Minulý týden nedaleko hranic České republiky se objevilo další ohnisko kulhavky a slintavky. Jak hodnotíte současné riziko šíření tohoto virového onemocnění u skotu a divokých zvířat v Česku?
Slintavka a kulhavka je nejhorší onemocnění sudokopytníků, kde šíření je těžko zvladatelné, proto opatření při výskytu musí být rychlá, jelikož jde o virové onemocnění, které se šíří vzduchem, a jsou ohrožena zvířata až do vzdálenosti 60 km. Každý den zpoždění je obrovské riziko nejen pro okolí, ale i pro naši republiku a naše chovy. Je nezbytné dezinfikovat na hranicích nejen nákladní automobily, ale i osobní automobily, a dokonce i obuv každého pasažéra. Velmi liknavé opatření v naší republice vytváří velké nebezpečí přenosu tohoto ochoření na naše území.
Nakolik účinné je podle Vás zavedení kontrol na hraničním přechodu Lanžhot a dezinfekce aut a nákladů směřujících ze Slovenska?
Zavedení kontrol a opatření na přechodech byla z naší strany velmi pomalá a liknavá, což nebezpečí přenosu choroby výrazně zvýšilo. Opatření měla být nastavena v hodinách po oznámení onemocnění, a ne po několika dnech.
Jaká opatření by měli zavést majitelé soukromých a komerčních chovů?
Majitelé soukromých a komerčních chovů nečekali na rozhodnutí úředníků, ale začali uzavírat své chovy obratem a zavádět nejpřísnější opatření. Zakázali vstup jakýchkoliv osob mimo vlastních ošetřovatelů, zavedli preventivní dezinfekci u vstupů a ihned zprovoznili dezinfekční brody a dezinfekční rámy. Ministerstvo reagovalo opožděně, protože tato nemoc vyžaduje zavedení opatření obratem do několika hodin z důvodu velkého nebezpečí přenosu onemocnění na velké vzdálenosti.
V případě možného zavlečení této nemoci na území České republiky, jaký dopad to může mít na dodávky masných výrobků a jejich ceny?
V současné době je nedostatek hovězího masa z důvodů velkých vývozů hovězího dobytka v živém stavu, zejména mladého dobytka, který se vykrmuje v zahraničí, následně se v zahraničí poráží a zpětně je maso prodáváno i na našem území. Pokud by se nemoci zavlekly do České republiky, samozřejmě se sníží nabídka a ceny by se dále výrazně zvyšovaly. ČR jako vždy papouškuje rozhodnutí EU, kde se porazí všechen dobytek na farmě i v okolí, ale bylo by podstatně rozumnější testovat dobytek.
Dobytek, který je nakažen, je nutné likvidovat, ale zvířata, která nemají známky nakažení, by měla být oddělena. Nemělo by se postupovat tak, jak nařizuje EU, ale postup by měl být takový, jako je zaváděn v Maďarsku, kde nemocná zvířata okamžitě utrácejí, ale zdravá zvířata jsou oddělena a zůstávají na farmách. Není účelem vybít zvířata, i když nebyla nakažena. Testování se musí provádět průběžně. Ještě stále mám v živé paměti vybíjení celých stád zvířat v případě nemoci BSE, ačkoliv se ve stádě stovek kusů našlo pouze několik nemocných zvířat. Chraň nás Bůh, aby se nenakazili další sudokopytníci, tedy například prasata, protože to by zlikvidovalo naši mizernou soběstačnost na úrovni 34 % na minimum.
Děkujeme za rozhovor.