https://42tcen.com/index.php/entry/politici-byli-nicim-nehajenou-lovnou-zveri-poslanec-nr-sr-zprehlednil-novy-zakon-lex-atentat
„Politici byli ničím nehájenou lovnou zvěří.“ Poslanec NR SR zpřehlednil nový zákon lex atentát
„Politici byli ničím nehájenou lovnou zvěří.“ Poslanec NR SR zpřehlednil nový zákon lex atentát
Národní rada SR 27. 6. schválila lex atentát. Balík opatření má zvýšit bezpečnost a dát jasné mantinely organizátorům veřejných shromáždě... - 28.06.2024, 42TČen
2024-06-28T03:54:47
2024-06-30T01:47:18
Atentát na Fica
Roman Michelko
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1719582882_Roman-Michelko-01.jpg
Zákon nově zakazuje shromáždění v místech určených převážně pro bydlení kvůli ohrožení práva na soukromí a klidné užívání bydlení větším počtem osob. Dojde k zákazu shromáždění, během kterých mohou nastat střety s účastníky dříve oznámeného shromáždění. „Za hlavní pokládám zákaz demonstrací před bydlením politiků. Byl to absolutní hyenizmus, který zavedl Matovič (OĽaNO), kdy demonstroval před domem bývalého předsedy parlamentu Pavola Paška. Je to hyenistické, protože jsou šikanované rodiny politiků, jejich sousedé a podobně. Toto ve slušné společnosti nemá být. Stejně jsme chtěli, aby i pietní místa byla stejným způsobem chráněná, aby např. na Slavíně nemohly proti tomu být demonstrace, které by rozbíjely pietní akty,“ vysvětlil pro neČT24 poslanec a předsedy výboru pro kulturu a média Roman Michelko. Nový zákon mimo jiné zavádí doživotní rentu pro prezidenta, předsedu Národní rady či premiéra. Politik vysvětlil podmínky, na základě kterých na to mají nárok:„Doživotní renta bude platná pro dlouholeté, nikoliv náhodné politiky typu dvojnásobný premiér, dvojnásobný šéf parlamentu.“ Michelko také promluvil o další části zákona, který se nyní připravuje. „Součástí lex atentát je právní odpověď, kdy politici mají šanci, když je o nich publikovaná nepravdivá pravdu zkreslující informace, aby ve stejném rozsahu a ve stejném místě byla daná oprava. Média by měla nést břemeno důkazů. Budeme chtít, aby během 30 dnů bylo jasně rozhodnuto, zda jsou povinné nebo ne. Jestli není důkaz, tak bude sankce,“ podotkl Michelko. Odpůrci zákona z opoziční strany KDH vyčítají zákonodárcům, že legislativa byla zavedena v poměrně vysoké rychlosti (nabude účinnosti od 15. července) a byla projednaná ve zkrácené době. Tato kritika Michelka nepřekvapuje. „Zákon vznikl jako reakce na atentát. Bylo potřeba s tím něco dělat, protože už z toho byla psychóza. Politici byli ničím nehájenou lovnou zvěří. Šlo o zkrácené legislativní konání. Legislativci z vlády stanovili termín na 15. 7. proto, aby měl prezident dost času na podpis,“ řekl politik. Podle opozice lex atentát údajně ohrožuje ústavní práva občanů. Tato reakce byla podle Michelky očekávaná: „Tak je to populizmus. Samozřejmě, že tento zákon není populární mezi částí veřejností. Čekali jsme, že opozice bude zkrátka vyvíjet podobné aktivity. Věřím, že prezident ji nevyslyší. Nevidím, v jakém smyslu zákon svobodu slova porušuje. Shromáždění mohou být, ale zkrátka ne na prostorech, které vyložené úzce souvisí s bydlením politiků. Už dneska demonstrace nejsou před veřejnými budovami minimálně 150 metrů. KDH dělá klasickou opoziční politiku, ví, že se to časti lidí nelibí, tak používá i takové metody.“
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Politici byli ničím nehájenou lovnou zvěří.“ Poslanec NR SR zpřehlednil nový zákon lex atentát

Roman Michelko, poslanec a předseda výboru Národní rady SR pro kulturu a média - 42TČen
© Facebook / Roman Michelko
Národní rada SR 27. 6. schválila lex atentát. Balík opatření má zvýšit bezpečnost a dát jasné mantinely organizátorům veřejných shromáždění. Poslanec Národní rady Roman Michelko promluvil s neČT24 o zákonu a kritice jeho oponentů. Přiblížil také další připravované legislativní kroky.

Zákon nově zakazuje shromáždění v místech určených převážně pro bydlení kvůli ohrožení práva na soukromí a klidné užívání bydlení větším počtem osob. Dojde k zákazu shromáždění, během kterých mohou nastat střety s účastníky dříve oznámeného shromáždění.

„Za hlavní pokládám zákaz demonstrací před bydlením politiků. Byl to absolutní hyenizmus, který zavedl Matovič (OĽaNO), kdy demonstroval před domem bývalého předsedy parlamentu Pavola Paška. Je to hyenistické, protože jsou šikanované rodiny politiků, jejich sousedé a podobně. Toto ve slušné společnosti nemá být. Stejně jsme chtěli, aby i pietní místa byla stejným způsobem chráněná, aby např. na Slavíně nemohly proti tomu být demonstrace, které by rozbíjely pietní akty,“ vysvětlil pro neČT24 poslanec a předsedy výboru pro kulturu a média Roman Michelko.

Nový zákon mimo jiné zavádí doživotní rentu pro prezidenta, předsedu Národní rady či premiéra. Politik vysvětlil podmínky, na základě kterých na to mají nárok:„Doživotní renta bude platná pro dlouholeté, nikoliv náhodné politiky typu dvojnásobný premiér, dvojnásobný šéf parlamentu.“

Michelko také promluvil o další části zákona, který se nyní připravuje. „Součástí lex atentát je právní odpověď, kdy politici mají šanci, když je o nich publikovaná nepravdivá pravdu zkreslující informace, aby ve stejném rozsahu a ve stejném místě byla daná oprava. Média by měla nést břemeno důkazů. Budeme chtít, aby během 30 dnů bylo jasně rozhodnuto, zda jsou povinné nebo ne. Jestli není důkaz, tak bude sankce,“ podotkl Michelko.

Odpůrci zákona z opoziční strany KDH vyčítají zákonodárcům, že legislativa byla zavedena v poměrně vysoké rychlosti (nabude účinnosti od 15. července) a byla projednaná ve zkrácené době. Tato kritika Michelka nepřekvapuje.

„Zákon vznikl jako reakce na atentát. Bylo potřeba s tím něco dělat, protože už z toho byla psychóza. Politici byli ničím nehájenou lovnou zvěří. Šlo o zkrácené legislativní konání. Legislativci z vlády stanovili termín na 15. 7. proto, aby měl prezident dost času na podpis,“ řekl politik.

Podle opozice lex atentát údajně ohrožuje ústavní práva občanů. Tato reakce byla podle Michelky očekávaná: „Tak je to populizmus. Samozřejmě, že tento zákon není populární mezi částí veřejností. Čekali jsme, že opozice bude zkrátka vyvíjet podobné aktivity. Věřím, že prezident ji nevyslyší. Nevidím, v jakém smyslu zákon svobodu slova porušuje.

Shromáždění mohou být, ale zkrátka ne na prostorech, které vyložené úzce souvisí s bydlením politiků. Už dneska demonstrace nejsou před veřejnými budovami minimálně 150 metrů. KDH dělá klasickou opoziční politiku, ví, že se to časti lidí nelibí, tak používá i takové metody.“