V Itálii uvedli podmínky urovnání konfliktu na Ukrajině
Zelenskyj zavítal v sobotu do Říma, kde se setkal s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou, byl rovněž přijat ve Vatikánu papežem Františkem.
„Itálie je připravena vyslechnout každý návrh, který dokáže skoncovat s konfliktem, avšak náš postoj (stejně jako Evropy a NATO) je jasný, podporujeme deset bodů mírového návrhu Zelenského. Nikdo si nemůže představit rozhodnutí, která nesdílí Kyjev. V opačném případě bychom nehovořili o míru, ale o porážce Ukrajiny,” prohlásil Tajani.
V odpovědi na otázku, jestli Američané diktují Itálii pravidla „vedení války”, vicepremiér prohlásil, že Řím nevede „žádnou válku”.
„Nemáme vojáky, kteří by bojovali na bojišti. Posíláme elektrické materiály, aby lidé neumírali zimou, a také pomoc různého druhu, potravinovou, finanční a strategickou, například na vytvoření ‚zelených koridorů‘ na vývoz pšenice,” řekl.
Tajani zdůraznil, že je třeba udělat všechno možné, aby nedošlo v konfliktu na Ukrajině k použití jaderných zbraní, včetně taktických. Promluvil o nutnosti rychlého vytvoření prostoru jaderné bezpečnosti kolem Záporožské jaderné elektrárny.
Italský ministr zahraničí dodal, že nevěděl nic o „mírovém plánu” Vatikánu na urovnání ukrajinské krize. Papež František sdělil na tiskové konferenci v letadle při návratu z apoštolské návštěvy Maďarska, že Vatikán podniká misi s cílem urovnání konfliktu na Ukrajině. Řekl, že „je zatím neveřejná” a mluvit o ní bude možné až později, „až se stane veřejnou”.
Mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v pátek sdělil, že Kreml nemá zatím informace o této misi.
Rusko zaslalo předtím zemím NATO nótu kvůli dodávkám zbraní Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že všechny náklady obsahující zbraně pro Ukrajinu budou legitimním terčem pro Rusko. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že dodávky zbraní Ukrajině jsou pro země NATO „hrou s ohněm”. V Kremlu vyjádřili názor, že pumpování Západem zbraní do Ukrajiny nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude mít negativní účinek. Lavrov rovněž upozornil, že se USA a NATO přímo účastní konfliktu na Ukrajině „a to nejen dodávkami zbraní, ale také výcvikem kádrů… na území Velké Británie, Německa, Itálie, a dalších zemí”.
Předtím v Kremlu sdělili, že dnes neexistují podmínky pro mírovou změnu situace na Ukrajině, že absolutní prioritou Ruska je dosažení cílů speciální operace, což je dnes možné pouze vojenským způsobem. Dodali, že RF vysoce hodnotí úsilí všech zemí, které se snaží o mírové překonání konfliktu na Ukrajině, ale zatím to není možné. V Kremlu mají za to, že situace na Ukrajině může zamířit do mírového řečiště za podmínky pochopení faktické situace a nových reálií a že všechny požadavky Moskvy jsou dobře známé.