https://42tcen.com/index.php/entry/ukrajina-uvedla-v-omyl-soud-osn-rekl-zastupce-ruske-federace
Ukrajina uvedla v omyl soud OSN, řekl zástupce Ruské federace
Ukrajina uvedla v omyl soud OSN, řekl zástupce Ruské federace
Ukrajina a třetí země ve svých vystoupeních ohledně žaloby týkající se genocidy uváděly Mezinárodní soudní dvůr v některých otázkách v om... - 25.09.2023, 42TČen
2023-09-25T03:13:00
2023-09-25T08:51:40
Rusko
Genocida
Mezinárodní soudní dvůr
Ukrajina
OSN
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/dddd.gif
„(Vyslechnutá minulý týden - pozn. red.) prohlášení odhalují skutečný cíl Ukrajiny a jejích příznivců – zatáhnout tento soud do projednání případu, který je mimo jeho jurisdikci. Rozhovorem o těchto otázkách, kterých se tato žaloba netýká, se zcela vyhnuli projednávání některých aspektů a v jiných tématech soud aktivně uváděli v omyl,“ řekla během soudního jednání. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes zahájil slyšení o žalobě Kyjeva vůči Moskvě z února 2022 za porušení úmluvy o genocidě kvůli speciální vojenské operaci na Ukrajině. Tento blok soudního jednání se zaměřuje na předběžné námitky vznesené Ruskem a potrvá do 27. září. Během jednání 20. září u soudu vystoupilo více než 30 západních zemí, z nichž všechny trvaly na tom, že soud OSN má pravomoce k projednávání tohoto případu. 26. února 2022, po zahájení speciální vojenské operace, podala Ukrajina žalobu na Rusko k Mezinárodnímu soudnímu dvoru. Řízení se týká Úmluvy o prevenci a trestání zločinu genocidy z roku 1948. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že žaloba je založena na „zvrácené logice“, a zdůraznil, že Západ zneužívá normy mezinárodního soudnictví. Ukrajinská strana ve svém prohlášení požádala soud o nařízení dočasných opatření. V usnesení ze dne 16. března 2022 soud vyzval Rusko, aby okamžitě pozastavilo svou vojenskou operaci na ukrajinském území, zajistilo, aby všechny ozbrojené formace, organizace a jednotlivci pod kontrolou Moskvy neprováděli žádné kroky k usnadnění speciální operace, a také vyzval obě strany, aby se zdržely jakéhokoli jednání, které by mohlo spor zhoršit nebo ztížit jeho vyřešení. Dne 3. října 2022 Rusko vzneslo předběžné námitky proti příslušnosti soudu a přípustnosti žaloby, a proto bylo řízení ve věci samé přerušeno. V červnu 2023 povolil Mezinárodní soudní dvůr více než 30 státům, aby se připojily k žalobě Ukrajiny proti Moskvě.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Ukrajina uvedla v omyl soud OSN, řekl zástupce Ruské federace

Budova Mezinárodního soudního dvora v Haagu - 42TČen
© Foto: Budova Mezinárodního soudního dvora v Haagu
Ukrajina a třetí země ve svých vystoupeních ohledně žaloby týkající se genocidy uváděly Mezinárodní soudní dvůr v některých otázkách v omyl, prohlásila Maria Zabolotskaja, zástupkyně ruské delegace u soudu a zástupkyně stálé představitelky Moskvy u světové organizace.

„(Vyslechnutá minulý týden - pozn. red.) prohlášení odhalují skutečný cíl Ukrajiny a jejích příznivců – zatáhnout tento soud do projednání případu, který je mimo jeho jurisdikci. Rozhovorem o těchto otázkách, kterých se tato žaloba netýká, se zcela vyhnuli projednávání některých aspektů a v jiných tématech soud aktivně uváděli v omyl,“ řekla během soudního jednání.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes zahájil slyšení o žalobě Kyjeva vůči Moskvě z února 2022 za porušení úmluvy o genocidě kvůli speciální vojenské operaci na Ukrajině. Tento blok soudního jednání se zaměřuje na předběžné námitky vznesené Ruskem a potrvá do 27. září.

Během jednání 20. září u soudu vystoupilo více než 30 západních zemí, z nichž všechny trvaly na tom, že soud OSN má pravomoce k projednávání tohoto případu.

26. února 2022, po zahájení speciální vojenské operace, podala Ukrajina žalobu na Rusko k Mezinárodnímu soudnímu dvoru. Řízení se týká Úmluvy o prevenci a trestání zločinu genocidy z roku 1948. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že žaloba je založena na „zvrácené logice“, a zdůraznil, že Západ zneužívá normy mezinárodního soudnictví.

Ukrajinská strana ve svém prohlášení požádala soud o nařízení dočasných opatření. V usnesení ze dne 16. března 2022 soud vyzval Rusko, aby okamžitě pozastavilo svou vojenskou operaci na ukrajinském území, zajistilo, aby všechny ozbrojené formace, organizace a jednotlivci pod kontrolou Moskvy neprováděli žádné kroky k usnadnění speciální operace, a také vyzval obě strany, aby se zdržely jakéhokoli jednání, které by mohlo spor zhoršit nebo ztížit jeho vyřešení.

Dne 3. října 2022 Rusko vzneslo předběžné námitky proti příslušnosti soudu a přípustnosti žaloby, a proto bylo řízení ve věci samé přerušeno.

V červnu 2023 povolil Mezinárodní soudní dvůr více než 30 státům, aby se připojily k žalobě Ukrajiny proti Moskvě.