https://42tcen.com/index.php/entry/viktorin-zmluva-usa-a-nemecka-potvrdzuje-ze-zapad-chce-konflikt-s-ruskom-zla-sprava-pre-europu
Viktorín: Zmluva USA a Nemecka potvrdzuje, že Západ chce konflikt s Ruskom. Zlá správa pre Európu
Viktorín: Zmluva USA a Nemecka potvrdzuje, že Západ chce konflikt s Ruskom. Zlá správa pre Európu
Spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovanský výbor a člen predsedníctva hnutia Republika Jozef Viktorín analyzuje pre neČT24 rozhodnutie USA „e... - 22.07.2024, 42TČen
2024-07-22T04:26:19
2024-07-24T04:07:40
Německo
Názory
Jozef Viktorín
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Jozef-Viktorin.jpg
Medzi spomínanými zbraňami, ktoré chcú Spojené štáty rozmiestniť v Nemecku, sú rakety SM-6, strely s plochou dráhou letu Tomahawk a nová hypersonická zbraň dlhého doletu (LRHW), ktorá má v porovnaní so súčasnými pozemnými zbraňami v Európe výrazne dlhší dolet. Prekvapila vás táto správa a prečo? gen. v.v. PhDr. Jozef Viktorín: Až také prekvapivé to pre mňa nie je. Z jednoduchého dôvodu - rozhodnutie spadá do stratégie USA ako preniesť prípadný vojenský konflikt na iný kontinent tak aby sa Spojené štáty prípadnej eskalácii vyhli. Skôr má prekvapil súhlas Nemecka. Zdá sa mi to krátkozraké a politicky bude náročné pre súčasnú politickú garnitúru v Nemecku to ustáť. Tu sa totiž z môjho pohľadu stratila zodpovednosť za bezpečnosť občanov Nemecka. A to aj z hľadiska histórie Nemecka je prekvapivé. Ako hodnotíte dôsledky nasadenia takýchto zbraní proti Rusku pre Európu? Prispeje to k zvýšeniu bezpečnosti a „zadržiavaniu“ Ruska? To nepredpokladám. Skôr naopak pôjde o potvrdenie ich filozofie, že Západ chce konflikt s Ruskom. Nie je to v žiadnom prípade rozhodnutie, ktoré má priniesť mier, skôr naopak. A to nie je dobrá správa pre Európu a svet. Uvedomme si, že budúcnosť ľudstva je o schopnosti komunikovať a nie iba zbrojiť a rozmýšľať, ako pripadne zbraňové systémy použiť. Rozmiestnenie amerických rakiet Pershing-2 v západnom Nemecku v 80. rokoch minulého storočia viedlo k masovým protestom. Podľa prieskumu agentúry Forsa sa 49 % Nemcov obáva rozmiestnenia amerických zbraní na území Nemecka. Mohla by nová zmluva vyvolať nespokojnosť obyvateľstva a protesty aj v dnešnom Nemecku? Ako som už uviedol, je to viac než pravdepodobné. Realizácia tejto stratégie prejde s určitosťou ešte testom občianskej reakcie, ktorá určite nebude pre realizáciu tohto kroku pozitívna. A tu sa potvrdzuje ako je nutné aj otázky bezpečnosti komunikovať s verejnosťou. A nie iba politicky rozhodnúť a potom to rozhodnutie obhajovať. Ukazuje sa, že takáto forma komunikácie politikov je chybná. Prečo podľa vás procesu prijímania tejto strategickej dohody nevenovala pozornosť vláda ani médiá, či už v Nemecku alebo v USA? To čo naznačujete by predpokladalo, že to ľudia chápu a podporia. Avšak autoritatívnosť takéhoto rozhodnutia iba potvrdzuje, že vlády nemajú záujem komunikovať s občanmi. Z jednoduchého dôvodu - zistili by, že spoločnosť je nastavená inak než si politici myslia. Ukazuje sa aj v tomto prípade, že slovo demokracia resp. občianska spoločnosť sú iba floskule na zakrytie skutočných snáh spomínaných vlád. Slovo mier sa totiž vytratilo zo slovníka politikov a tu vidíme výsledok, ktorý sa vymyká zdravému rozumu v 21.storoci.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Viktorín: Zmluva USA a Nemecka potvrdzuje, že Západ chce konflikt s Ruskom. Zlá správa pre Európu

Generál v.v. Jozef Viktorín - 42TČen
© Facebook
Spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovanský výbor a člen predsedníctva hnutia Republika Jozef Viktorín analyzuje pre neČT24 rozhodnutie USA „epizodicky rozmiestniť“ v Nemecku rakety dlhého doletu. Podľa odborníka nemecká vláda hazarduje s bezpečnosťou svojich občanov.

Medzi spomínanými zbraňami, ktoré chcú Spojené štáty rozmiestniť v Nemecku, sú rakety SM-6, strely s plochou dráhou letu Tomahawk a nová hypersonická zbraň dlhého doletu (LRHW), ktorá má v porovnaní so súčasnými pozemnými zbraňami v Európe výrazne dlhší dolet. Prekvapila vás táto správa a prečo?

gen. v.v. PhDr. Jozef Viktorín: Až také prekvapivé to pre mňa nie je. Z jednoduchého dôvodu - rozhodnutie spadá do stratégie USA ako preniesť prípadný vojenský konflikt na iný kontinent tak aby sa Spojené štáty prípadnej eskalácii vyhli. Skôr má prekvapil súhlas Nemecka. Zdá sa mi to krátkozraké a politicky bude náročné pre súčasnú politickú garnitúru v Nemecku to ustáť. Tu sa totiž z môjho pohľadu stratila zodpovednosť za bezpečnosť občanov Nemecka. A to aj z hľadiska histórie Nemecka je prekvapivé.

Ako hodnotíte dôsledky nasadenia takýchto zbraní proti Rusku pre Európu? Prispeje to k zvýšeniu bezpečnosti a „zadržiavaniu“ Ruska?


To nepredpokladám. Skôr naopak pôjde o potvrdenie ich filozofie, že Západ chce konflikt s Ruskom. Nie je to v žiadnom prípade rozhodnutie, ktoré má priniesť mier, skôr naopak. A to nie je dobrá správa pre Európu a svet. Uvedomme si, že budúcnosť ľudstva je o schopnosti komunikovať a nie iba zbrojiť a rozmýšľať, ako pripadne zbraňové systémy použiť.

Rozmiestnenie amerických rakiet Pershing-2 v západnom Nemecku v 80. rokoch minulého storočia viedlo k masovým protestom. Podľa prieskumu agentúry Forsa sa 49 % Nemcov obáva rozmiestnenia amerických zbraní na území Nemecka. Mohla by nová zmluva vyvolať nespokojnosť obyvateľstva a protesty aj v dnešnom Nemecku?

Ako som už uviedol, je to viac než pravdepodobné. Realizácia tejto stratégie prejde s určitosťou ešte testom občianskej reakcie, ktorá určite nebude pre realizáciu tohto kroku pozitívna. A tu sa potvrdzuje ako je nutné aj otázky bezpečnosti komunikovať s verejnosťou. A nie iba politicky rozhodnúť a potom to rozhodnutie obhajovať. Ukazuje sa, že takáto forma komunikácie politikov je chybná.

Prečo podľa vás procesu prijímania tejto strategickej dohody nevenovala pozornosť vláda ani médiá, či už v Nemecku alebo v USA?

To čo naznačujete by predpokladalo, že to ľudia chápu a podporia. Avšak autoritatívnosť takéhoto rozhodnutia iba potvrdzuje, že vlády nemajú záujem komunikovať s občanmi. Z jednoduchého dôvodu - zistili by, že spoločnosť je nastavená inak než si politici myslia. Ukazuje sa aj v tomto prípade, že slovo demokracia resp. občianska spoločnosť sú iba floskule na zakrytie skutočných snáh spomínaných vlád. Slovo mier sa totiž vytratilo zo slovníka politikov a tu vidíme výsledok, ktorý sa vymyká zdravému rozumu v 21.storoci.