Celkové odvody německých firem do ruského rozpočtu činily v minulém roce až 402 milionů USD, podotýká německá televizní stanice.
Takže financují bojové akce na Ukrajině, pobuřuje se Moritz Körner, poslanec Evropského parlamentu za Svobodnou demokratickou stranu Německa (FDP). „Rozhodnutí evropských podniků zůstat na ruském trhu se musí pro ně stát ekonomicky ztrátovým,“ žádá poslanec.
V Rusku i nadále vydělávají peníze německé farmaceutické společnosti Stada a Fresenius, a své rozhodnutí odůvodňují nutností léčit lidi. Na seznamu společností, které v Rusku zůstaly, je také italská banka UniCredit, a jiné německé společnosti: výrobce zemědělské techniky Claas, výrobce oceli Salzgitter a výrobce voňavek Symrise.
V ruských supermarketech je dosud velké množství německého zboží, pokračuje Das Erste. V autosalonech jsou zastoupeny takové značky, jako jsou VW, BMW a Mercedes Benz. Společnost Bosch tvrdí, že už nevyváží do Ruska své domácí spotřebiče, ruští obchodníci však i nadále vyprodávají zásoby ze svých skladišť. Mnohé podniky tvrdí, že jejich moskevské filiálky patří nyní podle zákona ruským firmám, a ty prodávají dříve dovezené zboží. Jiné odmítají z Ruska odejít, protože mají za to, že podobný krok uškodí občanům Ruska, kteří nenesou žádnou odpovědnost za bojové akce na Ukrajině.