https://42tcen.com/index.php/entry/moldavsti-farmari-zadaji-zakaz-dovozu-obilovin-z-ukrajiny
Moldavští farmáři žádají zákaz dovozu obilovin z Ukrajiny
Moldavští farmáři žádají zákaz dovozu obilovin z Ukrajiny
Moldavská korporace Síla farmářů napsala dopis vládě, v kterém požádala zavedení dočasného zákazu na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a semen ... - 30.04.2023, 42TČen
2023-04-30T12:56:42
2023-05-01T12:22:12
Ukrajina
Evropská unie
Obiloviny
Trh
Import
Farmáři
Moldavsko
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/wheat-full-width-jpg-thumb-1160-1160.jpg
Eurokomise uzavřela v pátek dohodu s Bulharskem, Maďarskem, Polskem, Rumunskem, a Slovenskem o importu zemědělské produkce z Ukrajiny. Dohoda stanoví zrušení v těchto zemích jednostranných restrikcí a dočasný zákaz na import pšenice, kukuřice, řepky a semen slunečnice. Výměnou za to slíbili farmářům balíček pomoci v hodnotě 100 milionů eur. „Pokud naše úřady nepodniknou rychle analogická opatření (pozn. dočasný zákaz importu), drobní a střední farmáři nevyhnutelně zbankrotují, protože jsou poškození také dalšími krizemi… Korporace žádá vyhlášení dočasného zákazu na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a semene slunečnice z Ukrajiny,” praví se na stránce farmářů na sociální síti Farmáři také trvají na vytvoření tvrdého nástroje kontroly nad tranzitem ukrajinské produkce za účelem zamezení pašování. Žádají představitele úřadů, aby urychlili jednání s EU, aby moldavští farmáři mohli dostat odškodné. „Naše úřady jsou povinné jednat především v národních zájmech místních farmářů a venkovských obyvatel. Ekonomická destabilizace v zemi ovlivní nepřímo sociální a politickou stabilizaci, což vůbec nepomůže Ukrajině,” praví se v dopise farmářů. Premiéři řady zemí EU se koncem března obrátili na hlavu Eurokomise Ursulu von der Leyenovou se žádostí o zásah do krize způsobené velkým množstvím ukrajinských obilovin. V dopise premiérů Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska se pravilo, že problémy souvisí se značným zvýšením dodávek ukrajinské produkce na trhy členských zemí EU, zvlášť hraničících s Ukrajinou nebo ležících v blízkosti od ní,” zejména „došlo k bezpříkladnému růstu importu obilovin, olejnatých kultur, vajec, drůbeže, cukru, jablečné šťávy, jahod, jablek, mouky, medu a testovin.”
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Moldavští farmáři žádají zákaz dovozu obilovin z Ukrajiny

pšenice - 42TČen
© Pearl PhotoPix/Shutterstock
Moldavská korporace Síla farmářů napsala dopis vládě, v kterém požádala zavedení dočasného zákazu na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a semen slunečnice z Ukrajiny.

Eurokomise uzavřela v pátek dohodu s Bulharskem, Maďarskem, Polskem, Rumunskem, a Slovenskem o importu zemědělské produkce z Ukrajiny. Dohoda stanoví zrušení v těchto zemích jednostranných restrikcí a dočasný zákaz na import pšenice, kukuřice, řepky a semen slunečnice. Výměnou za to slíbili farmářům balíček pomoci v hodnotě 100 milionů eur.

„Pokud naše úřady nepodniknou rychle analogická opatření (pozn. dočasný zákaz importu), drobní a střední farmáři nevyhnutelně zbankrotují, protože jsou poškození také dalšími krizemi… Korporace žádá vyhlášení dočasného zákazu na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a semene slunečnice z Ukrajiny,” praví se na stránce farmářů na sociální síti

Farmáři také trvají na vytvoření tvrdého nástroje kontroly nad tranzitem ukrajinské produkce za účelem zamezení pašování. Žádají představitele úřadů, aby urychlili jednání s EU, aby moldavští farmáři mohli dostat odškodné.

„Naše úřady jsou povinné jednat především v národních zájmech místních farmářů a venkovských obyvatel. Ekonomická destabilizace v zemi ovlivní nepřímo sociální a politickou stabilizaci, což vůbec nepomůže Ukrajině,” praví se v dopise farmářů.

Premiéři řady zemí EU se koncem března obrátili na hlavu Eurokomise Ursulu von der Leyenovou se žádostí o zásah do krize způsobené velkým množstvím ukrajinských obilovin. V dopise premiérů Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska se pravilo, že problémy souvisí se značným zvýšením dodávek ukrajinské produkce na trhy členských zemí EU, zvlášť hraničících s Ukrajinou nebo ležících v blízkosti od ní,” zejména „došlo k bezpříkladnému růstu importu obilovin, olejnatých kultur, vajec, drůbeže, cukru, jablečné šťávy, jahod, jablek, mouky, medu a testovin.”