Fialova vláda znevýhodnila české důchodce před Ukrajinci. Krása o kontroverzní novele
Novela Lex Ukrajina 7 zavádí mimo jiné zvýšení humanitárního příspěvku Ukrajincům s handicapem dočasně žijícím v ČR (o 4400 Kč pro dospělé a 6600 Kč pro děti). Jak toto rozhodnutí vnímáte z pohledu práva a ústavy?
Václav Krása: Nemyslím si, že navrhované zvýšení humanitární dávky pro zdravotně postižené uprchlíky o 6600 korun v případě dětí a o 4400 korun u dospělých je neústavní. Určitě však zvýhodňuje ukrajinské občany proti občanům České republiky, a to tím, že zavádí pro ukrajinské uprchlíky posuzování nároku podle německého modelu, kde se hodnotí zdravotní postižení v pěti stupních, zatímco pro české občany platí čtyři stupně. Dále částky jsou v nižších stupních vyšší pro ukrajinské občany, protože pro naše občany činí I. stupeň příspěvku na péči pouze 88o korun, za které se nedají koupit téměř žádné služby a týká se to téměř sta tisíc lidí.
Vláda před dvěma měsíci zrušila valorizaci důchodů pro zdravotně postižené Čechy. Vlada také odmítla razantnější růst měsíčního příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižením. Počítala tedy vláda dopředu s přesunutím finančních prostředků od vlastního obyvatelstva cizincům?
Takhle bych to neformuloval. Deficit státního rozpočtu je tak vysoký, že pro vládu není miliarda asi žádný problém. Uvedená opatření však výrazně poškodila seniory a lidi se zdravotním postižením. Především nezvýšení příspěvku na péči v I. stupni a minimální zvýšení ve II. stupni považuji za nepřijatelné, a myslím si, že to je velké selhání vlády.
Poslední valorizace proběhla před osmi lety a za tu dobu se zvýšila cena hodiny sociálních služeb o 40 %. Výrazné snížení valorizace důchodů postilo všechny důchodce, ale u invalidních důchodců se projevilo výrazněji, protože invalidní důchody jsou téměř o čtyři tisíce nižší a tito lidé se propadají do bídy.
Pokud půjde nový poplatek ze státní pokladny, a ne z evropských fondů, byla podle Vás ministerstvem financí dopředu vyhodnocená proveditelnost nákladů?
Zvýšení humanitární dávky pro Ukrajince bude hrazeno z našeho rozpočtu, ale vzhledem k tomu, že jde spíše o politický akt, ministr financí nepochybně se zvýšením dávky souhlasil.
Kabinet a mainstreamová média pravidelně prohlašují, že ukrajinští uprchlíci přinášejí státní pokladně víc, než dostanou. K čemu podle Vás slouží tyto zavádějící proklamace?
Tuto věc jsem již několikrát komentoval. Zase jedna lež jako věž. Ukrajinci prý letos zaplatili českému státu za uplynulé tři čtvrtletí na odvodech a daních o 5,7 mld. korun více, než získali na podpoře. Na podpoře prý bylo v létě 51 400 Ukrajinců, kteří jsou u nás v dočasné ochraně, to je méně než 1/4 uprchlíků. Na osobu se v průměrně vyplácí 7 966 korun a 7 z 10 příjemců patří mezi tzv. zranitelné osoby, včetně dětí. Jsou to podivná čísla. Zúčastnil jsem se jednání na MPSV ČR, kde se diskutovalo nové posuzování nároku na příspěvek na péči podle německého vzoru, který bude poprvé použit právě u uprchlíků z Ukrajiny. Ptal jsem se na celkové výdaje na humanitární dávky a také počtu podporovaných osob a dostal jsem zcela jiná čísla. Především, počet příjemců humanitární dávky je 90 tisíc a nikoliv uváděných 51 tisíc. Měsíční výdaje jsou ve výši 750 milionů korun, což činí za rok 9. miliard korun. Takže opravdu není možné, abychom tolik vydělávali na Ukrajincích, kteří jsou u nás z důvodu dočasné ochrany. Mimochodem, tato čísla jsou uvěřitelná, protože se obecně uvádí, že asi 30 procent uprchlíků z Ukrajiny jsou příjemci humanitární dávky, a protože jich je u nás přes tři sta tisíc, je to logické. Nic nemám proti jejich přítomnosti, ani proti jejich podpoře. Zásadně mi vadí lži.
Pikantní na výpočtu zisku z pobytu Ukrajinců je, že se v průběhu roku započítává výnos daně z přidané hodnoty či spotřební daně. Zajímalo by mě, jak odhadují třeba to, kolik vypijí alkoholu nebo spotřebují benzínu či nafty do aut. Vůbec se nezapočítávají výdaje na zdravotní péči a na vzdělávání, takže celé to je nesmysl a vláda tím ztrácí na důvěryhodnosti.
Dále je třeba dodat, že MŠMT ČR samo uvádí, že na základních školách je více než 5 % ukrajinských dětí, což jsou další miliardy a obdobně tomu je ve zdravotnictví. Tak si alespoň nelžeme.
Proč si myslíte, že vláda upřednostňuje ukrajinské uprchlíky před vlastními občany?
Jsou to především věci, které jsem popsal v předchozím textu. Patří sem ale také skutečnost, že Ukrajinci mají nárok na zdravotnické prostředky bez doplatku, dosud nemuseli mít technické kontroly u aut, mohou dělat profesionální řidiče, aniž by byli proškoleni a testováni podle naší legislativy apod. Chápu, že někteří jsou v obtížné situaci, ale k nám utíkají i lidé z Ukrajiny z míst, kde žádná válka není, a to především ti, kteří mají zdravotní problémy, protože na Ukrajině si musí všechnu zdravotní péči hradit sami u nás ji mají zdarma
Děkujeme za rozhovor!