https://42tcen.com/index.php/entry/riskovat-zdravi-obcanu-je-hazardem-vlady-spd-zada-o-okamzity-zakaz-dovozu-ukrajinskeho-obili
„Riskovat zdraví občanů je hazardem vlády." SPD žádá o okamžitý zákaz dovozu ukrajinského obilí
„Riskovat zdraví občanů je hazardem vlády." SPD žádá o okamžitý zákaz dovozu ukrajinského obilí
Současnou krizi s ukrajinským obilím by měly řešit státy V4 společně a to na základě zákazu dalšího dovozu, domnívá se poslanec za SPD Oldři... - 22.04.2023, 42TČen
2023-04-22T03:51:08
2023-06-01T09:19:47
Názory
Oldřich Černý
Ukrajina
Obilí
SPD
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/12923575.jpg
Jaké řešení situace s ukrajinským obilím navrhuje SPD? Oldřich Černý: Situace je docela vážná a strkat hlavu do písku není řešení. Podle našeho názoru by se měla Česká republika připojit ke státům V4 a dalším východoevropským zemím, které se rozhodly na základě zjištěného stavu okamžitě zakázat dovoz ukrajinského obilí. Riskovat zdraví našich spoluobčanů je hazardem této vlády a ministra zemědělství Nekuly. Podle ministra zemědělství Nekuly je ČR soběstačná v produkci obilí, včetně pšenice, dokáže vyrobit 160 % vlastní spotřeby. Proč se sem podle Vás dováží mouka ze zahraničí? To také nechápeme, protože naši zemědělci mají plné sýpky, které potřebují vyprázdnit a ukrajinské obilí prodávané za velmi nízké ceny jim tuto možnost opravdu nedává. Ostatní státy si chrání veškerou svou produkci a také své zemědělce, ale naše vláda na to nemá čas, ona zachraňuje svět… Představuje ukrajinské obilí a celkově potraviny z Ukrajiny hrozbu pro české zemědělce? Naše soběstačnost v produkci obilí může být těmito kroky velmi poškozena. Na současné situaci vydělávají hlavně spekulanti, kteří způsobují nekontrolovatelný přesun obilí napříč zeměmi s vidinou vysokých zisků. A protože EU na rok zrušila cla na všechny potravinářské a zemědělské produkty z Ukrajiny, které putují do členských států, nedá se těmto cenám konkurovat. Dalším faktorem je, že při pěstování se na Ukrajině nedodržují předpisy EU. Používají se třeba zakázané pesticidy a nevhodné je i skladování a přeprava obilí. Právě to zvyšuje riziko kontaminace a tvorby plísní… Do toho i naše média uvádí, že obrovský zmatek navíc způsobili v Polsku právě spekulanti vydávající technické obilí, nevhodné ke krmení i ke konzumaci, za potravinářské. A nedostatek kontrol kvality a nezávadnosti k tomu přispívá. Je podle Vás česká vláda ochotná kvůli solidaritě s Ukrajinou riskovat zdravím vlastních občanů? Nemyslím si, ale laxnost k dané problematice může způsobit v případě kontaminovaného obilí vážné zdravotní problémy nám všem. Vždyť nikdo neví, co má kontrolovat. Ukrajinské obilí se již v Polsku zpracovávalo, míchalo s polským obilím a mnohokrát přebalovalo. Vznikla mouka, těstoviny a další výrobky. Odborníci již upozorňují, a naše média tuto informaci také uvádějí, že pokud se obilí a kukuřice vypěstované bez dodržování nařízení a norem EU podává jako krmná směs, může být kontaminováno jak maso, tak třeba i vajíčka.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Riskovat zdraví občanů je hazardem vlády." SPD žádá o okamžitý zákaz dovozu ukrajinského obilí

12923575.jpg - 42TČen
© depositphotos.com
Současnou krizi s ukrajinským obilím by měly řešit státy V4 společně a to na základě zákazu dalšího dovozu, domnívá se poslanec za SPD Oldřich Černý. Vysvětlil, kdo na současné situaci vydělává, čím je kontaminované obilí pro místní zemědělce a spotřebitele nebezpečné.

Jaké řešení situace s ukrajinským obilím navrhuje SPD?

Oldřich Černý: Situace je docela vážná a strkat hlavu do písku není řešení. Podle našeho názoru by se měla Česká republika připojit ke státům V4 a dalším východoevropským zemím, které se rozhodly na základě zjištěného stavu okamžitě zakázat dovoz ukrajinského obilí. Riskovat zdraví našich spoluobčanů je hazardem této vlády a ministra zemědělství Nekuly.

Podle ministra zemědělství Nekuly je ČR soběstačná v produkci obilí, včetně pšenice, dokáže vyrobit 160 % vlastní spotřeby. Proč se sem podle Vás dováží mouka ze
zahraničí?

To také nechápeme, protože naši zemědělci mají plné sýpky, které potřebují vyprázdnit a ukrajinské obilí prodávané za velmi nízké ceny jim tuto možnost opravdu nedává.
Ostatní státy si chrání veškerou svou produkci a také své zemědělce, ale naše vláda na to nemá čas, ona zachraňuje svět…

Představuje ukrajinské obilí a celkově potraviny z Ukrajiny hrozbu pro české zemědělce?

Naše soběstačnost v produkci obilí může být těmito kroky velmi poškozena. Na současné situaci vydělávají hlavně spekulanti, kteří způsobují nekontrolovatelný přesun obilí napříč zeměmi s vidinou vysokých zisků. A protože EU na rok zrušila cla na všechny potravinářské a zemědělské produkty z Ukrajiny, které putují do členských států, nedá se těmto cenám konkurovat.

Dalším faktorem je, že při pěstování se na Ukrajině nedodržují předpisy EU. Používají se třeba zakázané pesticidy a nevhodné je i skladování a přeprava obilí. Právě to zvyšuje riziko kontaminace a tvorby plísní…

Do toho i naše média uvádí, že obrovský zmatek navíc způsobili v Polsku právě spekulanti vydávající technické obilí, nevhodné ke krmení i ke konzumaci, za potravinářské. A nedostatek kontrol kvality a nezávadnosti k tomu přispívá.

Je podle Vás česká vláda ochotná kvůli solidaritě s Ukrajinou riskovat zdravím vlastních
občanů?

Nemyslím si, ale laxnost k dané problematice může způsobit v případě kontaminovaného obilí vážné zdravotní problémy nám všem. Vždyť nikdo neví, co má kontrolovat. Ukrajinské obilí se již v Polsku zpracovávalo, míchalo s polským obilím a mnohokrát přebalovalo. Vznikla mouka, těstoviny a další výrobky. Odborníci již upozorňují, a naše média tuto informaci také uvádějí, že pokud se obilí a kukuřice vypěstované bez dodržování nařízení a norem EU podává jako krmná směs, může být kontaminováno jak maso, tak třeba i vajíčka.