https://42tcen.com/entry/beloruske-mzv-vyzvalo-polsko-aby-se-vratilo-k-dialogu-v-ramci-cfe
Běloruské MZV vyzvalo Polsko, aby se vrátilo k dialogu v rámci CFE
Běloruské MZV vyzvalo Polsko, aby se vrátilo k dialogu v rámci CFE
Minsk je znepokojen rozhodnutím Varšavy o neplnění vůči Bělorusku bodu Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) a vyzval ke změn�... - 13.04.2023, 42TČen
2023-04-13T10:44:28
2023-04-13T06:59:11
Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě
Polsko
Bělorusko
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1681376735_19371908.jpg
„Rada ministrů Polska přijala nedávno rozhodnutí o neplnění vůči naší zemi bodů CFE. Jde zřejmě o snahu utajit před svým nejbližším sousedem informace o svých ozbrojených silách. Připomenu, že tento dokument byl zhodnocen Valným shromážděním OSN jako „základní kámen evropské bezpečnosti“. I když je zastaralý, ale přece jen minimálně stanovil vojenskou rovnováhu,” řekl Glaz. Zdůraznil, že „polská vláda zcela vědomě ničí poslední právní opory evropského bezpečnostního systému a klade minu pod celou Evropu“. „Polsko zřejmě potřebuje změnit své rozhodnutí a vrátit se k úplnému a poctivému plnění CFE. Ze své strany jsme vždy připraveni na konstruktivní a vzájemně respektující dialog,” řekl mluvčí ministerstva. Bělorusko si podle jeho slov nepřeje eskalaci. „Většina evropských států nemá zájem o eskalaci a říká, že se snaží aspoň nějak zachovat křehkou rovnováhu v regionu. Došlo k velkému povyku a kritice, když Rusko ze zcela logických důvodů pozastavilo platnost CFE. Nyní uvidíme, jak budou reagovat evropské země na jednoznačně destruktivní krok polské vlády. S příslušnou informací je seznámíme,” dodal Glaz. Poznamenal, že bude rovněž zajímavé si vyslechnout názor NATO, v jakém souladu je tento postoj s dodržováním kontroly nad zbraněmi a průhlednosti ve vojenské sféře, které stále deklaruje aliance. „Hovoříme veřejně a na všech úrovních o tom, že se vážně obáváme agresivních akcí polského vedení, (pozn. v Polsku), které financuje extremisty, připravuje jakési bojové oddíly proti běloruským obyvatelům, provádí aktivní militarizaci. To jsou přece zřejmá a známá fakta,” řekl Glaz. Zdůraznil, že aktivity nynější vlády (pozn. polské) jsou občas fanatické, nevyznačují se logikou a racionalismem, proto se nedají vždy předvídat. „Stačí připomenout aspoň zavření (pozn. většiny) hraničních přechodů (pozn. s Běloruskem) na škodu vlastním obyvatelům a byznysu,” vysvětlil mluvčí. Minsk opakovaně vyjadřoval znepokojení ohledně aktivit a posílení NATO u běloruské hranice. Upozornil také na militarizaci Polska. Běloruský ministr obrany Viktor Chrenin v únoru prohlásil, že Polsko a pobaltské země rychle zvyšují útočné kapacity svých ozbrojených sil. Polský premiér Mateusz Morawiecki přitom v dubnu sdělil, že viceprezidentka USA Kamala Harrisová slíbila rozmístit v Polsku dodatečně několik tisíc vojáků. Zvlášť zdůraznil, že jsou v Polsku vytvářeny podmínky pro přesun amerických vojáků z jiných evropských regionů.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Běloruské MZV vyzvalo Polsko, aby se vrátilo k dialogu v rámci CFE

Budova Ministerstva zahraničních věcí Běloruska v Minsku - 42TČen
© Foto Victor Tolochko
Minsk je znepokojen rozhodnutím Varšavy o neplnění vůči Bělorusku bodu Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) a vyzval ke změně daného rozhodnutí, řekl Sputniku mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatolij Glaz.

„Rada ministrů Polska přijala nedávno rozhodnutí o neplnění vůči naší zemi bodů CFE. Jde zřejmě o snahu utajit před svým nejbližším sousedem informace o svých ozbrojených silách. Připomenu, že tento dokument byl zhodnocen Valným shromážděním OSN jako „základní kámen evropské bezpečnosti“. I když je zastaralý, ale přece jen minimálně stanovil vojenskou rovnováhu,” řekl Glaz.

Zdůraznil, že „polská vláda zcela vědomě ničí poslední právní opory evropského bezpečnostního systému a klade minu pod celou Evropu“.

„Polsko zřejmě potřebuje změnit své rozhodnutí a vrátit se k úplnému a poctivému plnění CFE. Ze své strany jsme vždy připraveni na konstruktivní a vzájemně respektující dialog,” řekl mluvčí ministerstva.

Bělorusko si podle jeho slov nepřeje eskalaci.

„Většina evropských států nemá zájem o eskalaci a říká, že se snaží aspoň nějak zachovat křehkou rovnováhu v regionu. Došlo k velkému povyku a kritice, když Rusko ze zcela logických důvodů pozastavilo platnost CFE. Nyní uvidíme, jak budou reagovat evropské země na jednoznačně destruktivní krok polské vlády. S příslušnou informací je seznámíme,” dodal Glaz.

Poznamenal, že bude rovněž zajímavé si vyslechnout názor NATO, v jakém souladu je tento postoj s dodržováním kontroly nad zbraněmi a průhlednosti ve vojenské sféře, které stále deklaruje aliance.

„Hovoříme veřejně a na všech úrovních o tom, že se vážně obáváme agresivních akcí polského vedení, (pozn. v Polsku), které financuje extremisty, připravuje jakési bojové oddíly proti běloruským obyvatelům, provádí aktivní militarizaci. To jsou přece zřejmá a známá fakta,” řekl Glaz.

Zdůraznil, že aktivity nynější vlády (pozn. polské) jsou občas fanatické, nevyznačují se logikou a racionalismem, proto se nedají vždy předvídat.

„Stačí připomenout aspoň zavření (pozn. většiny) hraničních přechodů (pozn. s Běloruskem) na škodu vlastním obyvatelům a byznysu,” vysvětlil mluvčí.

Minsk opakovaně vyjadřoval znepokojení ohledně aktivit a posílení NATO u běloruské hranice. Upozornil také na militarizaci Polska. Běloruský ministr obrany Viktor Chrenin v únoru prohlásil, že Polsko a pobaltské země rychle zvyšují útočné kapacity svých ozbrojených sil. Polský premiér Mateusz Morawiecki přitom v dubnu sdělil, že viceprezidentka USA Kamala Harrisová slíbila rozmístit v Polsku dodatečně několik tisíc vojáků. Zvlášť zdůraznil, že jsou v Polsku vytvářeny podmínky pro přesun amerických vojáků z jiných evropských regionů.