„Rakušan by měl mít pořádného soupeře, a nejen znepokojenou veřejnost“. Vidlák se chystá na besedu
Pane Sterziku, oznámil jste, že dne 19. 2. plánují zemědělci jízdu do Prahy. Mohl byste prosím přiblížit, čemu bude toto první velké setkání zemědělců věnováno?
Zemědělci přijedou vyjádřit nelibost vládě a její protizemědělské a protinárodní politice. Přijedou se ozvat proti grýndýlové politice, vyděračským praktikám obchodních řetězců, rostoucí byrokratické zátěži a samozřejmě dovozu komodit, které nesplňují domácí standardy výroby, ale přesto se zde prodávají. Nepochybuji, že se ozvou i proti drahým energiím, protože každý zemědělec musí sušit, větrat a topit, a odhadoval bych, že se ozvou i proti odírání těch nejslabších.
Už jsou to skoro dva roky, co v této zemi probíhají protesty proti vládě Petra Fialy. Dva roky vysílá veřejnost signály, které náš Blyštivý Péťa nechce a nechce pochopit. Přišel čas na pádnější argumenty.
V prosinci se v Senátu projednávala petice o změně podmínek přímých dotací zemědělcům tak, aby je vlastníci půdy měli stejné jako samostatní zemědělci. Petice kritizovala nastavení redistributivní platby, kterou získávají podniky na prvních 150 hektarů půdy. Tehdy byla petice senátory zamítnuta. Co může způsobit toto nové rozdělení dotací, pokud ho vláda nezmění?
Tuto změnu redistributivní platby jsem kritizoval, už když byla projednávána ve Sněmovně. Tehdy se tvrdilo, že je třeba české zemědělství deagrofertizovat. Já tenkrát tvrdil, že to především poškodí bývalá JZD, která obhospodařují okolo tisíce hektarů a provozují většinu živočišné výroby u nás. Na velké zemědělské koncerny to nebude mít vliv a pomůže to malým zemědělcům, kteří se na produkci potravin podílejí jen minimálně. Tak se také stalo. Střední zemědělské podniky krachují ve velkém a jejich výměru skupují velké koncerny. To je také jeden z důvodů, proč zemědělci startují traktory a chystají se na Prahu.
Pokud zůstane systém dotací nastavený takto, bude brzy celé české zemědělství v rukou několika velkých hráčů. A zavinila to vláda. Nemuselo se to stát.
Z úst holandských protestujících farmářů zazněla slova o tom, že v Evropě probíhá cílená destrukce farmářů, umělé vytváření nedostatku potravin, finanční potíže mezi chovateli dobytka. Jde o podkopávání zemědělství pomocí lží o klimatických změnách. Co si o těchto tvrzeních myslíte? Do jaké míry případně platí pro Českou republiku?
Pro Českou republiku to platí stejně jako pro Holandsko. Jen každá země má trochu jinou strukturu agrárního sektoru, takže v každé zemi jsou na prvním místě trochu jiné problémy. Ale princip je stejný - stovky malých vláken poutají zemědělského Gullivera k zemi, každé je samo o sobě jen malým problémem, ale dohromady jsou schopné zemědělství udusit. Když děláte protest, musíte zformulovat nějaké požadavky, ale v podstatě se bojuje proti systému, který odhodil všechny masky, a ukázalo se, že má místo srdce břicho a místo duše tlamu.
Brzy proběhne již třetí beseda bez cenzury mezi ministrem vnitra Vítem Rakušanem a občany. Chtěl byste se jedné z těchto besed osobně zúčastnit a proč?
S panem Rakušanem bych se na jedné z těch besed setkat chtěl, protože by tam měl mít jednou také pořádného soupeře, a nejen znepokojenou veřejnost, která má svých starostí dost a chce mu vlastně už jen říct, aby se propadl do horoucích pekel. Takže se na něj chystám... :-)
Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka se 30. ledna znovu vyjádřil o možnosti přímého konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Podle jeho slov by šlo nejspíše o konvenční konflikt. Čím lze vysvětlit tuto změnu rétoriky náčelníka generálního štábu? Jde zde o snahu navýšit rozpočet pro armádu?
Konvenční konflikt, konvenční konflikt... aha, to je ta situace, kdy obě strany mají jaderné zbraně, ale nepoužijí je. Možná by nám pan Řehka měl sdělit, co ho k takové smělé myšlence vede. Ano, dokud se někde uprostřed stepi budou navzájem zabíjet obyčejní Rusové s obyčejnými Evropany a elity budou popíjet a oslavovat skvělé zisky zbrojařských koncernů, tak možná ta válka konvenční bude. Ale pokud by se fronta pohnula směrem k Paříži nebo směrem k Moskvě, tak přesně pro takovou chvíli se ty jaderné zbraně pořizovaly.
Dokud bude zákopová válka na frontě uprostřed, tak to budou „jen“ jatka. Ale pokud by jedna strana začala prohrávat, tak jaderné zbraně nasadí. Dovolte mi proto jeden upřímně míněný vzkaz pro pana Řehku: Karle, nerouhej se, nebo se ti to vyplní.