https://42tcen.com/index.php/entry/odbornik-odhadl-sance-zaloby-ukrajiny-u-wto-proti-trem-zemim-eu
Odborník odhadl šance žaloby Ukrajiny u WTO proti třem zemím EU
Odborník odhadl šance žaloby Ukrajiny u WTO proti třem zemím EU
Žaloba Ukrajiny proti Maďarsku, Polsku a Slovensku u Světové obchodní organizace (WTO) bude sotva úspěšná, protože tyto země neomezily ukrajinský... - 27.09.2023, 42TČen
2023-09-27T11:09:21
2023-09-27T12:53:37
žaloba
Evropská unie
WTO
Ukrajina
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/dnj.png
„Podle mého názoru nemůže tato žaloba mít úspěch, protože Maďarsko jako samostatný stát neomezuje ukrajinský export. Maďarsko omezuje jenom dovoz do Maďarska. Takže formulace, že prý omezujeme ukrajinský export, v podstatě není podložena fakty. Protože i nadále podporujeme tranzit ukrajinských výrobků… Nelze odmítnout zemi právo zavádět jakási vnitřní omezení z hlediska ochrany trhu,“ řekl Bidló. Podle jeho slov má Budapešť otázky, pokud jde o veterinární kontrolu a fytosanitní zpracování některých ukrajinských zemědělských výrobků a také o bezpečnost jejich výroby. Žádná konkrétní obvinění ze strany Ukrajiny předložena nebyla, je to spíše politický tlak, podotkl odborník. „Po několik měsíců to viselo ve vzduchu, a teď bylo konečně řečeno konkrétně, že je spíše třeba zavést na úrovni EU opatření na podporu tranzitu ukrajinského exportu ke konečným spotřebitelům, bylo by to podle mého pravděpodobnější,“ soudí zdroj agentury. Bidló oznámil, že maďarský obilní trh je orientován hlavně na export, protože úroda obilnin obyčejně značně převyšuje poptávku uvnitř země. „Ze dvou hlavních obilnin – pšenice a kukuřice – se dostávalo přibližně 40 % úrody na exportní trh. Po zapojení do EU v roce 2004 se dostává jejich drtivá většina do západní Evropy. Nejvíce do Itálie, a přibližně ve stejných dílech do Rakouska, Německa a Nizozemska,“ řekl odborník. „V roce 2022 byla situace výjimečná kvůli suchu v Maďarsku, v důsledku toho musela Budapešť pšenici a zejména kukuřici dovážet. Kukuřice bylo v Maďarsku sklizeno 2,5 milionu tun místo obvyklých 7 až 8 milionů, a proto byl import 1,5 až 2 milionů tun v každém případě odůvodněn,“ dodal Bidló. „A nynější situace je celkem jiná, účastní se toho nejen Maďarsko, ale také Polsko, Slovensko a zčásti také Rumunsko a Bulharsko. Letošní úroda uspokojuje potřeby země, a proto by se ocitlo potenciální obilí z Ukrajiny na takovém trhu, kde byl původně přebytek, důvod k exportu. Přímým následkem toho by bylo snížení cen,“ řekl. Evropská komise se rozhodla 15. září neprodloužit omezení dovozu čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika pohraničních zemí EU, zavázala ale Kyjev, aby zavedl opatření pro kontrolu exportu. Poté úřady Slovenska, Maďarska a Polska prohlásily, že zákaz prodlužují jednostranně. Maďarsko prodloužilo mj. zákaz na národním základě, na seznamu zakázaných je 24 druhů zemědělské produkce. Kromě obilnin jsou to různé druhy masa, drůbež, vejce, med, zelenina a víno. Ukrajina v souvislosti s tím podala žalobu u WTO. Tři členské země EU na to prohlásily, že budou bojkotovat zasedání koordinační platformy pro ukrajinské obilí.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Odborník odhadl šance žaloby Ukrajiny u WTO proti třem zemím EU

Budova WTO - 42TČen
© Foto Alex Vetvicky
Žaloba Ukrajiny proti Maďarsku, Polsku a Slovensku u Světové obchodní organizace (WTO) bude sotva úspěšná, protože tyto země neomezily ukrajinský export, ale použily zákonných opatření na ochranu vnitřního trhu, řekl maďarský odborník pro obilní trh Gábor Bidló.

„Podle mého názoru nemůže tato žaloba mít úspěch, protože Maďarsko jako samostatný stát neomezuje ukrajinský export. Maďarsko omezuje jenom dovoz do Maďarska. Takže formulace, že prý omezujeme ukrajinský export, v podstatě není podložena fakty. Protože i nadále podporujeme tranzit ukrajinských výrobků… Nelze odmítnout zemi právo zavádět jakási vnitřní omezení z hlediska ochrany trhu,“ řekl Bidló.

Podle jeho slov má Budapešť otázky, pokud jde o veterinární kontrolu a fytosanitní zpracování některých ukrajinských zemědělských výrobků a také o bezpečnost jejich výroby. Žádná konkrétní obvinění ze strany Ukrajiny předložena nebyla, je to spíše politický tlak, podotkl odborník.

„Po několik měsíců to viselo ve vzduchu, a teď bylo konečně řečeno konkrétně, že je spíše třeba zavést na úrovni EU opatření na podporu tranzitu ukrajinského exportu ke konečným spotřebitelům, bylo by to podle mého pravděpodobnější,“ soudí zdroj agentury.

Bidló oznámil, že maďarský obilní trh je orientován hlavně na export, protože úroda obilnin obyčejně značně převyšuje poptávku uvnitř země.

„Ze dvou hlavních obilnin – pšenice a kukuřice – se dostávalo přibližně 40 % úrody na exportní trh. Po zapojení do EU v roce 2004 se dostává jejich drtivá většina do západní Evropy. Nejvíce do Itálie, a přibližně ve stejných dílech do Rakouska, Německa a Nizozemska,“ řekl odborník.

„V roce 2022 byla situace výjimečná kvůli suchu v Maďarsku, v důsledku toho musela Budapešť pšenici a zejména kukuřici dovážet. Kukuřice bylo v Maďarsku sklizeno 2,5 milionu tun místo obvyklých 7 až 8 milionů, a proto byl import 1,5 až 2 milionů tun v každém případě odůvodněn,“ dodal Bidló.

„A nynější situace je celkem jiná, účastní se toho nejen Maďarsko, ale také Polsko, Slovensko a zčásti také Rumunsko a Bulharsko. Letošní úroda uspokojuje potřeby země, a proto by se ocitlo potenciální obilí z Ukrajiny na takovém trhu, kde byl původně přebytek, důvod k exportu. Přímým následkem toho by bylo snížení cen,“ řekl.

Evropská komise se rozhodla 15. září neprodloužit omezení dovozu čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika pohraničních zemí EU, zavázala ale Kyjev, aby zavedl opatření pro kontrolu exportu. Poté úřady Slovenska, Maďarska a Polska prohlásily, že zákaz prodlužují jednostranně.

Maďarsko prodloužilo mj. zákaz na národním základě, na seznamu zakázaných je 24 druhů zemědělské produkce. Kromě obilnin jsou to různé druhy masa, drůbež, vejce, med, zelenina a víno. Ukrajina v souvislosti s tím podala žalobu u WTO. Tři členské země EU na to prohlásily, že budou bojkotovat zasedání koordinační platformy pro ukrajinské obilí.