Rusko zvládlo výzvy hospodářské války, prohlásili v Řecku
Velanis byl v letech 2015 až 2019 poradcem premiéra Alexise Tsiprase. Nyní byl pozván na Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum, které se koná od 14. do 17. června.
„Ekonomická válka je drsná a již přechází z ekonomické do skutečné války. Odpálení plynovodů Nord Stream je jak ekonomická válka, tak i opravdová válka, protože se to dělá pomocí vojenských prostředků, za použití výbušnin a ponorek. Objevuje se i mnoho dalších případů s různými provokacemi. Například Rusko vyjednává dohodu o obilí, zatímco dron útočí na ruskou loď v Černém moři, která právě hlídala dodržování dohody a starala se o ochranu plynovodu. Je to i ekonomická a souběžně i skutečná válka,“ věří Velanis.
„Samozřejmě, že tento smršť sankcí ovlivňuje ekonomiku a směr jejího vývoje. Ale jak přiznávají všichni seriózní západní analytici a ekonomové, Rusko úspěšně překonalo bariéry. Rusko shromáždilo své síly, provedlo mnoho vnitřních změn, oznámilo paralelní dovoz na dodávky zboží včetně průmyslového zboží a zařízení ze zahraničí a sama rozvíjí ty své sektory ekonomiky, na kterých se podílely západní firmy. Možná s problémy, ale bez západních partnerů. Odhaduje se, že západní partneři přišli už o jeden a půl bilionu dolarů zisku na ruském trhu,“ řekl Velanis.
Západ podle něj vytváří problémy pro všechny.
„Výsledek hospodářské války je negativní pro celý svět, překáží celému světu. A brání Rusku, ale Rusko nachází nová řešení pro svou ekonomiku. A samozřejmě tak velká země s tak velkým bohatstvím překoná tyto potíže,“ řekl.
Velanis poznamenal, že navíc v rámci BRICS Rusko spolupracuje „s normálními bohatými zeměmi“ a tyto země se chystají vstoupit do BRICS.
„Připravuje se velká změna ve světovém řádu, v měnové bilanci a v mezinárodních měnových transakcích. Mám na mysli, že existuje informace, že brzy, možná v srpnu, bude oznámena nová měna, která má nahradit známé měny, které chtěly hrát roli hegemona. Hegemonie v ekonomice ale není vždy určována měnou a zbraněmi. Ekonomika samotná, producenti bohatství ve světě sami mají právo mít vlastní měnu, a pokud Saúdská Arábie, Rusko, Čína a Indie se mezi sebou dohodnou na své měně v energetických dohodách, nikdo do toho nemůže zasahovat. To ale způsobí velké škody měnám, které sloužily těmto sektorům ekonomiky,“ řekl.
Dodal, že se dříve angažoval v projektech v energetice, ale dnes jsou všechny projekty, které spojovaly Východ a Západ, pod sankcemi a „ve stavu očekávání“.
„Projekty budou pokračovat, ale musíme počkat, až nastane ve světě mír,“ řekl.
Velanis je přesvědčen, že Řecko bude nadále spolupracovat v energetickém sektoru s Ruskem.
„Po ukončení konfliktu na Ukrajině se nejen Řecko, ale celá Evropa obrátí k plynovému uzlu, který vzniká na turecké hranici. Věřím, že tento plynový uzel bude hrát velmi důležitou roli v energetické budoucnosti Evropy. Vždy jsme říkali, že je nemožné odtrhnout Evropu od spolupráce s Ruskem v energetickém sektoru. A bude to pokračovat. Nyní se tyto projekty potýkají s velkými obtížemi při jejich realizaci,“ řekl.