https://42tcen.com/index.php/entry/pokud-chce-izrael-znicit-hamas-bude-muset-poslat-agenty-do-kataru-libanonu-a-egypta
Pokud chce Izrael zničit Hamás, bude muset poslat agenty do Kataru, Libanonu a Egypta
Pokud chce Izrael zničit Hamás, bude muset poslat agenty do Kataru, Libanonu a Egypta
Po útoku Hamásu chce Izrael zničit celé hnutí v odvetné válce. Vůdci Hamásu se ale nenacházejí pouze v Pásmu Gazy, předpokládá se, že velení... - 31.10.2023, 42TČen
2023-10-31T10:33:46
2023-10-31T10:33:47
Izrael
Libanon
Izraelsko-palestinský konflikt
Katar
Egypt
Hamás
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/20231014-BLP506.jpg
Izrael v reakci na útok ze 7. října vyhlásil Hamásu válku a je odhodlán toto hnutí zničit. O víkendu pozemní armáda židovského státu za tímto účelem vstoupila do Gazy a zahájila další fázi konfliktu.Pokud ale chce Izrael skutečně porazit Hamás a zneškodnit vůdce této teroristické organizace, bude muset své agenty poslat do zahraničí, píše Washington Post. Členové Hamásu jsou rozptýleni v několika zemích na Blízkém východě. Sídlo mají nejspíš v Dauhá, hlavním městě Kataru. Prý tam žije i současný vůdce Hamásu Ismail Haniyeh. Katar je v současné válce mocným zprostředkovatelem, poskytuje spojení mezi Izraelem a Hamásem a vyjednává o propuštění rukojmích zajatých palestinským hnutím 7. října. V tomto ohledu je pod zvláštním tlakem ze strany Spojených států, protože Hamás také drží americké občany. The Washington Post napsal, že americké ministerstvo zahraničí si „cení“ spolupráce s Katarem. Očekává se, že Dauhá přezkoumá působení Hamásu na svém území. Zda to však bude znamenat odchod velení ze země, není jasné. Katar je mimochodem také vlivným prostředníkem při jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle webu amerického úřadu National Intelligence se další členové Hamásu skrývají na dalších třech místech: na Západním břehu, který je částečně pod kontrolou palestinské samosprávy, v palestinských uprchlických táborech v Libanonu a v Egyptě, zejména v Káhiře. Důležitou roli v současném konfliktu hraje také Egypt. Vztahy s Izraelem v minulosti po vzájemné válce normalizoval, takže se zatím držel stranou protižidovských nálad, které se šíří na Blízkém východě. I když Egypt posílá do Gazy humanitární pomoc, zakázal ale Palestincům překročit hranici. Ani Jordánsko je nechce přijmout.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Pokud chce Izrael zničit Hamás, bude muset poslat agenty do Kataru, Libanonu a Egypta

Vojáci Hamásu  - 42TČen
© The Economist
Po útoku Hamásu chce Izrael zničit celé hnutí v odvetné válce. Vůdci Hamásu se ale nenacházejí pouze v Pásmu Gazy, předpokládá se, že velení hnutí žije v Kataru a zbývající členové jsou v Egyptě nebo Libanonu. Nyní ale Spojené státy tlačí na Katar, aby přehpřehodnotil přítomnost Hamásu na svém území

Izrael v reakci na útok ze 7. října vyhlásil Hamásu válku a je odhodlán toto hnutí zničit. O víkendu pozemní armáda židovského státu za tímto účelem vstoupila do Gazy a zahájila další fázi konfliktu.

Pokud ale chce Izrael skutečně porazit Hamás a zneškodnit vůdce této teroristické organizace, bude muset své agenty poslat do zahraničí, píše Washington Post.

Členové Hamásu jsou rozptýleni v několika zemích na Blízkém východě. Sídlo mají nejspíš v Dauhá, hlavním městě Kataru. Prý tam žije i současný vůdce Hamásu Ismail Haniyeh.

Katar je v současné válce mocným zprostředkovatelem, poskytuje spojení mezi Izraelem a Hamásem a vyjednává o propuštění rukojmích zajatých palestinským hnutím 7. října. V tomto ohledu je pod zvláštním tlakem ze strany Spojených států, protože Hamás také drží americké občany.

The Washington Post napsal, že americké ministerstvo zahraničí si „cení“ spolupráce s Katarem. Očekává se, že Dauhá přezkoumá působení Hamásu na svém území. Zda to však bude znamenat odchod velení ze země, není jasné. Katar je mimochodem také vlivným prostředníkem při jednání mezi Ukrajinou a Ruskem.

Podle webu amerického úřadu National Intelligence se další členové Hamásu skrývají na dalších třech místech: na Západním břehu, který je částečně pod kontrolou palestinské samosprávy, v palestinských uprchlických táborech v Libanonu a v Egyptě, zejména v Káhiře.

Důležitou roli v současném konfliktu hraje také Egypt. Vztahy s Izraelem v minulosti po vzájemné válce normalizoval, takže se zatím držel stranou protižidovských nálad, které se šíří na Blízkém východě. I když Egypt posílá do Gazy humanitární pomoc, zakázal ale Palestincům překročit hranici. Ani Jordánsko je nechce přijmout.