Budou Češi zasahovat do voleb v SR? Může se opakovat 25 let starý příběh, říká politolog Truchačov
Prezident Petr Pavel se vyslovil proti jmenování nového velvyslance ČR v Rusku. Podle něho by ČR tímto krokem popřela to, co dělá ve prospěch Ukrajiny, a to i přesto, že všichni západoevropští spojenci ČR mají své zastoupení v Moskvě. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský si myslí, že nový český velvyslanec by mohl zajistit prosazování zájmů a výměnu informací. Čím vysvětlujete napětí kolem potenciálního jmenování nového diplomata?
Pavel se v této věci chová spíše jako politik a administrátor, bývalý předseda vojenského výboru NATO. Ohlíží se na pobaltské státy: Litvu, která jako první odvolala svého velvyslance z Moskvy, pak Estonsko. Naopak, Rusko odvolalo svého velvyslance z Estonska a tentýž den z Litvy. Pavel si pravděpodobně myslí, že může podniknout podobný krok. Další možností je prostě nejmenovat velvyslance a tím ukázat, že ČR snižuje úroveň diplomatických styků s Ruskem.
Lipavský zastupuje relativně umírněnou vůči Rusku stranu Pirátů. Více vzhlíží nikoliv ke vzteklým rusofobům, ale k největším evropským státům, které velvyslance v Rusku mají. Navíc Lipavský více než Pavel rozumí tématu nesystémové ruské opozice. Věří, že přítomnost českého velvyslance v Moskvě pomůže udržet vazby s touto nesystémovou opozicí. Třetí důvod, který může mít Lipavský, je následující: Česká republika není to samé, co pobaltské státy nebo Polsko. Vztah k Rusku není v ČR tak beznadějný, což naznačuje Pavel a především Fiala. Proto je potřeba zachovávat „zbývající vazby“, pokusit se poskytnout alespoň nějakou pomoc českému byznysu, který zůstává v Rusku, nepřerušovat úplně vazby. Obecně se tedy dá říci, že Pavel se dívá spíše na Pobaltí, Poláky a Angličany. Lipavský více vzhlíží spíše k Němcům a Francouzům.
První krok by mělo udělat Rusko. V současné době nevidím žádný smysl mít ruského velvyslance v Praze. Zřejmě ještě pár let, než proběhnou v ČR volby a vymění se vláda, není prostě s Českou republikou o čem hovořit. Proto se mi zdá, že Rusko by v tomto případě mělo být první, kdo odvolá svého velvyslance, sníží úroveň diplomatických vztahů a usnadní práci panu prezidentu Pavlovi.
Prezident Pavel před několika dny uvedl, že v případě návratu pana předsedy Fica do premiérského křesla by mohly být narušeny česko-slovenské vztahy kvůli odlišným názorům na zahraniční politiku. Co se může změnit ve vztazích mezi státy v případě výhry Roberta Fica?
Podle všeho SMĚR-SD vyhraje. Pavlova slova svědčí o tom, že Pavel a zřejmě i Fiala nebo Lipavský se chystají přímo zasáhnout do záležitostí Slovenska, stejně jako svého času zasahoval Havel do záležitostí Slovenska, aby zabránil Mečiarovu vítězství před 25 lety a prodloužení jeho působení jako předsedy vlády.
V roce 1998 vyhrál volby Mečiar. Tehdy už obecně byl pro Evropskou unii a NATO nežádoucím politikem. Zástupci EU, NATO, velvyslanci USA, Německa a Havel se proto sešli se slovenskými opozičními politiky proti Mečiarovi v čele s Dzurindou, budoucím premiérem, a řekli jim: sestavte vládu. Přiveďte Slovensko do EU a NATO, jen aby tu nebyl tenhleten Mečiar. S největší pravděpodobností se nyní tento trik pokusí zopakovat. Fico vyhraje volby, dostane 20 procent, dalších 15 % dohromady dostanou slovenští rusofilní nacionalisté, kteří by mohli jít do Ficovy vlády (Republika a Slovenská národní strana). Zdá se, že obě strany překonají pětiprocentní hranici. Dostanou tedy celkem 15 procent a mohli by jít do koalice s Ficem. Problém je, že jejich hlasy k sestavení vlády samozřejmě nestačí.
Vše bude záležet na tom, zda se k Ficovi přidá strana Hlas, která se odtrhla od SMĚRu, strana Jsme rodina a předseda parlamentu Boris Kollár. A zřejmě jim následně všechno „vysvětlí“ a udělá to především Pavel a Fiala. To, co Pavel řekl, bylo téměř otevřeným prohlášením připravenosti k českému zásahu do slovenských vnitřních záležitostí a zabránění nástupu vlády, která by se za současných okolností chovala jinak (než je potřeba).
Česká republika se podle všeho bude na Slovensku otevřeně podílet na sestavování vlády, která by sjednotila všechny zbývající síly liberálů, konzervativců, umírněných euroskeptiků a proevropských sociálních demokratů typu Pellegriniho, hlavně aby se ve vládě neocitl Fico a určitě ne slovenští nacionalisté. To samé, co se stalo před 25 lety. Co vlastně vidíme? Premiér Ódor je nikým. Ve skutečnosti slovenskou zahraniční politiku řídí Česká republika. Sami Slováci občas vtipkují, že jejich premiér se jmenuje Petr Fiala. Česká republika se zřejmě bude snažit udržet si kontrolu nad slovenskou politikou a slovenští politici euroatlantické orientace rádi odevzdávají část suverenity své země České republice.
Co je příčinou popularity Roberta Fica?
Důvodem je to, že na Slovensku klesla životní úroveň kvůli tomu, že SR se nad míru snaží pomoci Ukrajině, dokonce přišlo i o vlastní letectvo. Slovenské nebe nyní hlídají česká letadla... Jde tedy o to, že Slovensko, které není na evropské poměry bohatá země, poměrně těžce pociťuje ekonomické dopady (této politiky).
Kromě toho Slovensko přijalo více než 300 tisíc Ukrajinců, kteří se stali živelnou pohromou.
Navíc, Slovensko má na evropské poměry relativně dobrý vztah k Rusku. Nepřehánějme, nejsou to žádní rusofilové. Nálada na Slovensku a vztah k Rusku na Slovensku není o moc lepší než v Česku. Není tam žádný velký rozdíl, ale je to samozřejmě lepší než v ČR, ale ne o moc. Proč však potřebují nadmíru pomáhat Ukrajině? Navíc Slováci i Češi mají s banderovci i vlastní účty, které se musí vyrovnat. Banderovci ve Volyni nakonec vypálili i české i slovenské vesnice, operovali na východním Slovensku. Jaký je zde tedy účel pomoci Ukrajině? Když Fico říká, že je potřeba přestat „vyskakovat z vlastních kalhot“, aby podpořili Ukrajinu, má to ve slovenské společnosti výraznou odezvu, a to i mezi těmi, kteří vůbec nejsou ideologičtí rusofilové. Prostě stačí, že to nejsou rusofobové.