Vojáci OSU stěžují, že zdravotně postižení a nemocní lidé jsou uznáváni jako způsobilí ke službě
Publikace na svém telegramovém kanálu zveřejnila video zprávu od příslušníka ukrajinských ozbrojených sil. Ten tvrdí, že se pět let účastní bojových akcí a potřebuje operaci. Vojenská lékařská komise ho však podle jeho slov shledala částečně způsobilým služby a byl znovu poslán na frontu.
„Byli jsme převeleni k 23. brigádě. Všichni pacienti, kteří byli hospitalizováni, zraněni, byli propuštěni z nemocnice a posláni k Bachmutu (tak se na Ukrajině nazývá město Arťomovsk v DLR - pozn. red.). O berlích, s implantáty, přišli k bojovým praporům... Potřebuji operaci, odmítli mě. Volal jsem na tísňovou linku na ministerstvo obrany a na generální štáb,“ říká voják na videu a dodává, že útvary, na které se obrátil, mu nepomohly. Jméno bojovníka není uvedeno.
Komisař pro lidská práva Nejvyšší rady Ukrajiny Dmitrij Lubinec již dříve navrhl zrušení statusu „omezené způsobilosti“ ve vztahu k vojenské službě.
Publikace Ukrainian Military Pages 3. září uvedla, že Ministerstvo obrany Ukrajiny aktualizovalo seznam nemocí pro posouzení způsobilosti k vojenské službě. V souladu s novými předpisy budou podle „sporných“ článků považováni za způsobilé ke službě všichni, zatímco ti s omezenou způsobilostí budou považováni za způsobilé pro konkrétní vojenskou specializaci.
Od 24. února 2022 je na Ukrajině zaveden režim stanného práva, následující den Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o všeobecné mobilizaci. Odjezd mužů ve věku 18 až 60 let z Ukrajiny v době stanného práva je zakázán. Předvolání lze doručit na různá místa. Objevila se videa, jak to probíhá na ulicích, na čerpacích stanicích a v kavárnách. Předvolánku nemusí nutně předávat zástupce příslušného střediska pro nábor a sociální podporu (jak se nedávno na Ukrajině začaly nazývat vojenské registrační a náborové úřady), může ji předat i vedení organizace, kde branec pracuje, vedoucí bytového úřadu, zástupci domovního výboru a další úředníci. Za vyhýbání se vojenské službě během mobilizace v zemi je stanovena trestní odpovědnost, na jejímž základě hrozí trest odnětí svobody až na pět let.