„Kšefty načierno a žiadne mýtne.“ Slováci sa pripojili k protestu proti ukrajinskej konkurencii
Predstavitelia slovenských a poľských dopravcov sa zúčastnili hodinového štrajku na
východnej hranici Vyšné Nemecké-Užhorod. Podľa tlačovej správy UNAS bolo cieľom požiadať Európsku komisiu pre dopravu, aby okamžite zaviedla pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti „padajú na ústa“ a nevedia im konkurovať.
Ku štrajku sa vyjadril predseda slovenskej únie Stanislav Skála. „Včera sme boli aj
za veľvyslancom. Ukrajina už trošku pochopila situáciu z pohľadu našej strany. Musia sa zaviesť povolenky, pretože nakladali kapotáž a škodili nám, dochádzalo tam k „rôznym veciam „načierno“. Na čo chodíme do EÚ? Prakticky štát dochádzal o peniaze ako na ukrajinskej strane, tak aj na našej strane. Bolo to vcelku zložité, ale dúfame, že sa to vyrieši,” poznamenal Skála.
Podľa slov Skály sa slovenskí autodopravcovia pripojili k protestu Poľska aj v sobotu večer. Poľskí dopravcovia majú povolenie na štrajk do 15. januára. Na rozdiel od susedného štátu, Slovensko dalo výstrahu iba na jednu hodinu s tým, že bol uzavretý hraničný priechod z ukrajinskej strany.
Predseda UNASu poznamenal, že teraz dochádza na hraniciach k veľkým zápcham a časovým oneskoreniam.
„Na ukrajinskej strane podľa slov veľvyslanca bolo nahlásených zhruba 800 vozidiel a z našej strany už bolo nahlásených približne tisíc päťsto vozidiel. Myslím, že najmä na hranici s Poľskom je asi 500 vozidiel zablokovaných. Odhadujeme, že je zablokovaných asi päť tisíc áut,“ povedal neČT24 predseda únie.
K stretnutiu s ukrajinským veľvyslancom Skála dodal, že sa dohodli na tom, že
v jednaniach sa bude pokračovať v pondelok. Únia Autodopravcov Slovenska už poslala návrhy riešení dopravnej situácie do Bruselu a čaká, ako a či na ne bude reagovať.
Doprava „načierno“ a žiadne mýtne
Skála sa tiež v komentári podrobnejšie dotkol aktuálnych problémov logistiky
medzi Ukrajinou a EÚ.
„My sme navrhli, aby sa treťoštátne povolenky síce vydávali, ale s tým, aby sa nerobila u nás kapotáž. Keď to treťoštátne povolenie vydajú, tak my prakticky dochádzame o tú prácu. Teraz nebolo žiadne povolenie, takže oni si robili, čo chceli. Oni prišli, naložili si náklad na Slovensku, previezli ho napríklad do Talianska, potom ho previezli do Francúzska, z Francúzka zase sem, a tým pádom neboli kontrolovateľní. Takže nemuseli ukrajinskému štátu odvádzať vôbec žiadne dane prakticky. Bohužiaľ, keď platili tu peniaze načierno, tak všetko to bolo neoficiálne,” opísal situáciu Skála.
Okrem toho veľmi zriedka ukrajinskí dopravcovia platili mýto, čo spôsobilo škody aj Slovensku.
„U nás niekedy ani neplatili mýto. To bol ďalší problém v mýtnom systéme. Keď jazdíte zadarmo a platíte 0.19 centa pre Slováka, tým pádom sme automaticky mali vysoké náklady voči Ukrajine. Pokiaľ máme vysoké náklady, tak nie sme konkurencieschopní voči ukrajinským dopravcom. V takej situácii musíme odstaviť vozidlá a prepúšťať ľudí. Toto je celý problém. Ale čo bude ďalej? Čo bude s dopravou? Nad týmto sa nikto nezamýšľa. Pani Von der Leyenová podľa mňa vystrelila patrón bez toho, že by niekde trafila,” povedal na záver Skála.