Obchodní řetězce vydělávají na rohlíku až 100procentní marže
K tomu, kdo diktuje podmínky na českém trhu a zda jsou zachované jeho základní principy, aby nedocházelo k dominantnímu postavení konglomerátů, byl včera v přímém přenosu české televizí dotázán europoslanec Martin Hlaváček (nestr. za ANO).
„Máme tu 33 tisíce zemědělců, osm a půl tisíce potravinářských podniků, a pak máme pět až šest obchodních řetězců, které prodají 90 procent potravin. Je evidentní, že tu máme oligopolní postavení, a to je ten problém,“ řekl europoslanec.
Pro příklad porušování základních principů a zneužívání postavení na českém trhu dle Hlaváčka není potřeba daleko chodit. Dominantní podíl na celou Evropu je dle jeho slov 40 procent, ale takový podíl na trhu s potravinami v Česku nemá prý nikdo.
„Pohádky o tom, jak se tvoří ceny potravin, mají velmi krátký konec, pouze na dvou místech: první je komoditní burza, tj. na evropské úrovni, hlavně pro suroviny, a pak jsou to regály maloobchodních řetězců,“ uvedl europoslanec.
Na závěr Martin Hlaváček, než byl přerušen moderátorem, porovnal cenu rohlíku v pekárnách a supermarketech s cenami v samoobsluze. Podle něj cena rohlíku v prvních dvou se kolísá mezi 1,4 Kč až 1,6 za kus, kdežto ve velkém obchodním řetězci rohlík koupíte za 2,90 až 3,30 korun.
Na rohlíku obchodní řetězce tak mají obchodní přirážku zhruba 100 procent, když to potravináři mají pouhých jedno až tři procenta.
Nepřiměřená marže přitom v České republice není protizákonná. Pro postih řetězce by musel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže najít důkazy o existenci kartelové dohody nebo zneužití dominantního postavení.