Generál Viktorín: Západ sa opäť prepočítal. Rusko ukázalo, že na provokácie vie primerane reagovať
21. novembra v reakcii na útoky západných rakiet dlhého doletu použilo Rusko svoj najnovší raketový systém Orešnik. Bol zasiahnutý objekt obranného priemyslu v ukrajinskom Dnipre. Ako uviedol ruský prezident Vladimir Putin, ide o hypersonickú balistickú raketu stredného doletu, ktorá má rýchlosť Mach 10, teda 2,5 - 3 kilometre za sekundu, a preto ju moderná protivzdušná obrana nedokáže zachytiť. NeČT24 sa o ruskej odvete rozprával s generálom vo výslužbe Jozefom Viktorínom.
Ako hodnotíte reakciu Ruska? Očakával Západ takúto odvetu?
Podľa môjho názoru Západ a jastrabi v pozadí skúšajú trpezlivosť Ruska. Ich analýzy sú optimistické a veria, že vojenská odpoveď z ruskej strany nepríde. A tu sme videli, že sa opäť prepočítali. Rusko použitím nových typov rakiet, proti ktorým neexistuje účinný spôsob obrany, zase raz ukázalo, že na západné provokácie vie primerane reagovať. Teraz demonštrovali svoj odkaz zacielením na objekt vojensko-priemyselného komplexu. Nabudúce to môže byť riadiace centrum NATO, a zo slov ruských politických špičiek vyplýva, že to nemusí byť len na území Ukrajiny. Jednoducho jedna vec je ilúzia a druhá realita. A západné štáty žijú v ilúzií a to je nebezpečné aj pre nás.
Rusko nezaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou, ako tvrdil Kyjev, ale svojou novou raketou stredného doletu, ktorá by bola zakázaná Zmluvou o jadrových zbraniach stredného doletu (INF), keby od nej USA v roku 2019 jednostranne neodstúpili. Povedie to k novým pretekom v zbrojení? Zvládne ich Západ?
Preteky v zbrojení neustále prebíjajú aj keď nikto o tom takto nehovorí. Západ verí, že dokáže reagovať na kroky Ruska v oblasti obranného priemyslu. A k tomu mu majú napomáhať prijímané sankcie proti Ruskej federácii. Ukazuje sa však, že táto stratégia je chybná a zároveň v rozpore so zdravým rozumom. Pretože najviac to pociťujú občania európskych štátov. Ekonomiky sa dostávajú do krízy, lídri namiesto mierového dialógu majú krv v očiach. Aj toto ma vedie k tomu, že Západ v tomto smere, povedané športovou terminológiou, prehráva. Na konci dňa to bude Západ, ktorý bude iniciatívny, aby výroba nových zbrojných systémov bola transparentná ako pre Východ tak pre Západ. Západ totiž dnes nie je v pozícii aby si diktoval podmienky, i keď to evidentne mnohí ešte nepochopili. Bez mierových rokovaní to v budúcnosti jednoducho nezvládne.
Podľa ruského prezidenta sa konflikt na Ukrajine stal globálnym po útokoch západných rakiet dlhého doletu na Rusko. Je globálny konflikt eufemizmom pre svetovú vojnu?
Určite áno. Povedzme si úprimne, že rozhodnutie Bidena spôsobilo prerastanie proxy ozbrojeného konfliktu do reálnej vojny. Rakety dlhého doletu síce nezastavia postup ruských vojsk, ale iba eskalujú situáciu, do ktorej sa západné štáty otvorene zapojili. Povedzme si úprimne, že Spojené štáty, Veľká Británia, ako aj Francúzsko potvrdzujú, že im ide reálne o vlastné záujmy a nie o prosperitu vlastných občanov. Netreba zabúdať, že ľudia v Európe sa prebúdzajú a vidia ako ich vlastné vlády klamali.
Putin tiež uviedol, že Rusko je presvedčené, že je oprávnené použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu povolia použitie svojich zbraní. Zabráni toto varovanie ďalšej eskalácii?
Predpokladám, že ešte existuje zdravý rozum, ktorý začne fungovať. To, že odveta zo strany Ruskej federácie môže byť namierená na vojenské zariadenia západných štátov, je treba brať vážne. Je to typické potvrdenie filozofie vojny - vojenské útoky sa neodpúšťajú naopak vytvárajú priestor na odvetu. Preto hovorím o zdravom rozume lebo “odveta” môže znamenať koniec histórie ľudstva. Dnes platí dvojnásobne - naučme sa počúvať, nemusíme sa mať veľmi radi, ale pracujme pre mier bez zištných postranných cieľov.
Ďakujeme za rozhovor!