https://42tcen.com/index.php/entry/odbornik-eu-nedokaze-nahradit-rusky-plyn-dodavkami-z-nigerie
Odborník: EU nedokáže nahradit ruský plyn dodávkami z Nigérie
Odborník: EU nedokáže nahradit ruský plyn dodávkami z Nigérie
Plyn z Nigérie, který se má dodávat do členských zemí Evropské unie plánovaným Transsaharským plynovodem, nebude moci unii zcela nahradit nedostat... - 13.08.2023, 42TČen
2023-08-12T02:53:03
2023-08-13T08:07:05
EU
Plyn
Nigérie
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Plynovod-Maxim-Bogodvid.webp
Dohodu o výstavbě Transsaharského plynovodu podepsaly vlády Alžírska, Nigérie a Nigeru v roce 2009 kvůli vytvoření trasy dodávek potrubního plynu z Nigérie do Evropy přes Niger a Alžírsko, které by doplnily možnosti Nigérie ve výrobě zkapalněného zemního plynu (LNG). Po téměř třináctiletém blokování byl projekt obnoven v červenci roku 2022 na pozadí energetické krize v EU. Očekává se, že kapacita plynovodu bude činit 30 miliard kubíků plynu ročně. Hodnota projektu se odhaduje na 13 miliard USD. „Samozřejmě ne. Ten (plyn z Transsaharského plynovodu) to může částečně nahradit, nebude to však v daném okamžiku stačit. Evropská unie špatně vypracovala svou energetickou prognózu, protože nedokázala zachovat dodávky levného ruského potrubního plynu, a to je historická a strategická chyba,“ odpověděl Boutamine na otázku, jestli mohou dodávky plynu Transsaharským plynovodem stabilizovat evropský energetický trh. Boutamine zdůraznil, že projekt Transsaharského plynovodu, který byl dříve uznán za technicky a ekonomicky neodůvodněný kvůli rentabilnějším dodávkám ruského potrubního plynu, obnovily vlády Alžírska, Nigeru a Nigérie v červenci roku 2022 na pozadí vyostření energetické krize v řadě průmyslových zemí EU. „Rusko dodávalo do Evropy přes 155 miliard kubíků plynu, a kdyby byl plynovod Nord Stream 2 spuštěn, mohly by dodávky dosáhnout 210 krychlových metrů velmi levného potrubního plynu ročně… Projekt může samozřejmě prospět Nigérii, Nigeru, Alžírsku a Itálii (protože se může stát evropským hubem), nebude ale samozřejmě zajímat Francii, protože ta bude platit za tento plyn více, než zákazníci v Itálii,“ dodal odborník.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Odborník: EU nedokáže nahradit ruský plyn dodávkami z Nigérie

Plynovod - 42TČen
© Maxim Bogodvid
Plyn z Nigérie, který se má dodávat do členských zemí Evropské unie plánovaným Transsaharským plynovodem, nebude moci unii zcela nahradit nedostatek ruského plynu, prohlásil generální ředitel alžírské poradenské společnosti Ranadrill Choeib Boutamine.

Dohodu o výstavbě Transsaharského plynovodu podepsaly vlády Alžírska, Nigérie a Nigeru v roce 2009 kvůli vytvoření trasy dodávek potrubního plynu z Nigérie do Evropy přes Niger a Alžírsko, které by doplnily možnosti Nigérie ve výrobě zkapalněného zemního plynu (LNG). Po téměř třináctiletém blokování byl projekt obnoven v červenci roku 2022 na pozadí energetické krize v EU. Očekává se, že kapacita plynovodu bude činit 30 miliard kubíků plynu ročně. Hodnota projektu se odhaduje na 13 miliard USD.

„Samozřejmě ne. Ten (plyn z Transsaharského plynovodu) to může částečně nahradit, nebude to však v daném okamžiku stačit. Evropská unie špatně vypracovala svou energetickou prognózu, protože nedokázala zachovat dodávky levného ruského potrubního plynu, a to je historická a strategická chyba,“ odpověděl Boutamine na otázku, jestli mohou dodávky plynu Transsaharským plynovodem stabilizovat evropský energetický trh.

Boutamine zdůraznil, že projekt Transsaharského plynovodu, který byl dříve uznán za technicky a ekonomicky neodůvodněný kvůli rentabilnějším dodávkám ruského potrubního plynu, obnovily vlády Alžírska, Nigeru a Nigérie v červenci roku 2022 na pozadí vyostření energetické krize v řadě průmyslových zemí EU.

„Rusko dodávalo do Evropy přes 155 miliard kubíků plynu, a kdyby byl plynovod Nord Stream 2 spuštěn, mohly by dodávky dosáhnout 210 krychlových metrů velmi levného potrubního plynu ročně… Projekt může samozřejmě prospět Nigérii, Nigeru, Alžírsku a Itálii (protože se může stát evropským hubem), nebude ale samozřejmě zajímat Francii, protože ta bude platit za tento plyn více, než zákazníci v Itálii,“ dodal odborník.