Koho bychom pak měli sledovat? Američany, Číňany, Romy či ženy? Vitásková se ptá Pavla
Paní Vitásková, mohla byste okomentovat apel pana prezidenta Pavla, že „všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být sledování mnohem více než v minulosti, protože jsou občany národa, který vede agresivní válku“, atd.?
Alena Vitásková: Jak říkala moje babička, „Čím hrnec navře, tím také smrdí.“ Lidová pranostika před staletími platí dodnes. U pana prezidenta Pavla se v plné nahotě projevuje, že je stále poznamenán původní profesí a nemůže se toho zbavit. Tehdy jako „komunistický rozvědčík Varšavské smlouvy“ asi sledoval občany západních zemí, možná i Američany a pravděpodobně mu sledování chybí i v pozici nejvyššího ústavního činitele – prezidenta republiky.
Podle něj bychom měli sledovat Rusy více než v minulosti! To znamená, že jsme sledovali Rusy v minulosti? Z jakého důvodu jsme je sledovali dříve? Z rasového? Anebo sledujeme z principu každého občana jiné národnosti? Asi by měl pan prezident svá slova vysvětlit, protože jeho názor je velmi nebezpečný pro soužití národů. Je tím podkopána mezinárodní důvěra v naší zemi.
Podle slov pana prezidenta Pavla bychom nyní měli sledovat Rusy. Pak nastane co? Budeme sledovat ty, kteří se s Rusy baví. Dále ty, kteří se baví s těmi, kteří se baví s Rusy? Nebo tuto selekci k národu rozšíříme na Slovany? Je to podle prezidenta Pavla „konečné řešení“, nebo se bude pokračovat etnickými čistkami, integračními tábory? Jak daleko chce zajít? Nechce se mi věřit, že tento výrok vypustil z úst „náš“ pan prezident.
Prezident, který šel do voleb s tím, že chce lidi spojovat, se veřejně hlásí k prosazování kolektivní viny k národu? Zapomněl snad na heslo prezidenta Havla „Pravda a láska zvítězí…“? To není hlásání lásky, porozumění mezi národy, to je hlásání nenávisti. Co bude hlásat, až nastane „DEN POTÉ“? Kdy ani on neví, co skutečně nastane.
Koho bychom pak měli sledovat? Rusy, Američany, Číňany, Němce, Židy, Romy, bílé, černé, žluté, ženy, ono! Koho budeme sledovat a jaký bude další krok? Je to nešťastný výrok prezidenta země, která se hlásí k demokratickým hodnotám.
To vůbec nesouvisí s tím, že bychom měli schvalovat konflikt na Ukrajině. Ale obvinit kterýkoli národ „kolektivní vinou“, to je opravdu silná káva.
Může podobné vyjádření vyvolat strach a předsudečnou nenávist vůči Rusům žijícím v Česku a Evropě?
Alena Vitásková: Vyjádření prezidenta Pavla může vyvolat nejen hysterii vůči Rusům, ale opačně ke všem Evropanům.
Před a v průběhu 2. světové války vyvolala fašisticko-nacistická mašinérie rasovou hysterii, která vedla k etnickému vyvražďování Židů, Rusů, Romů, Slovanů a dalších národů. Vyvražďovaly se celé vesnice nevinných lidí (mužů, starců, žen, děti) s odůvodněním „kolektivní viny“.
Co když se v podstatě „hloupého“ nápadu prezidenta Pavla ujmou další „narušitelé“ přátelského soužití národů ve světě. Pak budou „sledovat“ recipročně ve svých zemích Evropany? V takovém případě se můžeme dožít toho, že se svět stane vzájemně nenávistným místem mezi jednotlivými národy, „plný rozvědčíků“ a tajných služeb, kdy se budou občané sledovat jen proto, že jsou jiné národnosti.
Ale lidé nechtějí žít mezi špicly, ve světě nedůvěry a nenávisti. Chtějí svobodně dýchat, žít své životy v lásce a porozumění.
Věřme, že ve veřejném zájmu přijme tyto principy i náš pan prezident a zapomene na to, že byl „rozvědčík“.