https://42tcen.com/index.php/entry/vybicovany-strach-z-ruska-otevira-ksefty-se-zbranemi-politici-nechapou-vaznost-situace-tvrdi-kobza
Vybičovaný strach z Ruska otevírá kšefty se zbraněmi. Politici nechápou vážnost situace, tvrdí Kobza
Vybičovaný strach z Ruska otevírá kšefty se zbraněmi. Politici nechápou vážnost situace, tvrdí Kobza
Jíž před měsícem od politiků zaznívalo téma míru. Ten ovšem byl Západem připouštěn pouze za podmínek Ukrajiny. Podle bývalého diplomata a po... - 16.04.2024, 42TČen
2024-04-15T04:44:23
2024-04-22T01:44:56
Vojenský konflikt
Jiří Kobza
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1713191909_Jiri-Kobza.jpg
Pane poslanče, bývalý prezident Václav Klaus v březnovém rozhovoru se slovenským kanálem TA3 označil za dětinský požadavek stáhnout vojáky na původní hranice. Šéfové evropských států přitom trvají přesně na této podmínce pro start jednání s Ruskem. Jak vnímáte tuto podmínku z pohledu diplomata? Jiří Kobza: Jak jsem napsal dříve, Rusko je v pozici, kdy ví, že navzdory nasazení EU a USA v dodávkách zbraní a výcviku Ukrajinců jeho armáda postupuje. Nemá tedy vojenský důvod ustoupit a jiný silný důvod Rusku nikdo nenabízí, proč by tedy mělo odepsat životy svých vojáků a náklady na válku a stáhnout se? Navíc, a to je nejvážnější otázkou, nikdo neřeší, co by v takovém případě bylo s obyvateli osamostatněných republik Donbasu, které odolávaly masakrům z roku 2014. Poskytne jim někdo bezpečnostní záruky? Kdo by to byl a jak důvěryhodný bude? Proč zkušení evropští lídři nesdílejí vyslovený Klausem realistický přístup pro výchozí jednání? To bych také rád věděl. Prezident Putin se v rozhovoru 12. března nechal slyšet, že Rusko je připravené zahájit vážná jednání, v jejichž rámci by byly Rusku poskytnuty bezpečnostní záruky. Co je příčinou toho, že většina evropských politiků nebere vážně bezpečnostní požadavky Ruska? Evropské státy bezpochyby nikoliv, obzvláště po přiznání, že minské dohody byly jen trik, jak získat čas na vyzbrojení a výcvik Ukrajiny na válku s Ruskem. Pokud by někdo měl důvěryhodně zprostředkovat příměří a zahájení jednání o poválečném uspořádání Ukrajiny, rozhodně to není nikdo z Evropy, kdo by měl takovou důvěru Ruska a současně takovou moc, aby vymohl v Evropě (a v USA) dodržení takové dohody. U většiny evropských politiků mne překvapila jejich nedostatečná kompetence pochopit vojenské aspekty celé situace ani její vážnost. Na druhou stranu vybičovaný strach z Ruska otevírá úžasné kšefty se zbraněmi. Jsou podle Vás nyní evropské státy či instituce s dostatečnou kredibilitou schopné podobné garance Rusku nabídnout a dodržet? Se současnými vládami a současnou Evropskou komisí nikoliv. Ani schopné, ani ochotné. Navíc ani neschopné přijmout samostatné rozhodnutí. Uvidíme po amerických prezidentských volbách.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Vybičovaný strach z Ruska otevírá kšefty se zbraněmi. Politici nechápou vážnost situace, tvrdí Kobza

1713191909_Jiri-Kobza.jpg - 42TČen
© Facebook / Jiří Kobza
Jíž před měsícem od politiků zaznívalo téma míru. Ten ovšem byl Západem připouštěn pouze za podmínek Ukrajiny. Podle bývalého diplomata a poslance Jiřího Kobzy (SPD) Rusko nyní nemá vojenský důvod ustupovat. Rovněž uvedl i realistický pohled na možná mírová jednání na evropské půdě.

Pane poslanče, bývalý prezident Václav Klaus v březnovém rozhovoru se slovenským kanálem TA3 označil za dětinský požadavek stáhnout vojáky na původní hranice. Šéfové evropských států přitom trvají přesně na této podmínce pro start jednání s Ruskem. Jak vnímáte tuto podmínku z pohledu diplomata?

Jiří Kobza: Jak jsem napsal dříve, Rusko je v pozici, kdy ví, že navzdory nasazení EU a USA v dodávkách zbraní a výcviku Ukrajinců jeho armáda postupuje. Nemá tedy vojenský důvod ustoupit a jiný silný důvod Rusku nikdo nenabízí, proč by tedy mělo odepsat životy svých vojáků a náklady na válku a stáhnout se? Navíc, a to je nejvážnější otázkou, nikdo neřeší, co by v takovém případě bylo s obyvateli osamostatněných republik Donbasu, které odolávaly masakrům z roku 2014. Poskytne jim někdo bezpečnostní záruky? Kdo by to byl a jak důvěryhodný bude?

Proč zkušení evropští lídři nesdílejí vyslovený Klausem realistický přístup pro výchozí jednání?

To bych také rád věděl.

Prezident Putin se v rozhovoru 12. března nechal slyšet, že Rusko je připravené zahájit vážná jednání, v jejichž rámci by byly Rusku poskytnuty bezpečnostní záruky. Co je příčinou toho, že většina evropských politiků nebere vážně bezpečnostní požadavky Ruska?

Evropské státy bezpochyby nikoliv, obzvláště po přiznání, že minské dohody byly jen trik, jak získat čas na vyzbrojení a výcvik Ukrajiny na válku s Ruskem. Pokud by někdo měl důvěryhodně zprostředkovat příměří a zahájení jednání o poválečném uspořádání Ukrajiny, rozhodně to není nikdo z Evropy, kdo by měl takovou důvěru Ruska a současně takovou moc, aby vymohl v Evropě (a v USA) dodržení takové dohody. U většiny evropských politiků mne překvapila jejich nedostatečná kompetence pochopit vojenské aspekty celé situace ani její vážnost. Na druhou stranu vybičovaný strach z Ruska otevírá úžasné kšefty se zbraněmi.

Jsou podle Vás nyní evropské státy či instituce s dostatečnou kredibilitou schopné podobné garance Rusku nabídnout a dodržet?

Se současnými vládami a současnou Evropskou komisí nikoliv. Ani schopné, ani ochotné. Navíc ani neschopné přijmout samostatné rozhodnutí. Uvidíme po amerických prezidentských volbách.