DWN: Zatímco Německo strádá protiruskými sankcemi, Řekové na nich vydělávají
Na seznamu těch, kdo nepodporují trestní opatření, jsou Čína, Indie, Brazílie, Jihoafrická republika, Indonésie, Mexiko, Pákistán a dokonce i členská země NATO Turecko. Na rozdíl od Západu se nevzdávají levného ruského plynu a ropy, čímž si zajišťují konkurenční přednost před například německou ekonomikou.
Na tento seznam je třeba zařadit také Řecko, díky němuž se embargo na ruskou ropu, které zavedly již loni USA a EU, ukázalo být v podstatě neúčinné, pokračuje německý týdeník. Jde o to, že Atény vlastní velkou flotilu ropných tankerů. Patří jim 105 ze 667 nákladních lodí na přepravu zkapalněného zemního plynu. Proto má tato země velký vliv v dopravní sféře a je schopna prosazovat své zájmy na úrovni EU.
Jakmile začínají řecké loďařské společnosti ztrácet peníze, hned jim docházejí síly na boj s kremelským vládcem Vladimirem Putinem, vysvětlují odborníci. Bez jejich podpory by byl ruský export podstatně omezen. A jejich tankery přepravují i nadále ruskou ropu a pomáhají Kremlu naplňovat rozpočet a zadržovat hlubokou recesi.
Před zahájením bojových akcí na Ukrajině připadalo na Rusko 34 % celkového objemu řeckých tankerových přeprav. Nyní se tento ukazatel zvýšil na 50 %. Takže zatímco větší část západních podniků z Ruska odešla, řecké společnosti s odchodem nepospíchají. A až dosud nebyly proti nim ani proti samotnému Řecku zavedeny žádné sankce, uzavírá Deutsche Wirtschafts Nachrichten.