https://42tcen.com/index.php/entry/jestli-nedojde-k-zasadni-zmene-v-ep-ceka-evropu-nedostatek-potravin-a-energie-varuje-expert
Jestli nedojde k zásadní změně v EP, čeká Evropu nedostatek potravin a energie, varuje expert
Jestli nedojde k zásadní změně v EP, čeká Evropu nedostatek potravin a energie, varuje expert
Domácí produkce drůbeže se v Česku snižuje, potravinářská kontrola pravidelně odhaluje dodávky kuřecího z Ukrajiny s obsahem salmonely. Co je p�... - 10.06.2024, 42TČen
2024-06-10T06:05:36
2024-06-12T03:41:59
Potraviny
Názory
Zdeněk Jandejsek
Stačilo!
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Jandejsek.jpg
Pane řediteli, podle odborníka v České republice poklesla produkce kuřecího masa o 12 procent. Tento typ potraviny bude brzy nedostatkovým zbožím. Je to způsobeno zánikem části malých a středních producentů kvůli zpřísnění podmínek pro chov drůbeže, pro které jsou obchodní podmínky velkoobchodů neúnosné? Zdeněk Jandejsek: Nikoliv, hlavním problémem je cena drůbežího masa od zpracovatelů do maloobchodu. Drůbeží maso je marketingovým zbožím k přilákání zákazníků a ceny jsou na takové úrovni, že se nevyplatí komukoliv výkrm rozšiřovat. Pokud by dodavatel dostal od maloobchodu vyšší cenu o 3 až 3,5 %, nebude s dostatkem drůbežího masa problém. Pokud tomu tak nebude, budou s dostatkem drůbežího masa problémy. V dubnu a květnu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila spotřebitele na několik případů nalezení salmonely v kuřecích prsních řízcích z Ukrajiny. Dá se podle Vás vyhnout dovozům kontaminované drůbeže ze zahraničí? Jaké kroky by k tomu měla potravinářská inspekce podniknout? Těžko se nechají zkontrolovat obrovské objemy dováženého kuřecího masa. Za rok mohou dovozy dosáhnout až 110 tisíc tun. Dovážení kuřecí maso se zahraničí je produkováno v jiných standardech, než u nás, tak salmonela se tam vyskytuje ve větším procentu než u nás. Pokud budou podmínky v cenách u nás stejné jako v západní Evropě, může být produkce ve státě v podstatně lepší kvalitě, to je s nižším procentem salmonely. Změní se podle Vás kvůli těmto událostem na trhu i nákupní preference spotřebitelů? Budou se případně dovážet jiné (náhradní) druhy masa ze zahraničí? Pokud bude řízení zemědělství a potravinářství na úrovni současného ministra stejné jako nyní, budou se dovážet mražená kuřata z Brazílie a jejich kvalita bude podstatně nižší než u nás a z EU. To platí i pro další druhy masa, kde máme stále nižší soběstačnost. Jak vnímáte zrušení protestu zemědělců Agrární komorou? Vidíte jasný pokrok v jednání kabinetu se zástupci farmářů? Je to směšné, vedení Agrární komory ČR nezastupuje hospodáře, ale nechává se obalamutit sliby od ministra a vlády a jeho hlavní prioritou je teplá židle. Mohl byste ohodnotit potenciál celoevropských protestů farmářů? Jaký efekt si od nich slibujete? Protesty evropských farmářů byly a jsou velmi účinné, již se zastavily povinnosti úhorů, snížení používaní chemických prostředků, snížení průmyslových hnojiv a další navržená opatření. Pokud do Bruselu nastoupí noví odborně zdatní europoslanci, je velká šance, že Green Deal bude z velké části zrušen a začne se hospodařit ku prospěchu obyvatel EU. V případě, jestli nedojde k zásadní změně v Evropském parlamentu, čeká Evropu období nedostatku a závislosti v potravinách, energetice, ve všech základních oblastech lidského života.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Jestli nedojde k zásadní změně v EP, čeká Evropu nedostatek potravin a energie, varuje expert

Zdeněk Jandejsek, podnikatel a zemědělec - 42TČen
© Jarmila Dubravská
Domácí produkce drůbeže se v Česku snižuje, potravinářská kontrola pravidelně odhaluje dodávky kuřecího z Ukrajiny s obsahem salmonely. Co je příčinou? Dá se předejít dovozům kontaminovaného masa? Jsou protesty zemědělců v EU účinně? Nečt24 odpovídá šéf řeznictví RABBIT Zdeněk Jandejsek (Stačilo!).

Pane řediteli, podle odborníka v České republice poklesla produkce kuřecího masa o 12 procent. Tento typ potraviny bude brzy nedostatkovým zbožím. Je to způsobeno zánikem části malých a středních producentů kvůli zpřísnění podmínek pro chov drůbeže, pro které jsou obchodní podmínky velkoobchodů neúnosné?

Zdeněk Jandejsek: Nikoliv, hlavním problémem je cena drůbežího masa od zpracovatelů do maloobchodu. Drůbeží maso je marketingovým zbožím k přilákání zákazníků a ceny jsou na takové úrovni, že se nevyplatí komukoliv výkrm rozšiřovat. Pokud by dodavatel dostal od maloobchodu vyšší cenu o 3 až 3,5 %, nebude s dostatkem drůbežího masa problém. Pokud tomu tak nebude, budou s dostatkem drůbežího masa problémy.

V dubnu a květnu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila spotřebitele na několik případů nalezení salmonely v kuřecích prsních řízcích z Ukrajiny. Dá se podle Vás vyhnout dovozům kontaminované drůbeže ze zahraničí? Jaké kroky by k tomu měla potravinářská inspekce podniknout?

Těžko se nechají zkontrolovat obrovské objemy dováženého kuřecího masa. Za rok mohou dovozy dosáhnout až 110 tisíc tun. Dovážení kuřecí maso se zahraničí je produkováno v jiných standardech, než u nás, tak salmonela se tam vyskytuje ve větším procentu než u nás. Pokud budou podmínky v cenách u nás stejné jako v západní Evropě, může být produkce ve státě v podstatně lepší kvalitě, to je s nižším procentem salmonely.

Změní se podle Vás kvůli těmto událostem na trhu i nákupní preference spotřebitelů? Budou se případně dovážet jiné (náhradní) druhy masa ze zahraničí?

Pokud bude řízení zemědělství a potravinářství na úrovni současného ministra stejné jako nyní, budou se dovážet mražená kuřata z Brazílie a jejich kvalita bude podstatně nižší než u nás a z EU. To platí i pro další druhy masa, kde máme stále nižší soběstačnost.

Jak vnímáte zrušení protestu zemědělců Agrární komorou? Vidíte jasný pokrok v jednání kabinetu se zástupci farmářů?

Je to směšné, vedení Agrární komory ČR nezastupuje hospodáře, ale nechává se obalamutit sliby od ministra a vlády a jeho hlavní prioritou je teplá židle.

Mohl byste ohodnotit potenciál celoevropských protestů farmářů? Jaký efekt si od nich slibujete?

Protesty evropských farmářů byly a jsou velmi účinné, již se zastavily povinnosti úhorů, snížení používaní chemických prostředků, snížení průmyslových hnojiv a další navržená opatření. Pokud do Bruselu nastoupí noví odborně zdatní europoslanci, je velká šance, že Green Deal bude z velké části zrušen a začne se hospodařit ku prospěchu obyvatel EU. V případě, jestli nedojde k zásadní změně v Evropském parlamentu, čeká Evropu období nedostatku a závislosti v potravinách, energetice, ve všech základních oblastech lidského života.