Ruský expert: Pro Fialovu vládu je válka s Ruskem celým jejím politickým životem
Tento týden se také objevila zpráva, že ukrajinská rozvědka nabízela ruskému pilotovi trvalý pobyt v České republice za únos vrtulníku, což je rovněž těžko představitelné bez zapojení české vlády.
Čeští vládní představitelé popírají, že by ČR byla stranou konfliktu, ale uvědomují si, že jejich kroky mohou mít následky. Například bývalý český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka v souvislosti s ostřelováním Bělgorodu českými raketomety Vampire prohlásil, že si je jist, že „Rusko tohle bude chtít vrátit“.
Co tedy vede Fialovu vládu k tomu, aby se vytrvale angažovala v konfliktu na Ukrajině? S touto otázkou se neČT24 obrátila na Vadima Truchačeva, ruského politologa a docenta na Katedře zahraničních regionálních studií a zahraniční politiky Ruské státní univerzity humanitních věd v Moskvě.
Fiala je ideologický rusofob, pro kterého je Rusko odnoží pekla na zemi. Stejnými ideologickými rusofoby jsou celá TOP 09, polovina ODS a některé osobnosti zbývajících stran vládní pětikoalice. A jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby se postavili Rusku. Válka s Ruskem je pro ně celý jejich politický život. Možná mají někteří z nich obavy, že po skoncování s Ukrajinou Rusko ovládne Pobaltí, Polsko a Českou republiku. I když Rusko nemá důvod Českou republiku napadnout.
To, že Rusko začalo systematicky pracovat proti České republice, je přirozenou reakcí na šílenou rusofobii české vlády. A tyto reakce budou jen tvrdší. Pokud ČR označila Rusko za nepřítele číslo jedna, bude se Rusko chovat k ČR jako k nepříteli.
Slovenský prezident Pellegrini odmítl všechny čtyři žádosti slovenských občanů o vstup do ukrajinské armády. Mezitím český prezident Pavel vyhověl 60 z více než 180 žádostí. Proč je podle Vás takový rozdíl mezi sousedními zeměmi v ochotě jít do války na Ukrajině?
Rozdíl není mezi zeměmi, ale mezi konkrétními politiky. Bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová takové žádosti podepisovala celkem ochotně. Až se v České republice dostane k moci méně rusofobní vláda, bude se takovým žádostem vyhovovat méně často a bude jich méně.
Není třeba dělat velký rozdíl mezi Českou republikou a Slovenskem jako celkem kvůli tomu, že u jedněch je teď u moci Pavel a Fiala a u druhých Pellegrini a Fico. Obě země mají rusofoby, rusofily, umírněné atlantisty i „neutrály“. České politické pole je obecně více protiruské než slovenské. Rozdíl však není příliš velký.
Česká vláda, soudě podle poněkud skeptické reakce premiéra Fialy a ministra zahraničí Lipavského na takzvaný „Trumpův mírový plán“, nechce zastavení bojů na Ukrajině. Je podle Vás Praha připravena jít proti Washingtonu, pokud se Bílý dům vydá cestou jednání a snížení podpory Ukrajiny?
Je připraven Fiala jako ideologický rusofob. Pavel jako bývalý úředník NATO bude opatrnější. Není však jisté, že Fiala bude premiérem po parlamentních volbách v příštím roce. Míra jeho rusofobie odpovídá spíše Polsku než České republice.
Děkujeme za rozhovor!