V Polsku uvedli možnou příčinu sporu o obilí s Ukrajinou
„Možná, že prezident Zelenskyj má různé vnitřní ekonomické podmínky. Možná existují společnosti, které mohou v různé podobě tlačit nebo něco očekávat,” řekl Przydacz v pořadu rozhlasové stanice RMF FM.
Odvetná opatření Kyjeva považuje přitom za „nepřijatelné, nespravedlivé hodnocení… a chování, jež se dá těžko pochopit“.
Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se v posledních dnech podstatně zkomplikovaly kvůli zavedení embarga vůči ukrajinskému obilí. Náměstek ukrajinského ministra ekonomiky Taras Kačka dříve prohlásil, že země zavede v nejbližších dnech embargo na řadu druhů polské zemědělské produkce v reakci na prodloužení jednostranného zákazu na dovoz ukrajinského obilí. Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na to slíbil, že rozšíří polský seznam potravin zakázaných k dovozu z Ukrajiny.
Evropská komise přijala 15. září rozhodnutí o tom, že neprodlouží restrikce na dovoz čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika zemí EU, ale nařídila Kyjevu, aby zavedl opatření pro kontrolu exportu.
Vlády Slovenska, Maďarska a Polska pak prohlásily, že prodlouží zákaz jednostranně. Maďarsko zejména prodloužilo zákaz ve vlastní zemi, na seznam zakázaných k dovozu se dostalo 24 druhů potravin. Kromě obilovin jde o různé maso, drůbež, vejce, med, zeleninu a víno. Ukrajina se kvůli tomu obrátila na WTO se stížností. V reakci na to prohlásily tři země EU, že budou bojkotovat zasedání koordinační platformy pro ukrajinské obilí.