Hampl k volbám: Klíčové pro vládu je spokojenost zahraničních „spojenců“, nikoliv přání voličů
Pane doktore, jak hodnotíte výsledky krajských voleb? Bude podle Vás pětikoalice měnit svou politiku v oblasti konsolidace veřejných financí a Green Dealu, aby zvýšila svou popularitu v budoucích parlamentních volbách?
Petr Hampl: Nepřikládejme krajským volbám přehnanou důležitost. Pro strany Fialovy vlády to je nesporně komplikace, ale pořád drží moc pevně v rukou. Mají parlament, senát, ústavní soud, prezidenta, banky, velká média atd. Je absurdní očekávat, že dramaticky změní politiku jen proto, že s ní lidé nejsou spokojeni. Rozhodující přece je, jestli jsou spokojeni zahraniční „spojenci“.
Co je podle Vás hlavní příčinou fiaska strany Pirátů v letošních volbách?
Není to otázka jedné kampaně, problém Pirátů je dlouhodobý. A není ani podstatné, že je většina lidí nenávidí. Tak tomu bylo odedávna. Ta strana prochází už několik let stagnací, potácí se od problému k problému, mnozí řadoví členové jsou otrávení, odcházejí ze strany nebo omezují aktivitu. Kdysi skvěle fungující struktura se hroutí. Že Ivan Bartoš pořád ještě umí pařit, to zjevně nestačí.
Vlastně je cesta velmi podobná té, kterou před nimi prošla Česká strana sociálně demokratická.
Může strana znovu získat důvěru voličů pomocí změny vedení? Mají Piráti výrazné osobnosti, které budí důvěru obyvatelstva?
Piráti nepotřebují důvěru nebo sympatie širší veřejnosti. Je to strana zaměřená na velmi specifický typ voličů, stačí jí zabodovat ve své cílové skupině. Ale že potřebují nové tváře a nový styl, to je nepochybné. A uvnitř té strany nepochybně takoví lidé jsou. Vy a já je můžeme považovat za klauny, ale na jejich cílovou skupinu působí. Je ovšem otázka, zda ti lidé mají dost schopností, sebekázně atd. A vše také nasvědčuje tomu, že dosavadní vedení bude velmi tvrdě bránit své pozice. Upozorňuji třeba na dnešní výrok pana bakaláře Lipavského, který by rád Pirátskou stranu změnil na další TOP09 a jehož řešením je zbavit se „komoušů“, tedy vnitrostranické opozice.
Strana Socdem se také nemůže pochlubit dobrými výsledky voleb. Šmarda se vzdal funkce předsedy. Jakou politickou budoucnost má tato strana nyní?
Obávám se, že je to strana, o které už dávno nerozhodují její členové, nýbrž sponzoři. A pokud sponzoři rozhodnou, že peníze přesměrují jinam, rýsuje se tu další Česká strana národně socialistická, tedy strana, která má sice slavnou minulost, ale jejíž členové se vejdou do jednoho auta.