Ukrajinská legie v Česku? Dočkali bychom se krvavých rvaček a explodujících aut, varuje Kotrba
Ministerstvo obrany České republiky zaujala tato polská iniciativa a od polské strany nyní „shromažďuje informace“. Co si o této iniciativě myslíte? Pokud bude podobný projekt ukrajinské legie realizován v Česku, jak chce vláda přimět bojovat za Ukrajinu muže, kteří od války uprchli?
Štěpán Kotrba: Nemyslím si, že by Česko chtělo následovat Polsko, kde je Ukrajinců násobně více. Český pracovní trh je absorboval velmi rychle. Jsou zvyklí tvrdě pracovat, většina z nich zde našla nějaké zázemí a díky blízkosti jazyků se rychle integrovali. Přijati byli vcelku dobře. Ale i kdyby... Česko může zrušit mužům sociální dávky, pokud je pobírají, nebo jim znemožnit přístup ke zdravotním službám, může i delegalizovat pobyt ukrajinských mužů v odvodovém věku zde. Donutilo by je to ke ztrátě jistot a přechodu do ilegality. Podpořilo by to konfliktnost jejich života tady. Dočkali bychom se krvavých rvaček, ukrajinských „naháněčů“ zabitých ve škarpě, dočkali bychom se explodujících ukrajinských aut.
Pro Ukrajince by nastala „Sofiina volba“ - museli by si vybrat mezi loajalitou ke kyjevskému režimu a loajalitou k sobě, k životu, ke své rodině. Rozhodnou-li se Ukrajinci žít, rozhodnou se zahodit ukrajinský pas a naplivat na Zelenského i jeho cizineckou legii. Budou bez pasu tvrdit, že jsou třeba Rusové, kteří uprchli před Putinem... Kdyby se rozhodli žít, rozhodnou se i pro ilegalitu. A budou ji bránit. Vrazit kudlu do žeber někomu, kdo by je chtěl násilím donutit vrátit se, není problém. Protože i český kriminál je lepší než ukrajinský zákop.
Proto si nemyslím, že by Česko chtělo realizovat nějaký donucovací scénář. Protože by se tak navíc ocitlo mimo mezinárodní právo, které uprchlíkovi před válkou dává právo nevrátit se. Zcela určitě by se našli čeští politici a právníci, kteří by pro bono rádi českou vládu zažalovali u mezinárodního soudu pro lidská práva.
Článek 15 bod 3 české Listiny základních práv a svobod. Tím je řečeno vše: „Nikdo nemůže být nucen vykonávat vojenskou službu, pokud je to v rozporu s jeho svědomím nebo s jeho náboženským vyznáním.“
Ale myslím, že Vladimír Putin polskému rozhodnutí tleská. Jak jinak vytřídit ty potřebné k denacifikaci zastřelením na bojišti od odrodilců a gastarbeiterů, kterým obrana vlasti nic neříká?
Bude se muset kvůli tomu eventuálně změnit zákon, budou-li chtít sloužit v této legii Ukrajinci s českým pasem?
Do Česka utíkali Ukrajinci především proto, aby do ukrajinské války nemuseli narukovat. A nemuseli umírat. Já předpokládám, že ti, kteří se takto odhodlali, mají i ukrajinský pas a jeho držení je opravňuje ke službě v ukrajinské armádě, i když mají český pas též. Ti kteří už ukrajinský pas nemají, už zapomněli, že jsou Ukrajinci, a netouží se vrátit...
Může to znamenat přímé zapojení České republiky do konfliktu? Jaké následky může mít tento krok pro bezpečnost státu?
Fakticky žádný. Česká republika se přímo do konfliktu nezapojila, nezapojuje a ani v nejbližší budoucnosti nijak nezapojí, pokud vím... Navíc... zanedlouho budou v Česku volby a pozice nyní vládních stran je tristní. Dá se očekávat obrat domácí, a zanedlouho po parlamentních volbách i zahraniční politiky.
Finský prezident uvedl, že přišel čas zahájit mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskou federací, protože Kyjev je v mnohem silnější pozici než před dvěma měsíci. Co si o tomto tvrzení myslíte?
Zahájit mírová jednání je dobré vždy. K tomu jsou potřeba ale vždy dva. Rusko nemá důvod polevit v obezřetném úsilí o zchudnutí evropských zemí cestou vojenské a ekonomické pomoci Ukrajině. Pokud Finsko chce, může začít konzultace k zahájení mírových jednání s kyjevským režimem... Je třeba vysvětlit Zelenskému, že se nejen vzdá Rusy „osvobozených“ území, ale vzdá se ještě širokého kordónu okolo, vzdá se budování armády s těžkými zbraněmi, zapomene na členství v NATO, a pak ztratí cenu i pro EU, neboť ekonomické ukazatele Ukrajiny toto členství vylučují. Uvidíme, kolik Ukrajinců ještě bude muset zemřít, než na to Zelenskyj přijde.
Stále častěji zaznívají prohlášení o nutnosti jednání. Jaké scénáře ukončení konfliktu nyní vidíte?
Stále stejný - očekávám obsazení Oděsy a přilehlého regionu Rusy, připojení Podněstří, kde je izolovaný ruský kontingent, a Gagauzie, kde si přejí připojení k Rusku. Tím se odřízne Ukrajina od moře. Pak může začít diskuze s Moldavskem o jeho neutrálním statutu. Jako velký ústupek a odměnu za mír bych viděl změnu statutu Oděsy na hanzovní město, za určitých podmínek přístupné i Ukrajině.