Bylo to o něco víc, než jsem měl před pěti lety. Je tu také představa, že budeme mít „válečného prezidenta“, pro něj je mír sprosté slovo, pokud to zmobilizuje voliče, tak to budou samozřejmě obrovská očekávání od odstupujících kandidátů, zda aktivně a explicitně vyjádří podporu neliberálnímu a neprogresivnímu slovenskému kandidátovi, nebo zda to nechají prostě tak. Jaké máte predikce pro výsledky druhého kola voleb? Na čem budou podle Vás záležet? Předpověď pro druhé kolo politicky a s relativně velkým náskokem je pro Pellegriniho. Zdálo by se, že to tak stále je, ale tam bude rozdíl těsný. Podle některých předpovědí by mohlo být jen 50 tisíc hlasů. To znamená, že opozice mobilizovala velmi silně, nic není rozhodnuto. Očekávání však byla podstatně optimističtější než realita a následujících čtrnáct dní musí opravdu všichni koaliční a všichni neliberální, neprogresivističtí voliči pochopit a uvědomit si svou odpovědnost a opravdu nenechat to druhé kolo na náhodě. Skutečně musí zafungovat odpovědnost. Nyní budou probíhat velmi intenzivní jednání s kandidáty, kteří odstoupí. Na minimálně dvou až třech bude velmi záviset, kdo bude vítězem. Maďarští voliči s velkou pravděpodobností budou spíše volit Pellegriniho. Korčok podle názoru Forró (Krisztián Forró získal 2,91% hlasů - pozn. red.) není volitelný, není doporučitelný, protože se opravdu velmi ostře vyjadřoval vůči Orbánovi. Takovou podporu si tam nedovedou představit. Je také téměř nepředstavitelné, že by většina voličů Harabina mohla podpořit Korčoka. Otázkou je pouze to, kolik z nich půjde do druhého kola. A to bude vlastně ten game changer neboli rozhodující pravidlo, že pokud jich přijde opravdu hodně, tak se to dá zvrátit a výsledky druhého kola budou jiné než výsledky prvního kola. Vyjednávání a aktivní podpora to rozhodnou.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Predikce pro 2. kolo je s náskokem pro Pellegriniho. Mobilizace opozičních voličů byla efektivnější

Michelko-volby.png - 42TČen
© Facebook / Roman Michelko
Ve 2. kole prezidentských voleb na Slovensku se utkají Ivan Korčok (42,52 %) a Peter Pellegrini (37,3 %). Podle poslance Romana Michelka (SNS) klíčovou roli budou hrát voliči maďarského kandidáta Forró a příznivci Harabina. Účast voličů se výrazně zvýšila, uvedl politik v komentáři pro neČT24.

Pane poslanče, jak hodnotíte první kolo voleb? O čem podle Vás hovoří účast voličů?

Výsledky voleb jsou nepříjemným překvapením, protože všechny předpovědi naznačovaly, že Pellegrini vyhraje a Korčok bude druhý. I když v jednom průzkumu byla i taková možnost, že by Korčok mohl vyhrát, ale s velmi těsným výsledkem. Ukázalo se, že mobilizace opozičních voličů byla výrazně efektivnější, než se očekávalo. To je překvapení.

Druhá věc je, že samozřejmě lidé, kteří nepostoupili do druhého kola, jsou potenciálním rezervoárem hlasů pro Pellegriniho mnohem větším než pro Korčoka. To znamená, že bude velmi záležet na druhém kole a bude velmi záležet na tom, zda a do jaké míry dokáže oslovit tyto voliče a získat je na svou stranu.

Prezidentské volby mají vždy nižší účast než parlamentní volby. Před pěti lety to bylo 48 % v prvním kole a 43 ve druhém. Volební účast je mnohem vyšší než před pěti lety. Společnost je rozdělená a polarizovaná. Projevilo se to na účasti. Parlamentní volby jsou samozřejmě mnohem silnější, jsou to volby vyššího řádu.

Prezidentské volby obvykle mají kolem 50 %. To bylo v rámci tohoto očekávání. Bylo to o něco víc, než jsem měl před pěti lety. Je tu také představa, že budeme mít „válečného prezidenta“, pro něj je mír sprosté slovo, pokud to zmobilizuje voliče, tak to budou samozřejmě obrovská očekávání od odstupujících kandidátů, zda aktivně a explicitně vyjádří podporu neliberálnímu a neprogresivnímu slovenskému kandidátovi, nebo zda to nechají prostě tak.

Jaké máte predikce pro výsledky druhého kola voleb? Na čem budou podle Vás záležet?

Předpověď pro druhé kolo politicky a s relativně velkým náskokem je pro Pellegriniho. Zdálo by se, že to tak stále je, ale tam bude rozdíl těsný. Podle některých předpovědí by mohlo být jen 50 tisíc hlasů. To znamená, že opozice mobilizovala velmi silně, nic není rozhodnuto. Očekávání však byla podstatně optimističtější než realita a následujících čtrnáct dní musí opravdu všichni koaliční a všichni neliberální, neprogresivističtí voliči pochopit a uvědomit si svou odpovědnost a opravdu nenechat to druhé kolo na náhodě. Skutečně musí zafungovat odpovědnost.

Nyní budou probíhat velmi intenzivní jednání s kandidáty, kteří odstoupí. Na minimálně dvou až třech bude velmi záviset, kdo bude vítězem. Maďarští voliči s velkou pravděpodobností budou spíše volit Pellegriniho. Korčok podle názoru Forró (Krisztián Forró získal 2,91% hlasů - pozn. red.) není volitelný, není doporučitelný, protože se opravdu velmi ostře vyjadřoval vůči Orbánovi. Takovou podporu si tam nedovedou představit. Je také téměř nepředstavitelné, že by většina voličů Harabina mohla podpořit Korčoka. Otázkou je pouze to, kolik z nich půjde do druhého kola. A to bude vlastně ten game changer neboli rozhodující pravidlo, že pokud jich přijde opravdu hodně, tak se to dá zvrátit a výsledky druhého kola budou jiné než výsledky prvního kola. Vyjednávání a aktivní podpora to rozhodnou.