USA naučí bulharské obyvatele, jak poznat „dezinformaci”
„Hlavní cíl projektu spočívá v tom, aby obyvatelé získali schopnost uvědomělého vnímání informací za účelem bezpečné, zodpovědné účasti v informačním prostředí, založené na kritickém přístupu, a také aby získali nástroje na zjištění a odmítnutí dezinformací a informací, které je uvádějí do omylu,” píše se ve zprávě o projektu.
Na MZV USA se domnívají, že bulharské obyvatelstvo se prý „topí ve zmanipulovaných informacích a propagandě”. Podobné informace mají podle názoru amerických odborníků za cíl oslabení demokratických institucí a podkopání euroatlantické orientace země a také vyhrocení sociálních nesvárů.
„Kvůli omezené pozornosti vůči mediální a informační gramotnosti v rámci školního systému a veřejného diskurzu nemají mnozí Bulhaři nástroje nebo dovednosti kritického hodnocení hodnověrnosti zpráv,” domnívají se na MZV USA.
V dokumentu se přitom zdůrazňuje, že obyvatelé Bulharska nevědí, jak velkou hrozbou pro bezpečnost a stabilitu jejich země jsou falešné zprávy.
Američtí zástupci chtějí v rámci projektu spolupracovat se státními a soukromými organizacemi za účelem vývoje programů nebo akcí v získání mediální gramotnosti. Jejich partnery se mohou stát střední školy, univerzity, knihovny a média.
Dané iniciativy mohou rovněž spočívat v kampaních na zvýšení informovanosti veřejnosti, mládežnické debaty, informačně zábavní nebo zpravodajské programy.
Rozpočet daného projektu má činit 878 tisíc dolarů a předpokládá se, že má trvat dva roky.