Vrabel o roku 1968: Díky Národnímu muzeu za nenápadné poukázání na to, kdo rozstřílel jeho fasádu
Ladislav Vrabel na sociální síti připomněl rozhovor teď již bývalého předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro britský list The Guardian, v němž vyjádřil názor, že historie roku 1968 je zfalšovaná a vystoupil proti názoru, že za invazi nenese odpovědnost pouze Rusko.
„Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). (Tehdejší vůdce Sovětského svazu Leonid) Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," řekl tehdejší předseda KSČM Filip v rozhovoru pro Guardian, který byl zveřejněn v roce 2018.
Za tato svá vyjádření čelil Filip ve Sněmovně velké kritice, Filip si však za svým názorem stál.
„Předsednictvo ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu tak bylo složeno. A já jen připomínám, že z historických dokumentů je pravda, že Leonid Iljič Brežněv byl Ukrajinec a hlasoval pro. Zástupce Ruské federace, Ruska, hlasoval proti, zástupce Litvy se zdržel hlasování a ostatní podle národností, včetně těch, kteří byli okolo Leonida Brežněva, kteří byli také Ukrajinci," řekl tehdy Filip.
Nyní již bývalý předseda KSČM dodal, že odpovědnost za vpád vojsk Varšavské smlouvy je často překládána pouze na Rusko, jenže Rusko není jediným následníkem Sovětského svazu. Podle Filipa je těch následníků 15, a všichni za to nesou stejnou míru odpovědnosti.
Ladislav Vrabel v této souvislosti dodává: „Díky Národnímu muzeu za nenápadné poukázaní na to, kdo v roce 1968 rozstřílel fasádu Národního muzea.“
Uživatelé sociálních sítí také poukázali na určitou ironii toho, že na budově Národního muzea teď visí ukrajinská vlajka.
„Takže vlajka okupantů, co rozstřílela fasádu Muzea, tam vesele plápolá“ píše jedna z uživatelek.
„A proto tam teď visí ukrajinská vlajka,“ dodává další.