Jestli nedojde k zásadní změně v EP, čeká Evropu nedostatek potravin a energie, varuje expert
Pane řediteli, podle odborníka v České republice poklesla produkce kuřecího masa o 12 procent. Tento typ potraviny bude brzy nedostatkovým zbožím. Je to způsobeno zánikem části malých a středních producentů kvůli zpřísnění podmínek pro chov drůbeže, pro které jsou obchodní podmínky velkoobchodů neúnosné?
Zdeněk Jandejsek: Nikoliv, hlavním problémem je cena drůbežího masa od zpracovatelů do maloobchodu. Drůbeží maso je marketingovým zbožím k přilákání zákazníků a ceny jsou na takové úrovni, že se nevyplatí komukoliv výkrm rozšiřovat. Pokud by dodavatel dostal od maloobchodu vyšší cenu o 3 až 3,5 %, nebude s dostatkem drůbežího masa problém. Pokud tomu tak nebude, budou s dostatkem drůbežího masa problémy.
V dubnu a květnu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila spotřebitele na několik případů nalezení salmonely v kuřecích prsních řízcích z Ukrajiny. Dá se podle Vás vyhnout dovozům kontaminované drůbeže ze zahraničí? Jaké kroky by k tomu měla potravinářská inspekce podniknout?
Těžko se nechají zkontrolovat obrovské objemy dováženého kuřecího masa. Za rok mohou dovozy dosáhnout až 110 tisíc tun. Dovážení kuřecí maso se zahraničí je produkováno v jiných standardech, než u nás, tak salmonela se tam vyskytuje ve větším procentu než u nás. Pokud budou podmínky v cenách u nás stejné jako v západní Evropě, může být produkce ve státě v podstatně lepší kvalitě, to je s nižším procentem salmonely.
Změní se podle Vás kvůli těmto událostem na trhu i nákupní preference spotřebitelů? Budou se případně dovážet jiné (náhradní) druhy masa ze zahraničí?
Pokud bude řízení zemědělství a potravinářství na úrovni současného ministra stejné jako nyní, budou se dovážet mražená kuřata z Brazílie a jejich kvalita bude podstatně nižší než u nás a z EU. To platí i pro další druhy masa, kde máme stále nižší soběstačnost.
Jak vnímáte zrušení protestu zemědělců Agrární komorou? Vidíte jasný pokrok v jednání kabinetu se zástupci farmářů?
Je to směšné, vedení Agrární komory ČR nezastupuje hospodáře, ale nechává se obalamutit sliby od ministra a vlády a jeho hlavní prioritou je teplá židle.
Mohl byste ohodnotit potenciál celoevropských protestů farmářů? Jaký efekt si od nich slibujete?
Protesty evropských farmářů byly a jsou velmi účinné, již se zastavily povinnosti úhorů, snížení používaní chemických prostředků, snížení průmyslových hnojiv a další navržená opatření. Pokud do Bruselu nastoupí noví odborně zdatní europoslanci, je velká šance, že Green Deal bude z velké části zrušen a začne se hospodařit ku prospěchu obyvatel EU. V případě, jestli nedojde k zásadní změně v Evropském parlamentu, čeká Evropu období nedostatku a závislosti v potravinách, energetice, ve všech základních oblastech lidského života.