https://42tcen.com/index.php/entry/vedci-tvrdi-ze-klimaticke-zmeny-maji-na-cervencove-vlny-veder-ohromujici-vliv
Vědci tvrdí, že klimatické změny mají na červencové vlny veder „ohromující“ vliv
Vědci tvrdí, že klimatické změny mají na červencové vlny veder „ohromující“ vliv
Podle hodnocení vědců zveřejněného na stránkách World Weather Attribution sehrála změna klimatu způsobená člověkem „naprosto drtivou“ roli ... - 25.07.2023, 42TČen
2023-07-25T12:48:58
2023-07-25T10:32:08
Klimatické změny
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/heatwave-greece-credit-amna.jpg
Extrémní počasí způsobilo v průběhu července na celé planetě spoušť, přičemž teploty v Číně, Spojených státech a jižní Evropě překonaly teplotní rekordy, vyvolaly lesní požáry, nedostatek vody a nárůst počtu hospitalizací v důsledku horka. O víkendu byly z řeckého ostrova Rhodos evakuovány tisíce turistů, aby unikly lesním požárům způsobených rekordní vlnou veder. Podle studie World Weather Attribution, celosvětového týmu vědců, který zkoumá roli klimatických změn v extrémním počasí, by bez změny klimatu způsobené člověkem byly události tohoto měsíce „extrémně vzácné“. „Teploty v Evropě a Severní Americe by bez vlivu klimatických změn byly prakticky nemožné,“ uvedl Izidine Pinto z Nizozemského královského meteorologického institutu, jeden z autorů studie. „V Číně byla pravděpodobnost, že k tomu dojde, ve srovnání s minulostí asi padesátkrát vyšší.“ Tým World Weather Attribution odhadl, že rostoucí koncentrace skleníkových plynů způsobila, že evropská vlna veder byla o 2,5 stupně Celsia teplejší, než by jinak byla. Rovněž zvýšily severoamerickou vlnu veder o 2 °C a vlnu veder v Číně o 1 °C. Kromě přímého dopadu na lidské zdraví způsobilo horko podle vědců rozsáhlé škody na úrodě a ztrátách na hospodářských zvířatech, přičemž vážně postiženy byly úrody kukuřice a sóji v USA, mexický dobytek, olivy v jižní Evropě a také čínská bavlna. Odhadli, že pokud průměrná globální teplota stoupne o 2 °C nad úroveň před průmyslovou revolucí, budou se delší období extrémních veder vyskytovat každé dva až pět let. V současné době se odhaduje, že průměrné teploty vzrostly o více než 1,1 °C.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Vědci tvrdí, že klimatické změny mají na červencové vlny veder „ohromující“ vliv

heatwave-greece-credit-amna.jpg - 42TČen
© AMNA
Podle hodnocení vědců zveřejněného na stránkách World Weather Attribution sehrála změna klimatu způsobená člověkem „naprosto drtivou“ roli v extrémních vlnách veder, které tento měsíc zasáhly Severní Ameriku, Evropu a Čínu.

Extrémní počasí způsobilo v průběhu července na celé planetě spoušť, přičemž teploty v Číně, Spojených státech a jižní Evropě překonaly teplotní rekordy, vyvolaly lesní požáry, nedostatek vody a nárůst počtu hospitalizací v důsledku horka.

O víkendu byly z řeckého ostrova Rhodos evakuovány tisíce turistů, aby unikly lesním požárům způsobených rekordní vlnou veder.

Podle studie World Weather Attribution, celosvětového týmu vědců, který zkoumá roli klimatických změn v extrémním počasí, by bez změny klimatu způsobené člověkem byly události tohoto měsíce „extrémně vzácné“.

„Teploty v Evropě a Severní Americe by bez vlivu klimatických změn byly prakticky nemožné,“ uvedl Izidine Pinto z Nizozemského královského meteorologického institutu, jeden z autorů studie. „V Číně byla pravděpodobnost, že k tomu dojde, ve srovnání s minulostí asi padesátkrát vyšší.“

Tým World Weather Attribution odhadl, že rostoucí koncentrace skleníkových plynů způsobila, že evropská vlna veder byla o 2,5 stupně Celsia teplejší, než by jinak byla. Rovněž zvýšily severoamerickou vlnu veder o 2 °C a vlnu veder v Číně o 1 °C.

Kromě přímého dopadu na lidské zdraví způsobilo horko podle vědců rozsáhlé škody na úrodě a ztrátách na hospodářských zvířatech, přičemž vážně postiženy byly úrody kukuřice a sóji v USA, mexický dobytek, olivy v jižní Evropě a také čínská bavlna.

Odhadli, že pokud průměrná globální teplota stoupne o 2 °C nad úroveň před průmyslovou revolucí, budou se delší období extrémních veder vyskytovat každé dva až pět let. V současné době se odhaduje, že průměrné teploty vzrostly o více než 1,1 °C.