Jakl: Rozpor mezi zkušeností a tím, co je vidět na obrazovkách, může vést k radikalizaci veřejnosti
Co si myslíte o zásahu moderátora během živého vysílání a o náhlém ukončení videomostu s primátorem Romanem Zarzyským?
Ladislav Jakl: Četl jsem o něm. I o následné reakci plzeňských zastupitelů. Jde o typický příklad pštrosí politiky. Zamlčíme nějaký nepříjemný společenský jev a budeme si myslet, že tím jev přestane existovat. Nepřestane. Naopak. Tím, že se o něm nebude otevřeně mluvit, nebude se ani účinně řešit, až nakonec nabude obludných rozměrů. Vidíme, kam vedlo mnohaleté popisování vražedných útoků v západoevropských zemích z rukou ilegálních imigrantů slovy jako „mladíci napadli“…
O čem svědčí skutečnost, že Česká televize není ochotná, aby se mluvilo o příčinách růstu kriminality ve městech v souvislosti s konfliktem na Ukrajině?
Nejde jen o Ukrajince. Stejné to je i u imigrantů z Arábie či Afriky. Lidé ale nepotřebují televizi, aby na vlastní oči viděli, že se děje něco špatného. A když o tom nevidí reflexi v médiích, začnou vše považovat za spiknutí moci proti normálním lidem.
Jak tento přístup může působit na diváky? Ovlivní jejich ochotu k placení plošné televizní daně, která se nyní projednává a měla by se platit od příštího roku?
Ochotu platit rozhlasové a televizní poplatky to negativně ovlivnit může, stejně jako letitá jednostranná propaganda u mnoha ostatních témat. Ale jde o vážnější věc než o poplatky. Státem zřízená média začne divák považovat za součást mocenské mašinérie, proti které je nutno se postavit. Rozpor mezi každodenní zkušeností a tím, co je vidět na obrazovkách, může vést jen k další radikalizaci veřejnosti.
Děkujeme za rozhovor!