EU koncem června zvýšila kvóty na vývoz cukru a pšenice z Ukrajiny. Nově se bude dovážet 100 tisíc tun cukru místo 20 tisíc tun, u pšenice 1,3 milionu tun místo 1 milionu tun. Řádově vzrostly kvóty na dovoz ječmene a medu. Jak tento krok evropských úředníků hodnotíte?
Uvolnění dovozu cukru, a hlavně obilovin bez jakéhokoliv celního zatížení je dalším krokem k likvidaci naší a evropské konkurenceschopnosti v zemědělství a potravinářském průmyslu. Není možné konkurovat s výrobou, kde jsou nastaveny standardy a řada omezení (např. v chemických ochranných prostředcích, hnojivech apod.) a výrobou bez jakéhokoliv omezení. Výrobní náklady v regionu EU, jsou podstatně vyšší než na Ukrajině.
Podniky, které se specializují na rostlinnou výrobu, budou již 3. rok v červených číslech, čeká je insolvence, jelikož nebudou schopné hradit své závazky. Jde o jeden ze způsobů, jak zlikvidovat jedny z posledních podniků, které jsou z větší části v českých rukou. Nevyvážené podpory starých zemí a nově přistoupivších zemí způsobí bankroty podniků u nás i ve středoevropském prostoru.
Proč vedení EK přistupuje ke kroku, který zřejmě favorizuje stát mimo Evropskou unii? Lze to vnímat jako signál, že počítají se členstvím Ukrajiny v EU v budoucnu?
Nevím, zda jde o krok k přípravě členství Ukrajiny do EU. Pokud by se mělo uvažovat o přijetí Ukrajiny do EU, musela by nejdříve Ukrajina postupně začít svou výrobu přizpůsobovat nastaveným podmínkám v EU, a to se neděje. Evropská komise svá rozhodnutí směřuje ke globálnímu světu, kde vlastnictví bude v rukou několika finančních skupin či finančních oligarchů, kteří budou stanovovat fungování obyvatelstva celé planety. Doufám, že tato anglosaská představa upořádání světa bude odmítnuta a bude nastaven nový řád se svrchovanými státy na vzájemném respektu a rovnoprávnosti.
Měli by farmáři, kteří na tom ztrácejí, zažádat o kompenzaci z eurofondů?
Určitě by kompenzace z eurofondů pomohly zemědělcům, ale jde o další přerozdělování, kde vždy v čerpání budou „úspěšnější“ staré země. Eurofondy jsou tvořeny opět členskými státy, Evropská unie nic netvoří, jen přerozděluje a tím vytváří korupční prostředí, a moc dostávají nekompetentní úředníci. Řešení této problematiky je jen jedno, to je stanovení cel pro dovozy z mimounijních zemí na úrovni rozdílných nákladů, vyplývajících z jiných standardů EU.
Když už se česká vláda o své zemědělce nestará, proč se čeští zemědělci sami nebrání novým kvótám na rozdíl od kolegů z Polska či Francie? Co si myslíte o současném protestním potenciálu farmářů v České republice?
Vláda se o své zemědělce nejen nestará, ale její rozhodování zemědělcům, kteří vyrábějí produkty pro potravinářský průmysl, škodí a dostávají produkční zemědělce do nekonkurenceschopného stavu a stát do závislosti na dovozu ne vždy kvalitních potravinářských výrobků.
Čeští zemědělci jsou roztříštěni do různých spolků, není jedna stavovská organizace, která by jednotně zastupovala zemědělce, a ve vedení nejsou vždy zemědělci s praktickými zkušenostmi z oboru. Často jsou to jen úředníci, kteří potřebují teplá místečka, nikoliv trvalý zájem řešit potřeby svých členů. Do vedení je nutno zvolit ty, kteří v praxi zajistí potřeby zemědělců. Současně je nezbytné sjednotit jednotlivé stavovské spolky pod jednotnou registraci, např. pod Agrární komoru, jinak potenciál farmářů v ČR bude nulový.
Děkujeme za rozhovor!
Nové kvóty na potraviny z Ukrajiny? Je to likvidace posledních českých zemědělců, říká expert
14.07.2025
Sdílet
© Jarmila Dubravská
Expert na zemědělství Zdeněk Jandejsek okomentoval pro neČT24 nové kvóty pro dovoz potravin z Ukrajiny. „Uvolnění dovozu a obilovin bez jakéhokoliv celního zatížení je dalším krokem k likvidaci naší a evropské konkurenceschopnosti v zemědělství a potravinářském průmyslu,“ prohlásil.
Nejnovější články