https://42tcen.com/index.php/entry/kobza-k-summitu-v-dzidde-zapad-i-ukrajina-zrejme-zacinaji-pochybovat-o-vojenskem-vitezstvi
Kobza k summitu v Džiddě: Západ i Ukrajina zřejmě začínají pochybovat o vojenském vítězství
Kobza k summitu v Džiddě: Západ i Ukrajina zřejmě začínají pochybovat o vojenském vítězství
Česko dostalo pozvání na „mírový summit“ v Saúdské Arábii, kde budou tento víkend jednat zástupci třiceti západních a rozvojových zemí o �... - 02.08.2023, 42TČen
2023-08-02T12:12:24
2023-08-09T03:51:02
Ukrajina
Česká republika
Jiří Kobza
Názory
Komentář
Summit v Džiddě
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1690971517_Jiri-Kobza.jpg
O konání summitu v saúdskoarabské Džiddě minulý týden informoval The Wall Street Journal. USA a EU se snaží získat širokou mezinárodní podporu pro utopický „mírový plán“ Zelenského. Rusko pozvánku na setkání nedostalo. Má vůbec cenu jednat o řešení konfliktu bez účasti Ruska? Co by tam Jan Marian mohl vyjednat a není to zbytečným plýtváním peněz? NeČT24 se ptal člena zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiřího Kobzy (SPD). „Plýtvání peněz našich daňových poplatníků to je v každém případě, i kdyby na to padla byť jedna jediná koruna z českých veřejných rozpočtů. Náš zástupce (navíc na úrovni pouhého náměstka ministra) bude na tomto summitu v roli statisty, užitečné stafáže. Na summitu se jedná především o marnou snahu USA zvrátit nepříznivý trend z poslední doby, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita v souboji o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. A Západ v tomto souboji tahá jednoznačně za kratší konec pomyslného provazu. Svědčí o tom mj. zájem vysokého počtu významných zemí, včetně regionálních mocností tzv. třetího světa (ropných i jedné jaderné), o vstup do organizace BRICS. Přičemž o tomto rozšíření se bude jednat již na jejím srpnovém summitu. Proto jsou na summit v Džiddě pozvány mj. i Egypt, Indonésie a Mexiko, což jsou právě jedni ze zájemců o vstup do BRICS. A pak je zde i memento nedávného úspěšného Rusko-afrického summitu, kde bylo upevněno politicko-ekonomické spojenectví Ruska a mnoha významných afrických zemí, kdy byly Ruskem těmto státům přislíbeny výhodné dodávky obilí a odepsání dluhů v řádech desítek miliard dolarů. Je nutné zmínit i aktuální změnu režimu v surovinově důležitém Nigeru, který přechází z pozice francouzské neokolonie do pro něj výhodnějšího rusko-čínského orbitu. Vladimír Putin po tomto Rusko-africkém summitu zmínil možnost jednání o míru na Ukrajině, kde by základem byly návrhy Číny a lídrů afrických zemí. To je alfa a omega celé problematiky. Bez účasti Ruska, ale hlavně bez účasti Číny, nemá žádný summit o míru na Ukrajině šanci na úspěch. Proto Američané tak usilovně, prostřednictvím Saúdů, usilují o účast Číny na nadcházejícím summitu v Džiddě. Ostatně jako dějiště tohoto summitu byla zvolena Saúdská Arábie právě pro to, že v poslední době udržuje blízké vztahy s Pekingem. Bez ohledu na nejrůznější diplomatické a geopolitické konotace je pozitivní alespoň to, že Západ i Ukrajina, prostřednictvím plánovaného summitu, poprvé projevily snahu (respektive k tomu byly dotlačeny vývojem bojů na Ukrajině) o mírové řešení konfliktu. To dosud unisono odmítaly s tím, že hlavním cílem je vojenské vítězství. Zřejmě o něm začínají pochybovat. Což by bylo bez pochyby dobře, protože by to mohlo ušetřit tisíce dalších, zbytečně ztracených, životů,“ okomentoval pro neČT24 poslanec za hnutí SPD Jiří Kobza.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Kobza k summitu v Džiddě: Západ i Ukrajina zřejmě začínají pochybovat o vojenském vítězství

Poslanec za hnutí SPD Jiří Kobza - 42TČen
© © Facebook / Jiří Kobza
Česko dostalo pozvání na „mírový summit“ v Saúdské Arábii, kde budou tento víkend jednat zástupci třiceti západních a rozvojových zemí o řešení konfliktu na Ukrajině. Zastupovat ČR na setkání bude náměstek ministra zahraničí Jan Marian (STAN).

O konání summitu v saúdskoarabské Džiddě minulý týden informoval The Wall Street Journal. USA a EU se snaží získat širokou mezinárodní podporu pro utopický „mírový plán“ Zelenského. Rusko pozvánku na setkání nedostalo. Má vůbec cenu jednat o řešení konfliktu bez účasti Ruska? Co by tam Jan Marian mohl vyjednat a není to zbytečným plýtváním peněz? NeČT24 se ptal člena zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiřího Kobzy (SPD).

„Plýtvání peněz našich daňových poplatníků to je v každém případě, i kdyby na to padla byť jedna jediná koruna z českých veřejných rozpočtů. Náš zástupce (navíc na úrovni pouhého náměstka ministra) bude na tomto summitu v roli statisty, užitečné stafáže.

Na summitu se jedná především o marnou snahu USA zvrátit nepříznivý trend z poslední doby, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita v souboji o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. A Západ v tomto souboji tahá jednoznačně za kratší konec pomyslného provazu. Svědčí o tom mj. zájem vysokého počtu významných zemí, včetně regionálních mocností tzv. třetího světa (ropných i jedné jaderné), o vstup do organizace BRICS. Přičemž o tomto rozšíření se bude jednat již na jejím srpnovém summitu. Proto jsou na summit v Džiddě pozvány mj. i Egypt, Indonésie a Mexiko, což jsou právě jedni ze zájemců o vstup do BRICS. A pak je zde i memento nedávného úspěšného Rusko-afrického summitu, kde bylo upevněno politicko-ekonomické spojenectví Ruska a mnoha významných afrických zemí, kdy byly Ruskem těmto státům přislíbeny výhodné dodávky obilí a odepsání dluhů v řádech desítek miliard dolarů. Je nutné zmínit i aktuální změnu režimu v surovinově důležitém Nigeru, který přechází z pozice francouzské neokolonie do pro něj výhodnějšího rusko-čínského orbitu.

Vladimír Putin po tomto Rusko-africkém summitu zmínil možnost jednání o míru na Ukrajině, kde by základem byly návrhy Číny a lídrů afrických zemí. To je alfa a omega celé problematiky. Bez účasti Ruska, ale hlavně bez účasti Číny, nemá žádný summit o míru na Ukrajině šanci na úspěch. Proto Američané tak usilovně, prostřednictvím Saúdů, usilují o účast Číny na nadcházejícím summitu v Džiddě. Ostatně jako dějiště tohoto summitu byla zvolena Saúdská Arábie právě pro to, že v poslední době udržuje blízké vztahy s Pekingem. Bez ohledu na nejrůznější diplomatické a geopolitické konotace je pozitivní alespoň to, že Západ i Ukrajina, prostřednictvím plánovaného summitu, poprvé projevily snahu (respektive k tomu byly dotlačeny vývojem bojů na Ukrajině) o mírové řešení konfliktu. To dosud unisono odmítaly s tím, že hlavním cílem je vojenské vítězství. Zřejmě o něm začínají pochybovat. Což by bylo bez pochyby dobře, protože by to mohlo ušetřit tisíce dalších, zbytečně ztracených, životů,“ okomentoval pro neČT24 poslanec za hnutí SPD Jiří Kobza.