„Se státními pohřby by se mělo šetřit.“ Štěpánek vysvětlil, co získá koalice poctou knížete na Hradě
O mnohostranné osobnosti a kariéře knížete promluvili vesměs všichni přední politici. Nemalé pozdvižení na sociálních sítích způsobilo i rozhodnutí státníků o formátu pohřbu bývalého ministra zahraničí. Souvisí tato nabídka s politickou příslušností členů současného kabinetu, která vnímá hraběte jako svého hrdinu? Lze říci, že vláda tímto rozhodnutím do jisté míry využila svého postavení?
K dotazu se vyjádřil první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek.
„Ano, vláda zneužívá svého postavení, aby zemřelému politikovi poskytla větší aureolu, než si historicky zaslouží, a zároveň maličko přifoukla zoufale uvadající svaly jedné z vládních stran. Já si naopak myslím, že se státními pohřby či s pohřby se státními poctami by se mělo spíše šetřit. Zvláště pak, když jak péro z gauče trčí z takového rozhodnutí politická účelovost.
Přemýšlející a nezapomínající lidé si pak oprávněně kladou otázku, kde je ona hranice, že se takové pocty má zemřelé osobnosti dostat? Opravdu k tomu stačí být bývalým předsedou jedné nepříliš populární politické strany a zároveň zavřít oči třeba nad za podivných okolností knížetem zprivatizovanou a posléze se značným ziskem střelenou Becherovkou?“, ptá se Petr Štěpánek.
Zakladatel strany TOP-09 a bývalý hradní kancléř zemřel 12. listopadu ve Vídni, kde strávil zhruba týden mezi příbuznými. 85letý politik byl poslední dobu hospitalizován kvůli zdravotním potížím. Podle oznámení rodiny bude jeho rakev během tří dnů vystavena veřejnosti v kostele Maltézských rytířů Panny Marie v Praze.