Ceny potravin jsou stabilizovaně vysoké, tvrdí ekonom Mach. Za čtyři roky narostly o 35 %. Co dál?
Ministr zemědělství Marek Výborný prohlásil, že ceny potravin v Česku jsou stabilizované. Ceny se podle něho budou odvíjet od stabilizace konkurence mezi obchodníky a potravináři. Na čem dalším bude záležet vývoj ceny základních potravin?
Petr Mach: Trh potravin je u nás oligopolní, to znamená, že na něm dominuje pár nadnárodních firem a konkurence je dost omezená. Nečekám v tom žádný posun. V tomto smyslu jsou ceny stabilizované – tedy stabilizovaně vysoké. Inflace způsobená nadměrným tisknutím peněz centrální bankou v minulých letech už naštěstí více méně skončila. Ceny za poslední čtyři roky ale narostly o 35 procent a zpátky už se nevrátí. Zemědělci v EU častěji protestují proti různým regulacím, které jim zdražují vstupy. Musíme si uvědomit, že za rostoucími cenami jsou často různá nařízení EU, která vedou k tomu, že řepka a solární panely vytlačují z polí potravinářskou výrobu, že emisní povolenky zdražují elektřinu nejen domácnostem, ale ještě více potravinářům.
Kontrolní nákup potravin v různých obchodech odhalil násobně rozdílné ceny na stejný typ zboží. Znamená to, že zákazník při hledání lepších cen bude muset i nadále pečlivě porovnávat nabídku obchodníků?
Ano, je potřeba silný tlak spotřebitelů. Prostě zásadně nebrat to, co je zjevně dražší než jinde.
Podle průzkumu Ipsos většina občanů očekává, že ceny na potraviny porostou rychleji než příjmy domácností, a to navzdory příznivým výhledům na mírnější inflaci v tomto roce. Jsou podle Vás tyto obavy namístě?
Lidé si to pochopitelně myslí, protože to tak v minulých letech bylo. 15. února statistický úřad zveřejní inflaci za leden a já čekám, že ta už bude velmi nízká a zůstane nízká po celý rok. Otázkou zůstává, jak se budou vyvíjet mzdy. I když ale někomu letos poroste mzda o více, než kolik bude letošní inflace, bude trvat ještě dlouho, než mzdy dotáhnou ten 35% nárůst cen, který tu proběhl od roku 2020.